Uyku Getiren Şeyler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uyku getiren şeyler başlıklı yazımızda sizlere birbirinden farklı öneriler sunmaya çalışacağız. Bu öneriler kronik uyku problemi yaşayanlar için olduğu kadar hemen herkesi ilgilendiren noktalara değinecektir. Bu anlamıyla uykumu nasıl daha iyi bir düzene sokabilirim diyen herkes bu önerilerimizden kolaylıkla yararlanabilir.

Uyku, en genel anlamıyla insanın hem en savunmasız hem de kendini güçlendirdiği bir an olarak düşünülebilir. Savunmasızlığın ilk sebebi şüphesiz bedenin kendini görece kapatmasıdır. Güçlendirme ise hem zihinsel hem de fiziksel olarak kişiyi ayağa kaldırması anlamına gelir.

Yarı ölüm olarak tanımlanan uykunun aslında insanı en çok güçlendiren şeylerden olduğunu söylemek mümkündür. Verimli ve tempolu bir iş hayatı, başarılı sosyal ilişkiler ve özgüven yaratımı uyku ile ilişkilidir. Kaliteli bir uykuya sahip olmak tüm bunları tamamen sağlamasa da önemli bir sac ayağıdır. Gitgide komplike ve kozmopolit hale gelmeye başlayan günümüz dünyasında uykuya duyulan ihtiyaç her gün artmaktadır. Bu kadar önemli olan bir eylem ve içgüdüyü harekete geçiren şeylere geçmeden önce uykuyu tanıyalım.


Canlıların En Temel Eylem ve İçgüdüleri Arasında Yer Alan Uyku Nedir?

uyku getiren şeyler

Uyku yalnızca insan için değil tüm memeliler, balıklar ve kuş familyaları için büyük öneme sahip bir oluştur. Canlı yaşamının üçte birlik bir kısmını neredeyse uyku oluşturur. Bu oldukça büyük ve gereksiz bir süre zarfı olarak görülebilir. Lakin canlı aktivitesinin devamlılığını sağlayan oldukça önemli bir olgu olma özelliği taşır.

Bedenin ve zihnin yeterince dinlenmesi gündelik hayatın gerekliliklerini yerine getirme açısından büyük önem taşır. Uyku çeşitli kültürler tarafından ölümün bir gölgesi ya da yarı ölüm olarak tanımlanmıştır. Bunun sebebi bedenin en savunmasız anının belki de uyku anı olmasıdır.

Buna karşın uykunun bedeni ayakta kalmak için güçlendiren bir eylem olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uyku pek çok canlı için kendi bedenini kullanarak izlediği bir dinlenme yoludur diyebiliriz. Bu dinlenme yolu sayesinde gündelik yaşamda yeni maceralara atılabilir veya temponuzu yükseltebilirsiniz.

Bedenin fiziksel mekanizmalarının bir nevi felç olduğu uyku halinde zihinse aktivitelerini sürdürmeye devam eder. Bunu uyanık olma durumunda olduğu kadar yapmasa da uyku zihin için ölüm anlamına gelmez.


Uyku Getiren Şeylere Sıklıkla İhtiyaç Duyulmasının Sebebi Nedir?

uyku getiren şeyler

Tarih boyunca pek çok insan tarafından uyku getiren şeyler sorgulanmıştır. Bunun en temel sebebi uykunun öneminin çok erken zamanlarda anlaşılmış olmasıdır. Gün içi aktivitelerini tempolu ve verimli bir şekilde gerçekleştirmek için uykuya verilen önem artmıştır. Bunun yanı sıra zihinsel ve fiziksel bütünlüğü korumak için uykunun önemi oldukça büyüktür.

İnsan yaşamında uykunun öneminin fark edilmesiyle birlikte uyku getiren şeylerde gündeme gelmeye başlar. Günümüzde yürütülen bilimsel çalışmalar doğrultusunda pek çok rahatsızlığın kökeninde vücudun yeterince dinlenmemesi ön plana çıkmaktadır.

