İŞ GÖRÜŞMESİNDE DOĞRU BEDEN DİLİ!

İŞ GÖRÜŞMESİNDE DOĞRU BEDEN DİLİ!
İş görüşmesinde doğru beden dilini kullanarak kendinizi düzgün ifade etmelisiniz. Yoksa karşı tarafta olumsuz bir izlenim bırakabilirsiniz. İş görüşmelerinde kendinizi daha iyi ifade edebilmeniz için dikkat etmeniz gereken beden dillerini birlikte inceleyelim.

1- Başlangıç Önemli
Başlangıçta öz güveninizi ortaya koymanız gerekir, işe alımınızı en çok etkileyecek davranışın öz güveniniz olduğunu unutmayın. Bunun için kendinize olan güveninizi dik bir duruş, sıkı bir tokalaşma ve göz temasıyla gösterebilirsiniz.
2- Göz Temasında Dikkat
Karşınızda ki kişiyle direkt göz temasına girmeyin. Gözlerine dik dik bakmayın. Bunun yerine gözünüzü iki üç saniyede bir görüştüğünüz kişinin yüzünde farklı yerlere götürün. Bu davranış ilgili olduğunuzu ve konuya hakim olduğunuzu belirtmenin etkili bir yoludur.
3- Doğru Oturun
Sandalyeye dik oturun ve tamamen yaslanın. Bu kendinden emin görünmek için en iyi en net sinyaldir. Görüşeceğiniz kişinin ne çok yakınında ne de çok uzağında oturun. Girdiğiniz odada kendinize iletişim kurabilmek için güzel bir yeri belirleyin. Otururken bacak bacak üstüne atmak sizi çok rahat gösterebilir veya fazla kasılmakta çok gergin. Bunun yerine ayaklarınız tamamen yere bassın. Dik ve rahat bir şekilde oturun.
4- Elleriniz ve Kollarınızla Mesajlar Verin
Otururken kollarınızı bağlamak iletişime kapalı, konuya ilgisiz olduğunuzu gösterir. Aynı şekilde ellerinizi masanın altına koymak, gizlemekte karşı tarafa bu mesajı verir. Bunun yerine konuşma sırasında kollarınızı serbest bırakıp jestlerle desteklemelisiniz. Konuşurken ellerinizi aktif kullanın vereceğiniz cevaplara uygun şekilde hareket ettirin. Ellerinizi kullanırken de avuç içlerini göstermeye dikkat edin. Çünkü avuç içlerini göstermek dürüstlüğü ve konuya hakimiyeti gösterir. Avuç içleriniz yukarıya dönük bir beden dili, gülümseme ve dik duruş ile sizi gayet enerjik gösterir bunu unutmayın. El parmak uçlarınızı birleştirmekte öz güveninizin yüksek olduğunu, kendinizden ne kadar emin olduğunuzu gösterir.
5- Ara Ara Başınızı Sallayın
Dinlerken başınızı sallamakta önemli bir davranıştır. Karşınızda ki kişiyi dinlerken ara ara başınızı sallayarak onu dikkatli dinlediğinizi, anladığınızı göstermiş olursunuz. Çok uzun bir konuşma oluyorsa tabi ki sürekli başınızı sallamayın ancak arada bu hareketi yapmanız iyi bir izlenim bırakacaktır.
6- Yavaş ve Sakin Konuşun
İşe alım sırasında görüşme yaptığınız kişiler sizin stresli olup olmadığınıza çok dikkat ederler. Hızlı, alçak sesle, duraksayarak, “ıı, aa” gibi sesler çıkarmamaya özen gösterin. Sakin, yavaş, makul bir ses tonuyla konuşun ve kendinizi böylece düzgün ifade edin.
  7- Güleryüz
Görüşme sırasında mutlaka güler yüzlü olun, somurtkan olmayın. Karşınızda ki insana olumlu mesaj verir bu davranışınız. Görüşme yapacağınız kişiyle ilk görüşmenizde de, görüşme sırasında da, görüşme bitiminde de mutlaka güler yüzlü olun. Görüşme bittikten sonra da nazik bir şekilde gülümseyerek elini öz güvenli bir şekilde sıkın ve oradan ayrılın.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/