İnternetsiz Bir Köyde Doğan Elif Eda Güneş, Şu An Mars Aracı Geliştiriyor

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

İmkansızlıklar içinde imkansızı başaran Elif, interneti çekmeyen bir yerde doğdu. Kendisi 17 yaşında ve Ancha Space için bir Mars Aracı geliştiriyor.

Yozgat’ın Çayıralan ilçesine bağlı Curali köyünde dünyaya gelen Elif, interneti imkanı olmayan bir yerde kendi imkanlarıyla kodlama öğrendi.

Şimdi, henüz 17 yaşında olmasına rağmen dünyada çeşitli firmalar tarafından desteklenen uzay teknolojileri geliştirme topluluğu Ancha Space için yazılım yeteneklerini kullanıyor.

“Yozgat’ın internet çekmeyen küçük bir köyünde doğdum ve yazılım hayatım orada başladı. İnternet olmadığı için ve bu işi de öğrenmek istediğim için defter ve kalemimle birlikte kodlamaya başladım. Daha sonra bilgisayarıma ve internetime kavuştum, online ortamlarda kendimi geliştirmeye devam ettim”


Elif’in bulunduğu takım, aynı zamanda dünyanın Mars Aracı geliştiren en genç takımı.

 “Dünyada ilk kez en genç ekip olarak, Avrupa’nın en büyük uzay yarışmalarından Rover’a katılmaya hak kazandık. Mars’taki gizli buzlanmalar için de proje gerçekleştirdim. Gizli buzlanmalarda araçta kontrol kaybı yaşadığınızda, yapay zekanın devreye girerek kontrolü devralması üzerine çalışıyorum. Onun dışında da sağlık alanında ve başka alanlarda da projeler gerçekleştirmeye çalışıyorum.”


Çocukluğundan beri en büyük isteğinin insanların hayatına bir şeyler katmak ve onlara bir şey öğretmek olan Elif akademinin de içinde olmak istiyor.

“İleride de akademisyen olmak istiyorum. Şuan Prof. Dr. Derviş Karaboğa`nın destekleriyle Mustafa Akcanca ve Tuğberk Günver ile birlikte Erciyes Teknopark’ta proje geliştiriyorum. Yazılım öğrenmek isteyen insanlara ve projeleri olan insanlara yardım etmeye çalışıyorum. Kesinlikle yurt dışında çalışmak istemiyorum. Ülkem adına çalışmak, benim gibi insanlarla birlikte projeler geliştirerek ülkemin teknoloji devi haline gelmesini istiyorum. Bunun için de bilimsel çalışmalar desteklenmeli diye düşünüyorum”


Elif’i azminden ve başarılarından dolayı tebrik ediyor ve geliştirdiği nice projelerle tüm dünyada ses getirmesini diliyoruz. ?

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/