Uyku ise yorulmuş zihin ve bedeni yeni güne hazırlayan en önemli görevli konumundadır. Yeterli ve düzenli uykunun alınmadığı durumlarda ise çeşitli sorunlar baş göstermektedir. Bu sorunlar kimi zaman kronik uyku probleminin tetiklemesiyle gün yüzüne çıkar. Kimi zamansa gündelik hayatta yaşanan olaylar uykusuzluğu, uykusuzluk ise beraberinde bazı rahatsızlıkları getirebilir. Uykusuzluk ile depresyon, anksiyete ve pek çok çeşitli rahatsızlığın doğrudan ilişkisi bulunmaktadır. Bu anlamıyla çeşitli yiyeceklerin, bitkilerin, içeceklerin ve jimnastik hareketlerinin uyku getirme gücü olduğuna inanılmaktadır.


Uyku Getiren Şeyler: Bitkisel Öneriler

1)Ihlamur

uyku getiren şeyler

Ihlamur bitkisi tarih boyunca pek çok farklı şekilde kullanılagelmiştir. Solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarını azaltıcı etkisi en bilinen özellikleri arasındadır. Aynı şekilde baş ağrısı ve halsizlik gibi rahatsızlıklarında tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Peki ıhlamur bitkisinden yararlanılarak üretilen çayların tek faydası yalnızca bunlardan mı ibaret? Buna cevabımız tabii ki hayır. Ihlamur çayının diğer önemli özelliklerinden birisi ise vücudu dinlendirmesidir.

Yoğun ve tempolu geçen bir günün ardından hemen herkesin üzerine yorgunluk çöker. Bu yorgunluğu kaliteli bir uyku ile taçlandırmanın en basit yollarından birisi ise ıhlamur çayı diyebiliriz. Ihlamur bitkisi sahip olduğu özler bakımından vücudu rahatlamaya ve zihinsel ferahlık yaratma özelliğine sahiptir. Bu anlamıyla ıhlamur, uyku getiren şeyler arasında bitkisel önerilerimizin başında yer alıyor. Bal, tarçın ve karanfil gibi destekleyici tatlandırıcılar ile çok daha leziz bir çay üretebilirsiniz.


2) Papatya Çayı

uyku getiren şeyler

Hemen herkes papatya çayının ününe mazhar olmuştur. Uyku problemi yaşayan insanların ilk göz ağrısı her zaman papatya çayı olmuştur. Peki bunun altında yatan itici sebep nedir hiç düşündünüz mü? Papatya bitkisinin çiçeklerini demleme yoluyla üretilen papatya çayı pek çok rahatsızlığı ortadan kaldırmaktadır. Bunların başında anksiyete ve anksiyetenin yol açtığı durumlar yer alıyor diyebiliriz.

Gündelik hayat içerisinde maruz kalının olumsuzlukların hafifletilmesinde papatya çayının rolü oldukça büyüktür.
İnsan sinir sistemi için en faydalı özlere sahip bitkiler arasında olduğu da söylenebilir. Stres kaynaklı uykusuzluk problemi ortaya çıkan herkes için papatya çayı önerilmektedir. Papatya çiçeklerinin izlenimsel olarak yarattığı rahatlık aynı zamanda çayında da karşımıza çıkar.

Papatya çayını farklı şekillerde demleme yöntemi de tercih etmeniz mümkündür. Dilerseniz tamamen doğal kuru yaprakları demleyerek dilerseniz de hazır çay modellerini kullanarak çayınızı hazırlayabilirsiniz.


3) Rezene Çayı

rezene çayı

Akdeniz florasına ait olan bu bitkinin uyku getiren şeyler listemizde önemli bir yere sahip olduğunu belirtelim. Bunun nedeni rezene bitkisinin pek çok rahatsızlığa şifa olmasıdır demek yanlış olmayacaktır. Maydanozu andıran yapısına kesinlikle şaşırmamak gerekir çünkü rezene maydanozgiller florasına ait bir bitkidir.

İçerisinde sahip olduğu özler sayesinde ise vücudun pek çok farklı bölgesine yönelik kullanılabilmektedir. Bunların başında ağrı ve hazımsızlık giderici özellikleri bulunmaktadır. Yoğun ve yağlı bir öğün tükettiğinizi düşünün. Bu öğünün ardından hemen hepinizde bir hazımsızlık ortaya çıkacaktır.

