Google’dan Dahileri Bile Şüpheye Düşürecek 4 Mülakat Sorusu

Hatice Dirgen

Hatice Dirgen

Editör @ceotudent

 

Google başarılarıyla olduğu kadar iş başvurusunda bulunan adaylarına sorduğu bir hayli zor sorularla da bilinen bir şirket haline gelmiş durumda. Peki siz kaç tanesine yanıt verebilirdiniz?

1) Çöldeki Ölü Adam

Çölün ortasında bir adam elinde bir kibritle ölü bulunuyor ve herhangi bir iz yok. Bu adam neden ve nasıl ölmüş olabilir?
Cevap: Bu soru olayları yeniden canlandırma ve eşleştirme kabiliyetinizi ölçmek için soruluyor. Adam kaza yapması kaçınılmaz ve kontrolü kaybetmiş bir uçaktan atladıktan sonra ölüyor. Yolcu sayısı, uçaktaki paraşüt sayısından fazla olduğu için yolcular arasında kibrit çöpü çekiyor ve ölen adam kısa çöpü çektiği için uçaktan paraşütsüz atlamak zorunda kalıyor.

2) 4 Litre Su

Sınırsız su bulabilme imkanınız ve elinizde de 5 litrelik ve 3 litrelik sürahileriniz var. 4 litrelik suyu nasıl ölçersiniz?
Cevap: Önce 5 litrelik sürahiyi suyla doldurun ve bununla da 3 litrelik sürahiyi doldurun. 3 litrelik sürahinin içindeki suyu boşaltın. Daha sonra 5 litrelik sürahinin içinde kalan 2 litrelik suyu da 3 litrelik sürahiye boşaltın. Sonra 5 litrelik sürahiyi tekrar doldurun ve 3 litrelik sürahinin içindeki 2 litrelik suyun üstüne boşaltın. Böylece 4 litrelik suyu ölçmüş olursunuz.

3) Ayılar

Bütün cepheleri güneye bakan bir ev inşa ettiniz ve bir anda evin etrafında bir ayı olduğunu gördünüz. Bu ayı hangi renktir?
Cevap: Beyazdır. Çünkü sadece Kuzey Kutbu’ndaki evlerin bütün cepheleri güneye bakar.

4) Haplar

Bir doktor hastasına 4 tane hap veriyor. İlaçların 2 tanesi diğer 2 ilacı da kullanmadan içilemiyor. Bu hasta her sabah ve akşam ilaçlarının hepsinden birer tane içmek zorunda. Çünkü eğer ilaçlarını içmezse veya dozunu kaçırırsa hasta ölecek. Fakat hasta hangi ilaçla birlikte hangi diğerini alması gerektiğini karıştırıyor. Bu hasta nasıl hayatta kalır?
Cevap: Bu bir ölüm kalım meselesi olduğu için öncelikle hasta kesinlikle doktora tekrar gidip sormalı. ? Fakat düşünecek olursak da eğer hasta alacağı ilaçları içmeden önce hepsini yarım yarım bölmeli ve sabah ve akşam sadece yarımlarını içmeli.
Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version