Pratik ve Kullanışlı Programlar

Doğan Turan

Doğan Turan

Türkiye Girişimcilik Vakfı Fellow- www.glocalzone.com- www.doganturan.com

İş hayatımızda ve günlük hayatımızda dikkatimizi dağıtan bir çok unsur bulunmaktadır. Telefonlar, bilgisayar, arkası kesilmeyen bildirimler gibi dış etmenler sebebiyle zaman kavramımız ortadan kayboluyor ve plansız, verimsiz günler geçiriyoruz. Bu yazımda size günlük hayattaki düzenimi sağlamamda bana yardımcı olan bazı programları tanıtacağım. Hayatımın büyük bölümünü yaptığım işler kapsadığı için bu programların çoğu da işlerimle ilgili programlar. Fakat bunlardan bir çoğunu, sadece iş için değil, günlük rutininiz içinde de kullanıp, yaptığınız işleri düzene sokup, daha hızlı hamleler yapabilirsiniz.

1)Toogl – (toggl.com)

Toogl, kullanımı çok ama çok kolay olan bir zaman takip uygulamasıdır. En basit hali ile uygulamayı açıp, sayacı başlatıyorsunuz ve yaptığınız işin ne kadar sürdüğünü ölçümleyip, zaman içerisinde topladığınız verilerle birlikte verimliliğinizi ve gelişiminizi ölçebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken sayacı başlatmak, hepsi bu. Sayacı başlattıktan sonra işlerinizi gruplandırıp, her grubun altına da ‘tag’ ler ekleyebilirsiniz. Kullanaya başladıktan sonra gün içinde ne kadar çok oyalandığımızı gösteren Toogl, zamanın kıymetini nasıl bileceğimizi bize öğretiyor.

2) Any.do

Any.do uygulaması benim gün içindeki sağ kolum diyebilirim. Yine en basit hali ile açıklamam gerekirse, Any.do bir görev yönetim uygulamasıdır ve sizin asistanlık görevinizi üstlenir. Günlük olarak listelerinizi hazırlayıp, takviminize ekleyip, kendinize ya da grubunuza atadığınız görevleri takip etmenizi sağlar. Sizin belirledğiniz saatler arasında her gün plan yapmanız için uyarılar yollar ve sade arayüzü ile kullanımı sizi yormayacaktır.

3) Canva – (canva.com)

‘’İçindeki tasarım gücünü keşfet’’ mottosunu benimsemiş, kullandığım en kolay ve en verimli uygulamaların başında gelen Canva ile aklınıza gelebiliecek bir çok görsel içeriği rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Sosyal medya gönderileri, blog tasarımları, sunumlar, menü hazırlama ve hatta düğün davetiyesi hazırlama gibi kalıpları bulunmakta olan Canva, okul ve iş hayatınızda size en çok yardımcı olabilecek uygulamalar listesinde ilk sıralarda yer alabilir. Ayrıca yeni eklenen özellikleri ile birlikte size nasıl tasarım yapmanız gerektiğini öğreten eğitici videoları da barındıran Canva, içerisindeki bazı özel içerikler dışında tamamen ücretsizdir.

4) Typeform – (typeform.com)

‘’Goodbye forms, hello Typeforms’’ sloganı ile yola çıkan Typeform’u kullanmaya başladıktan sonra gerçekten de kullandığınız diğer uygulamalara veda edeceksiniz. Typeform ile quiz, anket ve form hazırlayabileceğiniz gibi, dijital pazarlamanın lead generation yöntemini de uygulayabileceğiniz formlar oluşturabilirsiniz. Tüm bunların yanında kullanıcılarınızdan online sipariş almanızı sağlayacak sipariş formları da oluşturmanıza yardımcı olan Typeform, kullanıcı deneyimi açısından çok üst seviyede olan bir uygulamadır.

5) Zapier – (zapier.com)

Zapier’in birbirine bağlayamadığı hiçbir şey yok! 750’den fazla programı birbirine bağlamaya yarayan Zapier, veri akışını yönetme konusunda sizi çok hızlandıracak bir programdır. Özellikle yoğun tempoda, birden fazla programla ortak çalışmak zorunda olanlar için harika bir uygulama olan Zapier, sizin bir program üzerinde çalışırken yaptığınız değişikliklerin, bağladığınız diğer programlar üzerinde de otomatik olarak yapılmasını sağlıyor.

6) Bitrix24- (bitrix24.com)

Son olarak sizi yeni ofisiniz Bitrix24 ile tanıştırmak istiyorum. 35’den fazla ücretsiz tool barındıran Bitrix24 programı, neredeyse tüm işinizin kontrolünü sağlayan bir yapıya sahip. Kısaca özelliklerinden bahsedecek olursam, video görüşmesi, telefon görüşmeleri yapabildiğiniz gibi zaman yönetimi, iş raporlama, crm ve çalışma akışınızı da takip edebiliyorsunuz. Bunların haricinde satış takibinizi, notlarınızı ve sosyal medya yönetiminizi de yapabildiğiniz bu program, adeta kullanmış olduğunuz bir çok programın birleşimi diyebilirim. Sadeliğin ön planda olduğu bu devirde, diğer programlara göre oldukça karmaşık gelebilecek Bitrix24 ile olan uyum sürecinizi atlattıktan sonra , kullandığınız diğer programlara veda edeceksiniz.

Kategoriler: Dijital, İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/