Google’dan Fark Yaratan Mesajlaşma Uygulaması: Allo

Zeynep Güçlükol

Zeynep Güçlükol

Bogazici University

Google, Android ve iOS için yeni akıllı mesajlaşma uygulaması Allo’yu dün resmi olarak duyurdu. Kendisi de birçok chat uygulması geliştiren Google, Allo’nun ileride en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olacağına inanıyor.

Peki Allo neden diğerlerinden farklı?

Google Allo sizin bir konuşma içerisinde kolayca plan yapabileceğiniz, aradığınız bilgilere ulaşabileceğiniz ve kendinizi daha rahat ifade edebileceğiniz özellikler sunuyor.

Kendinizi fotoğraflar, emojiler ve stickerlarla ifade edin.

Mesajlaşmaların artık düz metinden çok daha ileri gittiğinin hepimiz farkındayız. Google Allo, sizin görsellerde anlık düzenlemeler yapmanıza izin veriyor. Neredeyse artık her uygulamada olan emojiler ve stickerlar yine mevcut. Allo’yu farklı kılan şey, sizin yazdığınız cevaba uygun emojiler ve stickerlar sunması. Böylelikle emoji klavyeni açıp teker teker bakmak yerine, size önerilen ilgili emojilerden birini hızlıca seçip gönderebiliyorsunuz.Bunlara ek olarak, “Gönder” tuşunun boyutuyla oynadığınız takdirde göndereceğiniz metinin de harf boyutunda büyütme ya da küçültme yapabiliyorsunuz.

Akıllı cevaplama özelliği ile hızlı yanıtlar verin.

Allo, sizin cevap verme stillerinizi tanıyor ve arkadaşlarınızın soruduğu sorunlara sizin verebileceğiniz cevaplar için alternatifler sunuyor. Siz de yazmaya gerek duymadan onlardan birini seçip gönderebiliyorsunuz. Karşı taraftan bir fotoğraf gelmesi durumunda da yine size cevabınız öneriler sunabiliyor.

Kendi kişisel Google Asistanı’nızla tanışın.

Mesajlaşırken, internetten öğrenmek istediğiniz bir şey olduğunda sorunuzun başına @google ekleyerek Google Asistanı’nıza soru sorabiliyorsunuz. O da çok hızlı bir şekilde istediğiniz cevabı verebiliyor. Özellikle plan yaparken oldukça işimize yaracak bir özellik gibi duruyor. 🙂Bununla birlikte Google Asistanı’nıza günlük hava durumunu, maç sonuçlarını, trafik durumunu öğrenmek için de sorular yöneltebiliyorsunuz. O da her gün sizlere son haberleri bildiriyor.

Gizli modda mesajlaşın.

Bu günlerde akılları en çok meşgul eden konulardan biri de gizlilik. Herkes bir şekilde kullandığı uygulamalar doğrultusunda bilgilerinin başkaları ile paylaşıldığını düşünüyor ve uluslararası çapta tanık olduğumuz olaylar, bu düşüncelerimizi reddedemiyor. Google Allo, uçtan uça şifrelenmiş mesajlaşma özelliği taşıyor. Bunun yanısıra gizli bildirim ve belli bir süre sonra gönderdiğiniz mesajların otomatik olarak silinmesine de olanak sağlıyor.

Şu an yalnızca ingilizce olan Allo’nun, birkaç gün içinde dünya çapında erişilebilir olacağı tahmin ediliyor.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Dijital, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/