2. Dünya Savaşı’nda 669 Çocuğu Kurtaran Güzel İnsan: Sir Nicholas Winton

2.Dünya Savaşı zamanlarında Almanya’da iktidara gelen Nazilerin, insanlık dışı uygulamaları insanlık adına utanç kaynağı olmuştu. Toplama kampları, gaz odaları, ve katliam. Kadın, çocuk, yaşlı demeden 6 milyon insanın yaşam hakkı elinden alındı. İşte böyle bir ortamda en azından 669 çocuğa umut olmuş, yaşam olmuş birisi vardı: Sir Nicholas Winton

Sir Nicholas Winton 19 Mayıs 1909’da İngiltere’de doğmuştur.


106 yıllık hayatında, iki Dünya Savaşı, bol acı, insanın okurken gözlerini dolduracak birçok kötü anıya şahit olmuştur.

Ancak kötülüklerin yaşandığı dünyada, iyi olmayı başarmıştır.

Nazi Almanya’sının işgali altında olan Çekoslovakya’dan, 2.Dünya Savaşı’nın kanlı ortamında, 669 yahudi çocuğunu “Czech Kindertransport” operasyonuyla Britanya’ya transfer etmiş.

Winton ayrıca çocukların kurtarılmasını kendi cebinden finanse etmiştir. Çocukları sadece o ortamdan kurtarmakla kalmayıp, onlara yeni bir aile bile sağlamıştır.

Bu yaptığını sadece çocukların geleceği için yapan Winton, hayat arkadaşı eşine bile bundan bahsetmemiştir.

Seneler sonra karısının Winton’ın o zamanlarda tuttuğu defteri bulmasıyla, iyiliği öğrenildi.

Karısı defteri BBC’ye teslim edince, BBC 1988’de konu ile ilgili “That’s Life” programıyla hayatını kurtardığı çocukları, Winston ile buluşturarak, Winston’a süpriz yapmıştır.

Programdan 2 dakikalık kesit bile ne kadar zor zamanların aşıldığını gözler önüne seriyor.

Bugün mesleği için “hayırseverlik” denilen ve bu kimliğiyle öne çıkan başarısıyla da “Sir” olmayı hak etmiş bir isim Nicholas Winton.


6 milyon insanın soykırıma uğradığı, 55 milyon insanın hayatını kaybettiği kanlı bir savaş döneminde, 669 çocuğu kurtaran, Sir Nicholas Winton dünyaya çok büyük bir iyilik yapmıştır.

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/