Havaalanında Bekleme Sürenizi Verimli Hale Getirecek 8 Öneri

Bazen uçuşumuzun ertelenmesi veya gecikmesiyle, bazense uçuş masraflarımızı minimuma indirmek amacıyla satın aldığımız aktarmalı uçuşlarımız sebebiyle havaalanlarında oldukça fazla beklemek zorunda kalabiliriz. Bu bekleme süresini verimli değerlendirebilmek adına yapılabilecekleri sizler için derledik, umarız işinize yarar!

1) Gözlem yapmak

Havaalanına vardığınız andan itibaren insanların hareketlerini ve havaalanındaki marketleri, alışveriş yapabileceğiniz yerleri gözlemlemek ilk yapacağınız şey olabilir. Bu marketler size bulunduğunuz şehir/ülke hakkında küçük ipuçları verebilir. Ancak küçük hediyeliklerin buralardan alınması, fiyat farkı dolayısıyla pek de önerilmiyor. Eğer büyük bir havaalanındaysanız terminaller arası geçiş yapabilir, her yeri gezebilirsiniz. Özellikle yüksek bir noktadan uçakların iniş, kalkışlarını izlemek de ayrıca keyiflidir.


2) Fotoğrafçılık

Tüm bu gözlemlediklerinizi fotoğraflayabilirsiniz. Ayrıca gözlemleriniz harici de havaalanında fotoğraf çekebileceğiniz birçok nokta mevcut ve ışıklandırma bunun için çok müsait.


3) Wifi kullanımı

Havaalanlarının internet hizmeti çoğu zaman değişiklik gösterebilir. Bazı havaalanları yalnızca 15 dakikalık ücretsiz internet sunarken, bazıları sınırsız internet hizmeti sunabiliyor. Varmadan önce wifi sunucusu ve şifreleri hakkında bilgi edinmek faydalı olabilir veya havaalanına vardığınız zaman danışmaya uğrayabilir ve bilgi edinebilirsiniz. Ancak mutlaka wifi bağlantısı sağlamış olmalısınız.


4) Seyahat planlama

Akıllı telefonlarımıza yükleyebileceğimiz uygulamalar ile havaalanında beklerken görülecek yerleri belirleyebilir ve seyahatlerimizi planlayabiliriz.


5) Kitap, dergi, gazete okumak

Kulağa son derece klişe geliyor olabilir ancak çok uzun süre beklemeniz gereken zamanlarda farklı aktivitelere yönelmek sıkılmanızı engelleyecektir. Yine akıllı telefonlar için yolculara seyahat sürelerine göre kitaplar öneren uygulamalar mevcut.


6) Dizi, film izlemek

Gürültüden dolayı bir şeyler okuyamayanlar için dizi/film izlemek daha uygun bir öneri olabilir. Ancak internetle alakalı yaşanabilecek olası sorunlar göz önünde bulundurulmalıdır. İzleyeceklerinizi önceden indirmiş olmanız daha iyi olacaktır.


7) Uyumak

Özellikle aktarmalı uçuşlarda aktarma esnasında beklerken çok yorgun hissedebilir veya mini jet lag durumu yaşıyor olabilirsiniz. Havaalanları genellikle birçok tren istasyonu veya otobüs garına göre daha güvenli. Uyku konusunda çok da endişeli olunması gerekmiyor. (Kişisel eşyaları güvenceye almak ayrı tabii.) Ancak aynı şehirdeki iki havaalanı bile birbirinden çok farklı olabiliyor, bu yüzden uyku kararını havaalanını gözlemledikten sonra almak en sağlıklısı olacaktır. Ayrıca uykuya dalıp uçuşunuzu kaçırmamaya çok dikkat etmelisiniz. Unutmadan; yanınızda mutlaka kulaklık olmalı, aksi takdirde uykuyu dalmanız oldukça zor olabilir.


8) Şehri gezmek

Aktarmalı uçuşlarınızda aktarma süreniz 5 saat ve üzeri ise özellikle küçük ve fazla trafikli olmayan şehirleri önceden yaptığınız planınızla gezebilirsiniz.


facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/