Kimya Bölümü nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Tercih 2021

Tercih 2021

Tercih Yapacak Adaylar İçin Faydalı, Bilgilendirici ve İlham Dolu İçerikler

Kimya bölümü köken olarak çok eskilere dayanır. M.Ö. 2000’li yıllarda Mısırlılar kimyayı kozmetik tozlar üretmek için kullanıyorlardı. On yedinci yüzyıla kadar aynı bilimsel disiplini tanımlayan simya ve kimya kelimeleri on sekizinci yüzyılda farklı disiplinler için kullanılmaya başlandı. Simya metalden altın yapmayı tanımlamaya başladı. Kimya ise maddelerin yapısını, özelliklerini, tepkimelerini inceleyen/araştıran bir bilim dalını tanımlamaya başladı.

Kimya Bölümü Nedir?

kimya bölümü
Kimya Bölümü, maddelerin başka maddeler oluşturabilmek için nasıl bir araya gelmeleri veya ayrılmaları gerektiğini inceleyen bölümdür. Bölümün amacı yaşadığımız dünyayı ve maddelerin yapılarını anlatmaktır.

Kimya Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Kimya Bölümü 4 senelik bir lisans programıdır. Fen-Edebiyat Fakültesine bağlı olan bir bölümdür.

Kimya Bölümü Dersleri Nelerdir?

Kimya bölümünün başlıca dersleri şunlardır:
● Genel Kimya
● Fizik
● Matematik
● Analitik kimya
● Organik kimya
● İnorganik kimya
● Fiziksel kimya
● Biyokimya
● Quantum kimyası
● İstatiksel Termodinamik

Kimya Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Kimya Bölümünden mezun olup “kimyager” ünavını almış olan kişilerin çalışabileceği pek çok alan vardır. Kimya Bölümünden mezun olanlar ilaç, kozmetik, tekstil, temizlik gibi çok çeşitli şirketlerin ar-ge, üretim, kalite-kontrol kısımlarında öncelikli olarak şirketin çoğu pozisyonunda çalışabilir.

Kimya Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Kimya Bölümü mezunları için belli bir maaş skalası yoktur. Maaş miktarı, mezunların çalışacağı şirketten şirkete değişiklik gösterir. Ancak ortalama şu sayılar verilebilir: Devlet memuru statüsünde çalışan Kimya bölümü mezunlarının maaşı ortalama 4600 TL’dir. Özel sektörde ise asgari ücret ile 12.000 TL arası bir maaş skalası vardır.

Kimya Bölümünün Zorlukları Nelerdir?

Kimya bölümü yoğun laboratuvar dersi ve bunun iş yükünü içerdiğinden zaman dengesini iyi kurmak gerekir. Ayrıca yapılan deneyler esnasında dikkatinizi tamamen deneye vermeniz gerekir. Herhangi bir hata patlama ile sonuçlanabilir. Laboratuvar ortamında malzemeleri kullanırken koruyucu ekipmanları (önlük, gözlük, eldiven) mutlaka giyinmeniz gerekir. Yapılan deneyler düzgünce raporlanmalı ve sonuçları düzgün analiz edilmelidir.

Kimler Kimya Bölümünde Başarılı Olabilir?

Aşağıdaki özelliklere sahip olan kişiler Kimya Bölümünde başarılı olabilir:
● Zamanını iyi ayarlayabilen
● Araştırmayı gerçekten seven
● Sabırlı ve analitik düşünebilen
● Uzun çalışma saatlerine dayanabilen
● Meraklı

Kimya Bölümünün İş Olanakları Nelerdir?

Kimya bölümünden mezun olan kişiler “kimyager” unvanını alır. Kimyager unvanıyla ilaç sanayinde, kozmetik, tarım ve temizlik sektöründe, hastanelerin laboratuvarlarında, ArGe alanında iş bulabilirler. Kimya bölümünden mezun olan kişilerin çalışabileceği alanlar günbegün artmakta. O yüzden Kimya bölümünün geleceği parlaktır. Ancak artan üniversite sayıları sebebiyle Kimya bölümünden mezun olanların sayısı da artmakta. Bu yüzden eğitim hayatında öğrencilerin kendilerini daha fazla geliştirmesi gerekmektedir.

Kimya Bölümünün Yurt Dışı İmkanları Nasıldır?

Kimya bölümünden mezun olanlar için yurt dışında iş imkanları oldukça geniştir. Yurt dışında ArGe kısmı ülkemizden daha gelişmiş olduğundan dolayı kimya bölümünden mezun olanlar için yurt dışında ArGe alanında çalışmak çok daha mümkündür. ArGe’nin yanı sıra diğer pozisyonlar yurt dışında da geçerlidir. Ancak yurt dışındaki imkanları değerlendirebilmek için ileri seviyede yabancı dil gereklidir.

Kimya Bölümü Mezunları Hangi Alanlarda Uzmanlaşabilir?

Kimya bölümü mezunları, organik kimya, inorganik kimya, fiziksel kimya gibi temel alanlarda uzmanlaşabilirler. Bu alanların yanı sıra daha spesifik olarak ilaç farmakolojisine kadar gidebilen çeşitli alanlarda uzmanlaşabilir. Üçüncü sınıftan itibaren alacakları derslerle yönelmek istedikleri alana yoğunluk vererek lisans hayatlarında kendilerini geliştirebilirler. Lisansın ardından alacakları yüksek lisans veya doktora eğitimleriyle istedikleri alanda uzmanlaşabilirler.

Kimya Bölümünün Geleceği Nedir?

Kimya bölümü, çalıştığı ve incelediği alan gereği asla iş imkanlarının bitmeyeceği bir bölümdür. Çoğu sektörde devam eden temel bilim olduğundan, bilime önem veren ülkelerde daha da gelişecektir ve iş imkanı sunacaktır, fakat bilime önem vermeyen ülkelerde şirketler genel anlamda kendi üretimini yapamadan başka ülkelerden gelen talimatları uygulayacaktır ve pozisyonlar da bu ülkelerde az olacaktır.
Diğer tüm üniversite bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Eğitim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/