Bu hazımsızlığın akşam saatlerinde ortaya çıkaracağı uykusuzluk problemini en iyi çözüme kavuşturan bitkilerden birisidir. Tıpkı papatya çayı gibi antioksidan özelliği bulunduğunu da unutmadan ekleyelim. Vücudu kötü saldırılara karşı koruduğu bir gerçektir. Aynı şekilde diyet yapan herkesin mutlaka faydalandığı bir bitki olarak karşımıza çıkar. Abartıya kaçmamak ve dozunda kullanılmak şartıyla rezene çayının uyku düzeninizi oldukça olumlu etkileyeceğini belirtelim. Güçlü bir uyku düzeninin güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturacağını unutmamak gerekir.


4) Lavanta ve Lavanta Çayı

lavanta

Lavanta bitkisi kullanım olanakları bakımından en zengin bitkiler arasında yer almaktadır. Uyku getiren şeyler listemizin en görkemli adaylarından olduğu da kesin böylece. Lavanta bitkisi hem canlı olarak hem özlerinden yararlanılarak üretilen ürünler anlamında oldukça etkileyicidir.

Sprey, damla ve içimlik çay olmak üzere pek çok farklı kullanım metodu bulunur. Bu özelliği lavantanın stresin baş düşmanları arasında olduğunu göstermeye yeter de artar bize göre. Meditasyon uyku hali öncesinde kolay medite olmak için sıklıkla kullanılır.
Bunun dışında kronik uyku problemi yaşayanlara da önerilen bitkisel çözümler arasındadır.

Uyuduğunuz alana sprey olarak sıkabileceğiniz gibi bilek içlerinize damlatma yoluyla da lavantadan faydalanabilirsiniz. Benzer şekilde lavanta yapraklarını demleme yoluyla çay tüketebilirsiniz. Bu öneriler lavantanın en sık kullanıldığı alanlar olmaları ile bilinir. 1 tatlı kaşığı lavantayı bir su bardağı suyun içinde kaynatarak tüketebilirsiniz. Bedenin pek çok bölgesi için detoks özelliği bulunduğunu eklemeden geçmeyelim.


5) Melisa Bitkisi ve Melisa Çayı

melisa çayı

Melisa bitkisi özleri demleme yöntemi sonrası tüketildiğinde narenciye etkisi bırakma özelliği ile tanınır. Bunu melisa bitkisinin kendine has doğası ile açıklamak mümkündür. Pek çok açıdan antioksidan ve antiseptik özelliği bulunur. Bu sebeple melisa bitkisini aktarların bir numaralı koltuğunda görebilmek mümkündür. Farklı bölgelerde farklı isimlerle anılması da ne kadar yaygın olarak kullanıldığının bir kanıtı gibidir adeta. Oğul otu, Temre otu, Kovan otu ve Limon nanesi gibi farklı isimleri vardır.

Melisa çayının tüm bu özelliklerinin yanı sıra sedatif etkisi onu listemiz için önemli bir yere oturtmaktadır. Bu etkisi sebebiyle vücudu dinlendiren ve stresi uzaklaştıran bir yapısı bulunur. Böylece uyku halini yakalamak ve daha da önemlisi kaliteli bir uyku deneyimi yaşamak içten bile değildir. 1 su bardağı sıcak suyu içerisinde 1 tatlı kaşığı melisa bitkisinin yapraklarından koyarak çayınızı hazırlayabilirsiniz. Yaklaşık 10 dakikalık bir demleme sürecinin ardından uykunuz için en güzelini yapmışsınız demektir.


6) Anason Çayı

uyku getiren şeyler

Tarih boyunca anason bitkisi çok farklı yöntemler dahilinde kullanılmıştır. Anason bitkisinin stres kaynaklı tüm uyku problemlerini çözdüğüne ilişkin bilimsel kaynaklar bulunmaktadır. Uykusuzluk yaşayan hemen herkesin tercih ettiği bitkiler arasında yer alması bu anlamıyla şaşırtıcı değildir. Tıpkı rezene gibi anason bitkisi de maydanozgiller florasına ait bir bitkidir. Akdeniz ılıman iklimin hâkim olduğu bölgelerde yetişmektedir. Gergin ve yoğun geçen bir gün veya haftanın ardından içilen anason çayının size derin bir uyku sunacağına emin olabilirsiniz.

