Marlboro’yu İflastan Kurtaran İlginç Pazarlama Stratejisi

Hatice Dirgen

Hatice Dirgen

Editör @ceotudent

Marlboro’ yla alakalı şehir efsanesine internette dolaşırken belki de rastlamış olabilirsiniz. Peki sahiden nedir bu efsane?

İlk çıktığı zamanlarda satışları oldukça kötüye giden ve neredeyse iflas etmekte olan Marlboro’ya tam da en kötü günlerinde satışları 3’e katlayabilirse şirkete yarı yarıya ortak olmak istediğini söyleyen bir adam geliyor. Bulunduğu kötü durumdan daha kötüye gidemeyeceğini düşünen şirket sahipleri de bu teklifi kabul ediyor.

Bu esrarengiz adam öncelikle bulunabildiği kadar boş Marlboro paketi bulmalarını istiyor, paketler geldikten sonra da onlara kullanılmış havası verebilmek için paketleri olabildiğince eziyor. Ezdiği boş paketlerin hepsini toparlayarak gece vakti kimseler yokken kiraladığı uçaktan aşağı atıyor. Elinde kalanları da karşılaştığı çocukların vs. eline tutuşturarak istedikleri gibi yere atmalarını söylüyor.
Bulduğu bu pazarlama yöntemiyle şimdi bile en çok satılan sigarayı Marlboro yapan pazarlama dehası bu kişi ise Philip Morris’in kurucu ortaklarından biridir.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version