Yabancı Dil Öğrenmek İçin 7 Harika Neden

 

 

 

 

                          ❝ En az iki dili anlamadan asla birini  anlayamazsınız.

                                                                                                – Geoffrey Willans

 

Gümüzde yabancı dil öğrenmenin önemi her geçen gün artarak devam ediyor. Bu yazımızda anadilinizden başka bir dili konuşabilmenin iş ve özel yaşamınızda size sağlayacağı yararların yanında yabancı bir dil öğrenmek için 7 harika nedeni sıraladık.

 

1-Yabancı Dil Öğrenmek Kendi Dilinizi Geliştirir

 

Yabancı bir dili öğrenirken dilin mekanizmasına odaklanacağınız için kendi dilinizin  cümle yapısı, ses uyumu ve dilbilgisini daha detaylı düşünecek ve anadilinizi yeniden keşfetmenin tadını yaşayacaksınız.  Bu keşif dilinizin gücünü ve sınırlarını daha iyi fark etmenizi sağlayacak,  sizi daha etkili bir iletişimci ve daha keskin bir editör ve yazar haline getirecek.

 

2-Yabancı Dil Öğrenmek Analitik Becerilerinizi Artırır

 

                       

 

Yabancı bir dilde konuşmak, beyninizin  farklı dil sistemlerini  tanıması, anlaması ve iletişim kurması için beyin fonksiyonlarınızı zorlayacağından beyninizin işlevselliği daha çok gelişir. Çünkü yeni bir dil öğrenmek zihinsel kası güçlendirmeye yardımcı olan kuralları ve kelimeleri ezberlemeyi içerir. Bu alıştırma, genel hafızayı geliştirir, bu da çok dilli konuşmacıların serileri ya da dizileri hatırlamakta daha iyi olduğu anlamına gelir. Araştırmalar iki dilli kişilerin alışveriş listelerini, isimleri ve yönergeleri hatırlamada daha iyi olduğunu gösteriyor. Bu beceri, hayatın diğer alanlarına ait problem çözme, müzakere etme ve çoklu görevleri başarı ile yerine getirme kabiliyetlerinizi artırarak analitik düşünme yeteneğinizi geliştirir.

 

3-İş Becerileri Artı Yabancı Dil Becerileri İş Yaşamınızda Daha Değerli Olmanızı Sağlar

 

İkinci bir dil öğrenmek birçok kariyer imkânı yaratır. Dünya hızla değişiyor. Her zamankinden daha fazla şirket dünyanın birçok ülkesinde iş yapmak istiyor. Ancak en az bir yabancı dili konuşabilen küresel anlamda insanlar istihdam etmeden bunu yapamazlar. İş dünyasında yabancı ülkelere her zaman seyahat eden havalimanında gördüğünüz insanlar gibi olmak istemez misiniz? Bu kişilerden biri de siz olabilirsiniz!
Küçük yerel şirketlerde bile, ikinci bir dil konuşma yeteneği sizi diğer başvuranlardan ayırır, istihdam ve terfi  şansınızı artırır.
İki veya daha fazla dili konuşmanın çalışma imkanınızı artırabileceği başka birçok yol var. Serbest ya da mekandan bağımsız olarak kendi çalışma dünyanızı oluşturmak istemez misiniz?

 

4- Yabancı Dil Bilmek Uluslararası Seyahati  Kolaylaştırır ve Daha Keyifli Hale Getirir

 

 

Avusturyalı filozof Ludwig Wittgenstein’in “dilinizin sınırları dünyanızın sınırlarıdır” sözünü hiç düşündündüz mü? 
Yabancı bir ülkede seyahat etmek, eğer o ülkenin dilini konuşabiliyorsanız çok daha kolay olur. Akıcı bir şekilde konuşamasız bile, kendi dillerini öğrenmek için zaman ayırmış olduğunuzu ve onlarla kendi dillerinde iletişim kurmaya çalıştığınızı  gören yerli halkın hem size daha yardımsever davrandığını farkedecek hem de onların daha fazla saygı ve sevgisini kazanmış olacaksınız.  Çünkü Nelson Mandela’nın dediği gibi kişiye anlayacağı dilde konuşursanız beynine, anadilinde konuşursanız kalbine hitap etmiş olursunuz.

 

5-Yabancı Dil Öğrenmek Diğer İnsanlara Karşı Daha Olumlu Tutumlar ve Daha Az Önyargı Yaratır

 

Yabancı bir dili öğrenmek ve tamamen yeni bir kültür ve dünya görüşünün içine dalmak, açık fikirli ve anlayışlı bir bireye dönüşmenin en kesin yoludur ve bu dönüşüm kesinlikle paha biçilemez.
Tutum ve davranışlarınızın kendi kültürel tabanınızın ve çevrenizin etkisiyle şekillendiğinin farkına vardıktan sonra başkalarının tutum ve davranışlarının da aynı şekilde meydana geldiğini düşünmeye hazırsınız demektir.

 

Yabancı diliniz ve yabancı dil sayesinde öğrenmiş olduğunuz farklı kültür birikimleriniz ile diğer insanlara, onların tutum ve davranışlarına karşı daha az önyargı ile yaklaşır farklı kültürlere ve yaşam biçimlerine daha olumlu tutum sergilersiniz.

 

 

 

Dünyayı farklı bir bakış açısı ile görmek, sizin ve başkalarının nereden geldiğini anlamak harika ve göz kamaştırıcı bir deneyimdir.

 

6-Yabancı Diller Kişinin Olaylara Bakış Açısını Geliştirir

Kendi kültürünü yalnızca içinden anlamaya çalışmak, bir arabanın içinden onun neye benzediğini anlamaya çalışmak gibidir. Arabanın içinden onun tekerleklerini, dış rengini, tasarımını veya onu götüren motoru göremezsiniz.Daha büyük resmi görmek istemez misiniz? O halde arabadan inip arabayı dışarıdan incelemelisiniz.
Kültür birçok öğeden meydana gelir. Bunlardan birisi ve belki de en önemlisi kuşkusuz dildir. Başka bir dili öğrenmeniz, başka bir kültürle etkileşim içine girmeniz ”farklı bir arabaya’‘ binmeniz anlamına gelir. Bu da olayları daha farklı pencereden değerlendirip yorumlamanıza ve hayatı daha geniş görmenize olanak sağlar.
Şimdi kendi arabanızdan dışarıya adımınızı atın, emin olun ufkunuz açılmaya başladıkça asla geri dönmek istemeyeceksiniz!

7-Yabancı Dilinizle Daha İlginç Olur ve Daha İlginç İnsanlarla Tanışırsınız

 

 

Son olarak ve belki de en önemlisi, yeni ve ilginç insanlarla tanışma ve yaşam boyu sürecek dostluklar geliştirme, hatta kim bilir belki hayatınızın sevgisini bulma imkanına  yabancı dil öğrenerek sahip olabilirsiniz. Tüm bunların yanında yabancı dil öğrenmek bir zevktir.
Herkesin bir dil öğrenmek ya da öğrenmemek için farklı nedenleri vardır. Ancak şu ana kadar, umarım en azından bazılarınızı yabancı dil  öğrenmenin  muhteşem mükafatlar getirdiğine ikna etmeyi başardım. Tabii ki, bu kolay bir süreç değildir, zaman ve çaba gerektirir. Ancak harcayacağınız gayret emin olun bu yatırımınıza değecek.
Peki sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? Yabancı dil öğrenmek için belirteceğiniz ek nedenler nelerdir? Listeyi aşağıdaki yorumlar bölümünde devam ettirin ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

 

 

 

 

 

 

 

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/