Tabii ki tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi aşırı tüketimden kaçınılması gerektiğini de belirtelim. Hayat standardının biricik paydaşlarından olan uykunun kaliteli ve düzenli hale gelmesi için anason çayı tüketebilirsiniz. Yapımı ise oldukça pratik olma özelliği taşır. Bir su bardağı suyun içerisine daha önce dövülmüş anason yapraklarını koyarak demleme yapabilirsiniz. Ardından gergin sinirlerin yerini rahatlamanın, uykusuzluğun yerini ise derin bir uykunun aldığına şahit olacaksınız.


7) Kasımpatı

kasımpatı

Uyku getiren şeyler listemizin bitkiler ara başlığında sırada kasımpatı bulunmakta. Tabii ki adını andığımız tüm bitkiler demleme yoluyla çay olarak tüketilmiyor. Bazıları bir saksıda canlı olarak bulunduğu alanın enerjisini değiştirme özelliği de taşıyor. Kasımpatı da bu bitkiler arasında ön plana çıkıyor. Kasımpatı her ne kadar sevgililerin birbirine aldığı bir hediye olarak anılsa da aynı zamanda yarattığı etki oldukça büyüktür.

Uyku deneyiminizi artırmak için yatak odanıza veya dinlenme alanınıza kasımpatı edinerek bu deneyimi yükseltebilirsiniz. Uyku problemleri çoğu zaman içerisinde bulunduğumuz oda veya alanın havasız kalması ile ilgili olabilmektedir. Temiz olmayan bir hava uyku başta olmak üzere pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu anlamıyla kasımpatı ile uyku apnesi, horlama, kronik uykusuzluk gibi pek çok soruna çözüm oluşturabilirsiniz.


8) Altın Pothos Bitkisi

uyku getiren şeyler

Edinilmesi ve bakımı açısından en rağbet gören bitkilerden birisi olma özelliği taşır Altın Pothos. Uyku sırasında havayı kirleten karbon monoksitleri parçalarına ayırması ile tercih edilmektedir. Bu anlamıyla havalandırma problemi olan bir alanda altın pothos ile uykusuzluk sorununa çözüm yaratabilirsiniz.

Altın pothos bulunan bir yatak odası havalandırılmamış olsa bile ferah kalma özelliğine sahip olur. Böylece verimli, düzenli ve kaliteli bir uyku düzenine erişme imkânı yakalarsınız. Her çiçekçiden edinebileceğiniz altın pothos, pratik bakımı sayesinde ise size oldukça fark yaratacaktır.


9) Flamingo Zambak

flamingo zambak

Uyku getiren şeyler denildiğinde akla ilk olarak gelmese de flamingo zambak oldukça etkili bir yardımcıdır. Size evinizde hem bir dost olarak hem de havayı olumsuz etkenlerden temizleyen bir yardımcı olarak fayda sağlar. Gerekli bakım koşulları sağlandığı takdirde flamingo zambak keyif dolu uyku deneyimlerinin en önemli sağlayıcısı olur. Çalışma hayatının yarattığı stres ve yorgunluğu evinize girdiğiniz an kolaylıkla atmanızı sağlayan bir ortam hazırlar.

Flamingo zambak konusunda dikkat edilmesi gereken husus ise bakım yöntemidir. Evinizde yaşayan bir hayvan dostunuz veya küçük bir çocuğunuz varsa flamingo zambaktan uzak tutmanız gerekebilir. Bitki yapraklarının sahip olduğu öz sebebiyle cildi tahriş edici bir etkisi olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bu özelliğinin yanı sıra yarattığı olumlu atmosfer sebebiyle günümüzde tercih edilmektedir.


