Yazılımdan Pazarlamaya Adım Atan Bir Adam: Marcin Krzyanowski 

   Birçok insan hayalleri peşinden gitmenin zor olduğunu düşünür. Bazı zamanlarda ise hayallerini düşünüp sadece olmasını dilemiştir belki de. Malesef birçok kişi, risk alıp, hata yapmaktan çekindiği için sanki her şeyin başlangıcı olan o ilk adımı atamaz. Marcin Krzyanowski gibileri de tesadüfen, eğlence amaçlı bir şeyler üretir, herkesin beğenisini topladıktan sonra  para kazanmaya başlar..


  Marcin Krzyanowski; bir gün iOS geliştiricilerinin ilgisini çeken  bir tişört tasarlamayı düşünür. Tişört aslında basit bir tasarım olsa da çoğu tasarımcının ilgisini çeker. Birçok tasarımcının kullanmaktan hoşlanmadığı bir programlama dili olan Swift logolu tişörtlere karşın başka bir programlama dili olan Objective-C’ye ithafen bunu bir dinozor ile tasarlar. Fotoğrafını çektikten sonra  Apple’ın geliştirmeciler için düzenlenen konferansın kayıtlarının olduğu bir tarihte twitter hesabında yayınlar.
  Herkesin tişört tasarlamasını ve dünyanın her yerine satış yapmasını sağlayan bir web sitesi olan Teespring üzerinden sattığı tişörtler oldukça ilgi görmüştür. Bu ilgiye karşı heyecanlanan Marcin yaşadığı deneyimini kişisel bloğuna taşır. Bloğunda yazdıklarına bakarsak bu kampanyanın beklediğinin çok daha ötesinde olduğunu yazan geliştirici, 23,99 ila 24,99 dolara sattığı tişörtlerin şu anda bir yazılımcının kodladığı uygulamadan 24 katı daha pahalı olabileceğini belirtiyor. 

https://blog.krzyzanowskim.com/


   3 gün süren kampanya boyunca, tutundurma çalışması olarak attığı tek bir tweet 12 binin üzerinde görüntülenme ve 1,737 etkileşim almış. Bu da Teespring’de 641 kez görüntülenme yapılmasına neden olmuş. Üstelik, 3 günde marka sadakatini sağlayıp, küçük ama mutlu bir müşteri topluluğu oluşturuyor. Hatta kullanıcıların ürettikleri içerikler bile Twitter’da boy gösteriyor.
  Marcin’in yaşadığı bu deneyim aslında birçok pazarlama uzmanı ya da pazarlamayı merak edenler için çok şey öğretiyor aslında. Kendinize özel bir fikrinizi hedef kitleniz doğrultusunda, doğru zamanda ve doğru yerde değer katabilirsiniz hatta marka temsilcileri bile de oluşturup onların içerik oluşturmalarını bile sağlayabilirsiniz. 

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/