İnsanlık 2050 Yılında Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya Olabilir 

İnsan uygarlığının sonu için bilim insanları uyarıyor, son 30 yıl. Gezegenimizin yaşanabilirliğine dair Ulusal İklim Restorasyonu Merkezi’nin hazırladığı rapora göre, iklim değişikliğindeki nedenler yaşama varoluşsal bir tehdit.
Son yıllarda ciddi bir tehdit oluşturmaya başlayan iklim krizi gittikçe yıkıcı bir etkiye sahip olmaya başladı. Krizle mücadele konusunda ise uzmanlar, eylemsizlik konusuna dikkat çekiyor ve dünyanın her bir yanından insan nüfusunu tehlikeye atabilecek kaotik koşullara neden olacağını söylüyorlar.
Hükümetlerin oluşabilecek iklim senaryolarına nasıl tepki verebilecekleri konusunda ise uzmanlar yeni bir değerlendirme istedi. Yaşanabilecek iklim krizinin temel besin ihtiyaçları doğrultusunda yiyecek ve su kıtlığı gibi hayati fonksiyonları tehlikeye atacak durumları uluslararası politik dengeleri de derinden etkileyeceği konusunda uyarılıyor.
Melbourne merkezli düşünce kuruluşu Ulusal İklim Restorasyonu Merkezi’nin yaptığı araştırmalar sonucunda hazırladığı rapora göre, iklim değişikliği insan uygarlığının sonu için geri dönülemez bir tehdit oluşturacağıdır. Kriz yönetiminin gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen araştırmacılar, raporda insanlığı bekleyen kriz için şu ifadelere yer verdi:

“Yalnızca tarihsel örneklere dayanarak hazırlanan senaryolara odaklanmamak gerek. Çünkü eşi benzeri görülmemiş olaylar bizi bekliyor. Bu olasılığa odaklanmalıyız.”

2030 yılına kadar sera gazı emisyonunu azaltmak için harekete geçilmediği takdirde, emisyonunun en zirve noktaya çıkacağını ve 2050 yılında ortalama sıcaklığın ise sanayi öncesi dönemden 3°C artacağı belirtildi.
Yapılan araştırmalarda ‘Sera Dünyası’ adı verilen bu kriz senaryosu için, buzulların erimesi ile deniz seviyesinin yükseleceği, donmuş toprakların yok olacağı ve kurakların yüksek orada başlayacağı tahminler arasında. Ayrıca raporda önemli bir madde daha yer alıyor. Meksika ve Orta Amerika’da ki yağışların yarı yarıya düşeceği araştırmalar arasında. Bununla ilgili raporda:

“Kuzey Amerika, orman yangınları, su baskınları ve kuraklık gibi tahrip edici büyük afetlerle yüzleşecek. Çin’in yaz musonları bitecek ve Asya’nın büyük nehirleri, Himalaya’da ki buzun üçte biri eriyeceği için ciddi oranda kuruyacak.”

2100’de ise sıcaklık artışı 5°C’yi bulacağı ve 4°C’nin artması dahi insan yaşamanın sürmesine neden olmayacağı gibi tüm var olan ekosistemi tahrip ederek istikrarsızlığa yol açacağı belirtildi. Araştırma raporunda konu ile alakalı uyarılar da yer aldı:

“2°C’lik ısınma bile bir milyardan fazla insanın göç etmek zorunda kaldığı korkunç bir senaryodur. Bu yıkım, modelleme kapasitemizin ötesinde. İnsan uygarlığının sona erme ihtimali yüksek.”

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version