Marvel Dizileri İzleme Sırası

Marvel Dizileri son yıllarda filmleriyle beraber yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Kimileri hikayeye göre, kimileri çıkış tarihine göre bir sırayla izleniyor. Bu listede ise Marvel Dizilerini izlerken hem yıl farkını hissetmeyeceksiniz hem de hikaye bütünlüğünü kavrayıp Marvel evrenindeki dizileri hakim olmuş olacaksınız. Örneğin Netflix’ten çıkan diziler ile (Daredevil, Luke Cage gibi) ABC’den çıkan diziler arasında büyük farklılıklar bulunmakta. Her biri evren olarak bir bütünlüğü oluştursa da gerek karakter bakımından gerek zaman bakımından birbirinden ayrışıyor.

Daredevil, Luke Cage gibi diziler genelde günümüze yakın insanların zamanında sokak kahramanlarını ele alırken, Agents of Shield gibi diziler daha çok tekolojinin ve süper güçlerin ağır bastığı sokaklardan nispeten daha uzak bir görüntü çiziyor.
Bakıldığı zaman Marvel Dizileri ilk 1974 yılında yapmıştır. Fakat o zamanlarda gerek teknolojik imkan olmaması gerek çizgi roman kültürünün çok daha cazip oluşu, o zamanlarda süper kahraman hikayelerinin basılı ortamlarda daha revaçta olmasının mimarı olmuştur.
Şimdi, Marvel dizilerinin hikaye bütünlüğünü ele alarak sırayla hangisini izlemek gerekir, hangisine sadece bir göz gezdirmek gerekir listesini paylaşayım.

 


Kronolojik Sırayla: Marvel Dizileri İzleme Sırası

Marvel Dizileri İzleme Sırası

1) Agents of S.H.I.E.L.D. (24 Eylül 2013)

En uzun soluklu Marvel dizisi diyebileceğimiz Agents of S.H.I.E.L.D. hemen ardından gelecek dizilerden biraz daha farklı bir yerde konumlanıyor. 5 sezon ilerleyen dizi, Marvel evreninin ajanlık ve paranormal olayları üzerinde duruyor. X-men sevenlerin tek solukta izleyebileceği bu dizi, aynı zamanda diğerlerine göre bilim kurguya en yakın olan marvel dizilerinden biri.


2) Marvel’s Daredevil (10 Nisan 2015)

Netflix’ten çıkan Daredevil serisi sokağın içinden çıkan kahramanların başlangıç hikayesini oluşturuyor. Dizi aynı zamanda Punisher’ın ilk kez göründüğü dizi. Bu yüzden bu diziden sonra Punisher’ı izlemeden geçmeyin.


3) Marvel’s The Punisher (17 Kasım 2017)

Prensipleri olmayan bir anti kahraman olan Punisher’ın hikayesi de şu ana kadar çekilmiş Marvel dizilerinde önemli bir yere sahip. Bol bol aksiyon silah barındıran dizi yer yer Punisher’ın kendi hikayesinden dolayı hüzünlendirebilir de.

 


4) Marvel’s Jessica Jones (20 Kasım 2015)

Asi karakterimiz Jessica Jones diğer süper kahramanlardan farklı olarak biraz daha umursamaz bir yapıya sahip. Dizi otoriteler tarafından çok beğenilmese de en son izlenecek dizi için kritik bir yerde.


5) Marvel’s Luke Cage (30 Eylül 2016)

Afro Amerikalıların mekanı Harlem’den çıkan kahramanımıza 10 kaplan gücünde  desek az kalır. Gücü kuvveti bilimsel bir deney sonucunda inanılmaz derecede artan Luke Cage sürükleyici bir dizi olmakla beraber çok güzel müzikler ve harika bir kötü karakterle tanıştırıyor bizi.

6) Agent Carter ( 6 Ocak 2015)

Agents of S.H.I.E.L.D. oluşumu eskilerde nasıldı sorularını merak edenler için eskilerde geçen ve modern yaşamdan uzak olan bu dizi genel olarak evrenin hikayesiyle uzaktan bağlantılı olsa da tamamen bir bütünlük için izlemeniz gerekmiyor.

 


7) Marvel’s Iron Fist (17 Mart 2017)

Bol aksiyon, doğu kültürü ve kadim uygarlıklardan miras. Iron Fist hikaye bütünlüğü için olmazsa olmazlardan.

8) Marvel’s The Defenders (18 Ağustos 2017)

Bütün karakterlerin birleştiği ve yeni bir hikayenin başladığı dizi olan The Defenders Daredevil, Jessica Jones, Iron Fist ve Luke Cage karakterlerini birleştiriyor ve hep beraber yeni bir yola çıkarıyor izleyiciyi.


BONUS: INHUMANS

 

 


BONUS: Legion


BONUS: Cloak and Dagger

2018 Yılından 2020 Yılına Kadar Gelmesi Muhtemel Marvel Dizileri Çıkış Tarihleri

Iron Fist: Sezon 2 (2018 Sonu) Daredevil: Sezon 3 (2019 Eylül Ayında Çıkması Bekleniyor) The Punisher: Sezon 2 (2019’un son çeyreğinde çıkması bekleniyor) Jessica Jones: Sezon 3 (2019’un sonunda çıkması tahmin ediliyor) Luke Cage: Sezon 3 (Henüz resmi bir açıklama gelmedi)

Yeni Gelecek Marvel Dizileri (Eylül, 2018)

Netflix’in ardından Disney tarafından da iki sevilen Marvel karakterinin dizilerinin çıkması duyuruldu. Disney’in kendi platformunda yayınlanacak olan bu diziler Thor’un kardeşi olarak tanıdığımız “Loki” ve Avengers serisinden tanıdığımız “Scarlet Witch” karakterleri olacak. Disney’in 2019 yılında çıkarmayı planladığı yeni platformunda 8 bölümlük sezon akışı olacağı bekleniyor. Bu dizilerin yanında Star Wars dizisi de yolda. Bu yazı da ilginizi çekebilir: Venom Nedir, Kimdir? Marvel Evreninde Venom’un Yeri


Gelişme: Netflix, Iron Fist ve Luke Cage’i iptal etti. Alınan bu kararlardan sonra gözler Netflix’te yayınlanan diğer Marvel dizilerine çevrildi. (Ekim, 2018)


İptal Edilen Netflix Marvel Dizileri:

The Daredevil (İptal Edildi)
Luke Cage (İptal Edildi)
Iron Fist (İptal Edildi)

Punisher (Üçüncü Sezon Henüz Onaylanmadı)


Netflix, Marvel Dizilerini Neden İptal Etti?

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version