10) Pasiflora Çayı – Çarkıfelek Bitkisi

pasiflora

Pasiflora tıpkı papatya ve rezene bitkileri gibi uyku getiren şeyler listemizin göz bebekleri arasında. En kolay edinilebilen ve pratik olarak hazırlanıp tüketilebilme özelliği bulunmaktadır. Kas ve sinir sistemini rahatlatma ve zihni daha dingin bir yola sokması bakımından oldukça yararlıdır. İçimi sonrasında kısa süre içerisinde uykusuzluğu ortadan kaldırdığına yönelik bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.

Kaygı düzeyinin en üst seviyelerde olduğu anlarda dahi pasiflora etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.
Çarkıfelek bitkisi adıyla da anılmaktadır. İsim kökeni ise bitkinin değirmeni andırmasından kaynaklanır. Anksiyete ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların semptomlarını azaltmak için kullanılabilir. Rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi ile uykunuzu daha iyi seviyelere çıkarmanızı sağlar. Günümüzde birden çok kullanım yöntemi bulunmaktadır. Bitkisel tabletler, bitki çayları, sprey ve damlalar bunlar arasında yer alır.


Uyku Getiren Şeyler: Yiyecekler

1) Yoğurt

yoğurt

Süt ve süt ürünlerinin içerdiği maddeler sebebiyle uyku getirdiği herkesin bildiği bir gerçektir. Bu maddelerin başında ise laktik asit yer almaktadır. Yoğurdun içerisinde bulunan laktik asit sayesinde uykunuz daha hızlı gelir. Akşam yemeklerinin sonrasında yatmadan önce tüketilen bir kâse yoğurt ile uykunuzu getirebilirsiniz.

Uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız da bu yöntem ile uykuyu kendinize çekebilirsiniz. Gün boyu dengeli biçimde su ve belirli aralıklarla tüketilen yoğurt ile geceleri uyku deneyiminizi artırabilirsiniz.


2) Muz

muz

Muz olmadan uyku getiren şeyler listesi yapamazdık tabii ki. Muz içerdiği yüksek potasyum ve magnezyum seviyesi sayesinde tam bir uyku getirici diyebiliriz. İnsan bedeni için yararları sayısız olan muzun uyku getirme özelliği olduğunu da ekleyelim. Hazımsızlık, şişkinlik, kronik uykusuzluk gibi durumları sık sık yaşayanlar için muz oldukça yararlı olmaktadır. Spor yapan hemen herkesin bir öğününde bulunan muzun kas ve sinir sistemini yatıştırarak dinlendirdiği bilinmektedir.

Kan basıncını ve kolesterolü düzenleme etkisi sebebiyle uykusuzluğa da iyi gelmesi şaşırtıcı değildir. Düzenli ve verimli bir uykuya sahip olmak isteyen herkes akşam saatlerinde bir adet muz yiyerek bunu başarabilir. Stres, anksiyete ve minör depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar sırasında da muz tüketimi fayda sağlamaktadır. Muzu süt ve yoğurt gibi bir süt ürünüyle birleştirerek tükettiğinizde ise daha da etkili olabilir. Tabii ki süt ve yoğurdu laktozsuz seçmek şartıyla.


3) Kiraz

kiraz

Tıpkı muz gibi kirazın da bol vitamin yüklü bir meyve olduğunu belirterek başlayalım. Kirazın içerdiği magnezyum, fosfor ve yüksek potasyum sayesinde sinir sisteminin gevşemesi gerçekleşir. Aynı şekilde içerdiği K, A, B ve C vitaminleri de günlük vitamin ihtiyacınızı büyük oranda karşılamaya yarar. Bu sayede başta sindirim ve boşaltım sisteminiz olmak üzere bedeniniz daha rahat konuma geçiş yapar. Uyku ise artık bu döngüyü tamamlayan bir parça halini alır bu tabloda.

Bunun nedeni doğru ve düzenli beslenmenin ve yeterli miktarda vitamin tüketmenin uyku sağlığı ile yakından ilişkisidir. Pek çok kişi kirazın doğal bir antidepresan gibi olduğunu öne sürer. Şüphesiz içerdiği melatonin sayesinde uykusuzluğu ortadan kaldırmaya yarayan bir ajan gibidir desek yanılmayız. Kolesterol ve şeker düzenleyici özelliğinin yanı sıra içerdiği C vitamini ile bağışıklığınıza en iyi katkıyı sunar. Güçlü bağışıklık güçlü ve kaliteli uyku düzeni anlamına gelir.


