Hayal Gücünüzü ve Yaratıcılığınızı Beslemenin 8 Etkili Yolu

Kemal Çetin Ozan

Kemal Çetin Ozan

a.k.a. male version of bridget jones

Kimi zaman işte, kimi zaman okulda, bazen de kişisel yaşantınızda yaratıcılığınızın ve hayal gücünüzün size açacağı kapılar olabilir. Bu fırsatları kaçırmamak için 8 küçük öneri.

1) Gevşeyin

Bir olgu, konu, proje, kişisel yaşantınızda bir sorun… Bunları yaratıcı ve etkili yollarla çözmek için sürekli düşünüyoruz. Fakat, bu aşırı odaklanma beynimize ve düşünce gücümüze yaptığı baskıyla yaratıcı fikirleri öldürüyor. Herkesin gevşeyip, rahatlayabilmesi için yaptığı farklı şeyler vardır. Kendinizinkinin ne olduğunu bulun ve sıklıkla tekrarlayın.

2) Bahar Temizliği Değil, Beyin Temizliği Yapın

Hayal gücünüz bir çok yaratıcı düşünceye gebe. Tam ortaya bir şeyler çıkaracakken gündelik yaşamın getirdiği stres ve bir takım tatsız sorumluluklar bu yaratıcı sürece ket vuruyor. Kafanızdaki gereksiz düşünceleri temizleyin. Bunun için meditasyon en çok işe yarayan yöntem. Denemekten zarar gelmez, değil mi?

3) Not Alın

Dijitali hepimiz seviyoruz. Hayatımızda yarattığı kolaylıklar için sanıyorum hepimiz minnettarız. Fakat arada bir kağıda kaleme dokunmak iyidir. Telefonunuzdan, tabletinizden ya da bilgisayarınızdan tuttuğunuz notlar üzerine düşünürken her an ekranda belirecek olan bir anında bildirim ile yaratıcı süreç son bulabilir. Buna izin vermeyin.

Ayrıca bildirim çokluğu, fazla uyarıcı ve öncelikli sorumluluklar yüzünden bir çok şeyi anında unutuyoruz. Düşüncelerinizi unutmayın. Not alın.

4) Liste Oluşturun

Yaratıcı fikirleriniz var ve hayal gücünüz asla yerinde durmuyor. Çok güzel. Fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. O zaman bir liste oluşturun. Bu listeyi izleyerek varmak istediğiniz noktaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

5) Pozitif Kalın

Yaratıcılığın kötü ikizi negatif duygulardır. Kendiniz hakkında iyi düşünün. Kendinize nazik bir tutum sergilemek, düşüncelerinizi aydınlatmanın en iyi yolu

6) Beklentileri Rafa Kaldırın

Çevrenizden ve hatta kendinizden beklentilerinizi unutun. Bu beklentilerin karşılanmaması veya bu beklentileri karşılayamamanız sizi kötü bir moda sürükleyebilir. Bu da hayal gücünüzü oldukça etkiliyor.

7) Daha Fazla Okuyun

Her kitap, başka bir insanın hayal gücü ve yaratıcılığının bir bütünüdür. Hayal gücü ve yaratıcılık ise bulaşıcıdır. 

Beyninizi boşaltmak ve yeni fikirler keşfetmek için kitap en iyi ol. Fakat bazılarımızın okumayı pek sevmediğini biliyoruz. Bu yüzden, kendinizi sadece kitap ile kısıtlamayın. İnternette sadece yarım saat gezinmeniz bile yeterli olacaktır.Nerede, hangi platformda ve hangi kitapta neyle karşılaşacağınız asla belli olmuyor. İlham periniz satırların arasına gizlenmiş olabilir.

8) Gezin

Bir yerde uzun süre kalmak yaratıcılık ve hayal gücüne hiç de iyi gelmeyen bir şey. O ortamdan alacağınız ilham tükendiyse, oradan ayrılma vakti gelmiştir. Kıtalar arası seyahatlerden tutun da, yan sokakta yapacağınız ufak bir gezintiye kadar hepsi yaratıcı sürecinizi besleyecektir.
Bugün dünyayı ve toplumları değiştirmeyi başaran insanlar; dünyanın geri kalanından daha zeki olduğu için değil, daha yaratıcı oldukları ve hayal güçlerini beslemeyi bildikleri için dünyayı ve toplumları değiştirmeyi başardılar. 
Kim bilir, belki sıradaki sizsinizdir. 
Kategoriler: Kreatif, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/