Konsantre Olmakta Zorlanıyor musunuz? 7 Maddede Konsantrasyon Bozukluğunun Sebepleri ve Çözümleri

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Odaklanmakta zorlanıyorsunuz ve nedenini merak mı ediyorsunuz? Odaklanma sorununun pek çok nedeni vardır ve bu sorun günlük hayatımızı olumsuz etkiler. Bir projeyi tamamlamanın heyecanıyla motive olabilirsiniz ancak odaklanmakta zorlanıyorsanız, işinizi bir türlü sonuçlandıramazsınız. Ayrıca bu sorun, önemli işlerinizi unutmanıza da neden olabilir.
Gerçek şu ki sizi rahatsız eden şeyi anlayana kadar konsantrasyonunuzu arttıramazsınız. Odaklanmakta zorlanıyorsanız sorunun köküne gitmelisiniz. Nedenini anladıktan sonra konsantrasyonunuzu arttırma yollarını deneyebilirsiniz. Şimdi konsantrasyon düşmanlarından bazılarını ve onları nasıl çözeceğinizi paylaşacağım:
1) Uykusuzluk

Uykusuzluğun hayatımızın her alanında etkili olması oldukça şaşırtıcı, değil mi? Uykusuzluk konsantrasyonunuzu bozar ve zihninizi kontrol altında tutmanızı zorlaştırır. Uyku bizi iyileştirir, bedenimizi ve zihnimizi gençleştirir. Dolayısıyla uykusuz olduğumuzda en üst düzeyde performans gösteremiyoruz.Uykusuzluk, odaklanmamızı zorlaştırırken sürekli dinlenme ihtiyacı da doğuruyor. Uykusuzluğun çözümü, uyku düzeni oluşturmaktır. Eğer uykusuzluktan muzdaripseniz ve bunu çözemiyorsanız profesyonel yardım alabilirsiniz. Uykusuzluk ve uyku bozukluklarının birçok nedeni vardır ve bu problemin köküne ulaşmak hayatınızın diğer alanlarında da size çok yardımcı olacaktır.

 

 

 


2) Stres ve endişe

 
İnsanların odaklanmakta zorluk çekmesinin en yaygın nedenlerinden biri stres. Hayatınızdaki sorunlardan dolayı stresli olmak, işinizi düşündüğünüzden daha fazla etkiliyor. Önemli belgeleri okumaya çalışırken siz ve sevdikleriniz arasındaki anlaşmazlığın nasıl çözüleceğini düşünerek kaybolabilirsiniz.Aklınızda bir şeyler varken ne yaptığınıza odaklanamazsınız. Mümkünse, önce sorunu çözmeyi deneyin. Bu düşündüğünüzden daha zor olsa da önemli projeleri ele almadan önce elinizden geldiğince buna zaman ayırmaya çalışın. Eğer düzeltemiyorsanız meditasyon gibi yöntemlerle zihninizi ferahlatmaya çalışın.

 

 

 


3) Enerjiyi yanlış kullanmak

Her insan, her gün için belirli bir miktar enerjiye sahiptir. Bildiğiniz gibi uyuduğumuzda ertesi sabah bu enerjiyi geri kazanıyoruz. Eğer önemli işler yapmanız gerektiğinde yorgun hissediyorsanız ve odaklanamıyorsanız enerjinizi yanlış kullanıyorsunuz demektir.Örneğin tamamlanması gereken önemli bir işiniz varsa, enerji depolarınız tazeyken televizyon izlemek veya video oyunları oynamak iyi bir fikir olmayabilir. Tamamlamanız gereken önemli bir işiniz varsa, öncelikle bunu yapmanız ve enerjinizden en üst seviyede verim almanız en iyisidir.

 

 

 


4) Açlık ve yetersiz beslenmek

Asla aç olduğunuzda önemli bir iş yapmaya çalışmayın. Açlık hissi, odağınızın yemek olduğunu size hatırlatacaktır. Okumaya çalıştığınız makaleye odaklanmak yerine lezzetli yemekler hayal edeceksiniz. Basit bir açlık hissi, bir işe konsantre olma yeteneğinizi tamamen mahvedebilir.Yetersiz beslenme de aç olmak kadar konsantre olmanıza zarar verebilir. Bir şeker parçası size enerji verse de şekerin düşüşü ani olacaktır ve birden acıkacaksınızdır. Verimli bir gün için sağlıklı ve besleyici bir yaşam tarzı sürdürmek en iyisidir. Yemeğinizi işten önce yiyin ve beslenme düzeninize meyve, sebze, yağsız et ve diğer değerli besinleri eklediğinizden emin olun.

 

 

 


5) Dağınık bir ortamda çalışmak

Dağınık bir ortamın dikkatinizi dağıtacağını biliyor muydunuz? Çalışma ortamınız kağıt yığınlarıyla, dosyalarla, kıyafetlerle veya çöplerle doluysa ne yapacağınıza karar vermekte zorlanacaksınız. Çoğu zaman bu karışıklık, işlerimizi halletmek için harcayacağımız enerjiyi etrafı toplamak için harcamamıza neden olur.Edusson.com’daki uzmanlara göre, bu karışıklık aynı zamanda kaygı ve hatta klostrofobi üretmeye neden olur. Odaklanmakta zorlanıyorsanız etrafı toparlamaya ve organize etmeye bir gün ayırmalısınız. Çalışma ortamınızı temizlemek için biraz zaman ayırın ve yeni bir başlangıç yapın.

 

 

 


6) Dikkat dağıtıcı durumlar

Etrafınızda dikkatinizi dağıtabilecek olan şeyleri düşünün. Odanın içinde dolaşan evcil hayvanlar, televizyon, telefon bildirimleri… Dikkat dağıtıcı şeyler telefon çağrıları, kapı zili, açlık hissi olabilir. Ne olursa olsun, dikkat dağıtıcı şeyler odağınızı kolayca kırabilir ve tekrardan konsantrasyonu sağlamak zordur.Dikkat dağınıklığını azaltmanın en iyi yolu çalışma zamanınızı programlamaktır. Bu sürede telefonunuz kapalı olmalı ve dikkatinizi dağıtacak şeyleri çalışma alanınızdan uzaklaştırmış olmalısınız.

 

 

 


7) Zihinsel ve fiziksel konular

Bazı insanlar tıbbi sorunlardan dolayı konsantre olmakta zorlanırlar. Eğer acı çekiyorsanız odaklanmakta zorlanırsınız. Aynı şekilde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunuz varsa da konsantre olmakla mücadele edeceksiniz.Konsantre olmaya çalışırken sorunlara neden olabilecek birçok fiziksel ve zihinsel sorun vardır ve tek çözüm, durumu doğru bir şekilde tedavi etmektir. Sağlığınızdan emin değilseniz ve konsantrasyonunuzun bozulmasına neden olabilecek ne varsa, mümkün olan en kısa sürede bir uzmana danışın.

This post is also available in: English

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version