Psikoloji Öğrencilerinin ve Psikolojiye İlgi Duyanların İzlemesi Gereken 7 Film

UniverList

UniverList

Hayalinizdeki Üniversiteyi Bulun!

Psikoloji derslerinde anlatılan psikolojik rahatsızlıkların, o kişileri ve çevrelerini nasıl etkilediğini gözlemleyebileceğiniz filmler bir arada!

1) 12 Angry Men – 12 Kızgın Adam (1957)

IMDb: 8.9
Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürmekten cinayetle suçlanmaktadır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak, cinayetin işlendiği odada bulunur. Gencin mahkemeye sunduğu zayıf savunmasının yanı sıra, olanları duyduğunu iddia eden pek çok tanık vardır. 12 jüri üyesinden yalnızca 8 numaralı jüri üyesi Davis’e inanmış ve onu suçsuz bulmuştur. Suçlu bulunması halinde idama mahkûm edilecek olan Davis, jüri üyelerini ikna etmek zorundadır. Bu ikna süreci boyunca her birinin verdiği “suçlu” kararının arkasında yatan temel nedenin jüri üyelerinin kişisel sebeplerinden kaynaklandığını keşfeder.

2) 28 Days – 28 Gün (2000)

IMDb: 6.0
Sandra Bullock, kız kardeşinin düğününde alkolü fazla kaçırır. Düğünden limuzini çalıp bir de üstüne kaza yapınca polis önüne iki seçenek sunar. Ya hapis yatacaktır ya da rehabilitasyon merkezine gidecektir. Başta kabullenmediği alkolikliğini, orada edindiği çevre sayesinde kabullenip hayatını bir düzene sokmak için çabalamaya başlar.

3) The Blind Side – Kör Nokta (2009)

IMDb: 7.7
Zengin beyaz bir aile olan Tuohys’ların evlat edindiği, evsiz Afrikalı-Amerikalı Micheal Oher’in yaşanmış gerçek hikayesidir.

4) Driving Miss Daisy – Bayan Daisy’nin Şoförü (1989)

IMDb: 7.4
Film, zengin Yahudi bir kadın olan Bayan Daisy Werthan’ın oğlunun artık annesinin araba kullanmaması için Hoke Colburn adında bir şoförü işe alması ile başlar. Bayan Daisy ve şoförü Hoke’un, farklılıklarının üstesinden gelip 25 yıl sürecek sevgi dolu bir arkadaşlığını konu alır.

5) Memento – Akıl Defteri (2000)

IMDb: 8.5
Film, hayatını eşinin cinayetinin izini sürmeye adamış, başarılı bir iş adamının hayatını anlatır. Eşinin cinayetini aydınlatmaya çalışan Leonard’ın, nadir rastlanan ve tedavisi olmayan hafıza kaybı vardır. Yakın zamanlı olayları (15 dk önce nerede ne yaptığı gibi) unutur.

6) Save The Last Dance – Bizim Dansımız (2001)

IMDb: 6.2
Profesyonel bir balerin olma hayalleri olan Sara, annesini bir trafik kazasında kaybeder Chicago’da yaşayan babası Roy’un yanına taşınmak zorunda kalır. Şehir hayatının içinde dansa zaman ayıramaz ve hayallerini bir kenara bırakmak zorunda kalır. Kendisi gibi dans tutkunu siyah bir genç adamla tanışır. Sara ve Derek arasındaki ilişki ilerlemeye başladıkça ailelerinden ve arkadaşlarından tepki almaya başlarlar.

7) Ordinary People – Sıradan İnsanlar (1980)

IMDb: 7.8
Film, Jarrett ailesi büyük oğullarının ani ölümünden sonra, küçük oğullarının da suçluluk duygusu ile intihara kalkışmasından sonra normal hayatlarına geri dönmeye çalışan bir ailedir. Anne Boreth eski güzel günlerin özlemini çekerken baba Calvin’in aileyi bir arada ve ayakta tutma çabasını konu alır.
Kategoriler: Kültür, Psikoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/