4) Ceviz

ceviz

Kendinizi mutlu etmek istiyorsanız şimdiki önerimizi dikkatle okumanızı öneririz. Uyku getiren şeyler listemizde sırada ceviz yer alıyor. Ceviz insanlık tarihi boyunca sayısız soruna çözüm getiren bir gıda olmuştur. Uykusuzluk problemi ile boğuşan herkese önerilebilecek yiyeceklerin başında geliyor diyebiliriz. Bunun sebebi beyinde uykuyu düzenleyen ve çağıran melatonin sıvısının yüksek miktarlarda cevizde bulunmasıdır. Ceviz bununla kalmayıp aynı zamanda hatırı sayılır miktarda serotonin de içermektedir.
Bu da sizi mutlu ve güzel hissettirmeye yarayan bir sıvıdır.

Gün boyu belirli aralıklarla tüketilebileceği gibi uykudan birkaç saat önce tüketilmesi de önerilmektedir. Unutulmaması ve atlanmaması gereken detay ise cevizin ham olarak tüketilmesi gerektiğidir. Cevizi herhangi bir sosa bulanmış halde ya da tuzlu olarak tüketmek yerine işlenmeden tüketmeniz önerilmektedir. Bu sayede kanınıza tuz veya şeker karışmayacak ve uyku kaliteniz daha da artacaktır.


5) Kabak Çekirdeği

uyku getiren şeyler

Kabak çekirdeği tıpkı ceviz gibi herhangi bir sos olmadan tüketilmesi gereken yiyecekler arasındadır. Uyku getiren şeyler arasında en zevkli ve pratik olarak tüketilebileceklerin de başında yer alır. Ceviz için yaptığımız öneriyi kabak çekirdeği içinde yineleyebiliriz. Gün içinde belirli aralıklar ile tüketebileceğiniz gibi yatmadan birkaç saat öncede tüketebilirsiniz. Kabak çekirdeği içeriğinde bulunan glutamat ve magnezyum sayesinde uyku düzenleme işlevi görür.

Faydası sayısız olan bu yiyeceğin beyin sağlığı için önemi oldukça büyüktür. Bu nedenle stres ve kaygı önleyici özelliği de bulunur. Şüphesiz bu özellikleri sağlıklı ve düzenli bir uyku geçirmenizi de beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda halsizliğe karşı iyi geldiği bilinen kabak çekirdeğinin keyifli bir uyku deneyimi geçirmenizi de sağlar. Unutulmaması gereken ise kabak çekirdeğini diğer tüm yiyecek ve içeceklerde olduğu gibi kararınca tüketmenizdir.


6) Yulaf

yulaf

Yulaf çoğu kişi tarafından yüksek besleyiciliği ile bilinir. Lakin yulafın iyi bir uyku getiren şey olduğunu da unutmamak gerekir. Kabak çekirdeği ve ceviz gibi mutluluk hormonu salgılaması ile de ün kazanan besinler arasında yer alır. Bu sayede yulaf uykusuzluk sorunu olanların mutlaka başvurması gereken yiyecekler arasına giriyor diyebiliriz. Ölçülü ve düzenli tüketilmesi halinde keyif dolu uyku deneyimleri yaşayacağınıza hiç şüphe yok.

Süt ve süt ürünleri ile tercih edildiğinde ise lezzetine diyecek yok. Süt ve yoğurt ile birlikte servis edildiğinde iyi bir besin ve uyku dostu haline gelir. Yulafın en çok tercih edilen şekilleri arasında yulaf ezmesi bulunur. Aşırıya kaçmamak şartıyla yulaf ezmesini uyku kalitenizi düzene sokmak için tüketebilirsiniz. Vücudunuzun ihtiyacı olan enerji açığını kapatma özelliği de bulunan yulaf mışıl mışıl bir uyku geçirmenizi sağlar.


