Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Tercih 2021

Tercih 2021

Tercih Yapacak Adaylar İçin Faydalı, Bilgilendirici ve İlham Dolu İçerikler

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü tanımı, iş olanakları, yurt dışı fırsatları, geleceği, mezunları, uzmanlık alanları, zorlukları ve daha birçok şeyi hakkındaki en önemli sorular, Marmara Üniversitesi öğrencisi tarafından cevaplandı.
halkla ilişkiler ve tanıtım

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Nedir?

Halkla İlişkiler; kişi, kurum ve organizasyonların stratejik iletişim çalışmaları ile yaratılmak istenilen imajin, karşılıklı iyi niyet prensipleri üzerine inşa edilerek iletişim kurulması sanatıdır. Aynı zamanda farklı yollar ile yapılabilmesinden dolayı interdisiplimer bir iletişim yönetim sürecidir.

Kimler bu bölümde başarılı olabilir?

Empati kurabilen, yazılı ve sözlü yeteneği güçlü, iknanın psikolojisini bilen, toplumu ve toplumun içindeki küçük parçaları iyi yorumlayabilen kimseler Halkla İlişkiler disiplininde başarılı olabilir.
Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunları ne iş yapar?

Mezunları hemen hemen akla gelebilecek her yerde çalışabilir. Ajanslar, devlete bağlı yerler, özel şirketler gibi. En kısa bağlamda yapacağı iş; çalıştığı kişi, kişiler veya kurum için toplumun gözünde imajı pozitif ve devamlı tutmaktır.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde hangi dersler verili?

İletişim Teorileri, İşletme, Pazarlama İletişimi, Sosyal Psikoloji, Medya Psikolojisi, Medya Çalışmaları, Kitle İletişim Araçları ve Toplum, Sosyoloji

Bölümün zorlukları nelerdir?

Sadece Halkla İlişkiler bilmenin yeterli olmaması bu bölümün en büyük zorluklarından biri. Özellikle dijitalleşme sürecinde yeni, popüler ve aktif olan her şeyi takip etmek, bilmek hatta ve hatta uzmanı olmak gerekmektedir.


Bölümün iş ve staj olanakları nasıldır?

Çok fazla staj yapılabilecek alan mevcut. Fakat rekabet fazla olduğu için hızlı ve güncel olan kazanıyor.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım’ın geleceği nedir?

Halkla İlişkiler disiplini reklam disiplininden, pazarlama disiplininden farklıdır. Halkla İlişkiler genel bağlamda kimseye bir ürün sattırmaya çalışmaz. Halkla İlişkiler ürünü satan kişi veya kurumun ne kadar iyi olduğu hakkında kamu oyu içerisinde algı oluşturur. Bu bağlamda Halkla İlişkiler bazlı iletişim çalışmalarının ikna ediciliği daha fazladır. Bu yüzden reklam ve pazarlamaya göre gelecekteki yerinin daha sağlam olabileceğini düşünüyorum. Bununla beraber dijital dünyaya giderek entegre olan halkla ilişkiler, her geçen gün evrimleşmeye ve yeni araçlar kazanmaya devam ediyor.
Halkla İlişkiler ve Tanıtım yeni mezunları ne kadar maaş alıyor?

Özellikle çalışılan yer ve kişinin durumuna bağlı olarak kendi gözlemime göre 2.500 TL ile başlayan da var, üniversite dönemini harika geçirip 6.500 TL civarında da.

Bölümün ya da sektörün yurt dışı imkanları nasıl?

Halkla İlişkiler evrensel bir olgudur. Hiç durmadan, devamlılık isteyen, ince, zorlu bir iletişim sürecidir. Bu bağlamda dünyanın her yerinde Halkla İlişkiler yapılmaktadır. Hatta Avrupa ve ABD’nın belli kesimlerinde bu iş daha sistematik yapılmaktadır. Halkla İlişkiler disiplinin temeli dil ve bu dili kullanmanın ustalığıdır. Eğer ki gideceğiniz ülkenin diline gerçek anlamda hem yazılı-hem sözlü olarak hakimseniz. Bu işi orada da yapabilirsiniz.


Bölüm mezunları hangi alanlarda uzmanlaşabilir?

Pazarlama
Psikoloji/Sosyal Psikoloji
Sosyoloji
İletişim Teknolojileri
Yazı Yazım Teknikleri ve Dilin Etkili Kullanımı
Dijital Pazarlama
Dijital Halkla İlişkiler
Kurumsal İletişim
Marka İletişimi
Deneyim Pazarlaması

Sizin için oluşturduğumuz tercih robotuna buradan ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Başarı, Eğitim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version