7) Kivi ve Ananas

ananas

Tropikal meyveler arasında yer alan kivi ananas aynı zamanda muhteşem uyku getiriciler olarak biliniyor. Uyku getiren şeyler listemizde tropikal meyvelere de tabii ki yer var. Lakin şunu belirtmekte fayda var, kivi yemek uyku getirmek yerine uykunuzu daha kaliteli hale getirir. Ananas ise içerdiği enzimler sayesinde uykunuzu getirmeye yardımcı olur.

Her iki meyvede vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Kivi içerdiği potasyum ve folat, ananas ise sahip olduğu melatonin sayesinde uykunuzu getirmeye aracılık eder. Kivi C ve E vitaminleri bakımından zengin olduğu için bağışıklık sistemine destek olur. Böylece daha kaliteli ve stresten arınmış bir uyku düzeninin inşasını sağlar.


Uyku Getiren Şeyler: İçecekler

1) Süt ve Ayran

süt

Süt ve süt ürünlerinin uyku getirme konusunda oldukça başarılı olduklarından bahsetmiştik. İnsanlık süt tüketimine başladığı günden beri neredeyse uyku getirmek için bu ürünler kullanılmıştır. Bu kadar uzun bir tarihçeye sahip olan sütün uyku getirme konusundaki hünerini biraz anlatmakta yarar olduğu düşüncesindeyiz. Öncelikle ılık olarak ve yatmadan önce tüketilen sütün inanılmaz bir sakinleştirici etkisi olduğunu söyleyelim. Bunun sebebi ise kuşkusuz sütün içeriğinde bulunan besleyici enzimlerdir.

Sütün insanlar ve hatta kedilerde böyle bir uyku hali yaratmasındaki başat aktör ise triptofan maddesidir. Triptofan beyin ve sinir sistemini yatıştıran bir yapıya sahiptir. Bu yapısı sebebiyle neredeyse hepimiz yatmadan önce ılık bir süt yardımıyla çok daha kaliteli bir uyku deneyimi yaşarız. Ayran ise tıpkı süt ve yoğurt gibi aynı maddelere sahip olması bakımından uyku getirici özelliğe sahiptir. Bu özelliğinin altında laktik asidik yapısı yatmaktadır. Akşam yemeğinde ayran tüketmeniz durumunda daha kısa sürede gelen bir uykuya sahip olabilirsiniz.


2) Vişne Suyu

uyku getiren şeyler

Kiraza benzerliği ile tanınan vişne, daha ekşi tadıyla kirazdan ayrılır. Uyku getiren şeyler listemizin yiyecekler bölümünde adını andığımız kirazın ardından sıra vişnede. Vişneden yararlanılarak üretilen vişne suyu, gün içerisinde belirli periyotlarla tüketildiğinde muhteşem bir uyku kalitesini size sunmaya yarıyor.

Sabah kalktıktan sonra ve akşam uyumadan kısa süre önce vişne suyu tüketmeniz halinde keyifli bir uyku düzeni yaratabilirsiniz. Aynı zamanda kan şekeri ve kolesterol düzenleyici etkisi de bulunduğunu belirtelim. Ölçüsünü aşmamak şartıyla vişne suyunu uyku getiren şeyler listenize ekleyebilirsiniz.


3) Hindistan Cevizi Suyu

uyku getiren şeyler

Uyku getiren şeyler listemize tropikal seçenekler üzerinden devam ediyoruz. Ananas ve kivinin ardından şimdiki konuğumuz Hindistan cevizi ve ondan üretilen meyve suyu. Sadeliği ile bilinen Hindistan cevizi suyu doğal bir stres önleyicidir. Minör anksiyete ve depresyon rahatsızlıkları sırasında kolaylıkla Hindistan cevizi suyu tüketebilirsiniz. İçeriğinde bulunan antioksidan özellikleri ise cabası.

Yalnızca lezzeti bile yeterli olan Hindistan cevizi suyunun uyku sağlığına da yararı vardır. Gerek uyku düzeni gerekse hızlı uykuya dalmak isteyenler için denenmesi gereken bir öneri olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda Hindistan cevizi çift seçenekli bir opsiyona da sahip diyebiliriz. Dilerseniz sütünü dilerseniz de meyvesini sıkarak su hale getirip tüketebilirsiniz.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version