Film İzleyerek Yabancı Dil Öğrenme

Serdar Avşar

Serdar Avşar

Mühendis, Girişimci serdaravsar.com

          Sadece gramer öğrenerek ve kelime ezberleyerek dil öğrenilmeyeceğini hepiniz fark etmişsinizdir. Dil öğrenmenin önemli bir bölümü o dili gerçek hayatta kullanılırken duymaktan geçer. Öğrenmek istenilen dilin konuşulduğu bir ülkede uzun bir süre yaşamak bir çözüm olmakla birlikte herkes için pratik veya uygun bir çözüm değildir. Bu yazıda benim şahsen İngilizce öğrenmeme yardımcı olan film izleyerek öğrenme yönteminden bahsedeceğim. Bu yöntem dil öğrenmeyi oldukça kolaylaştıran bir yöntem olmakla birlikte yine de çoğu zaman kendi başına yeterli değildir. Gramer öğrenmeniz yine gerekecek. Şimdi aşağıda adım adım yapacağınız şeyleri söyleyeyim.          1. Sevdiğiniz, defalarca kez izleseniz bile sıkılmayacağınız bir film seçiyorsunuz. Ben şahsen Yüzüklerin Efendisi ve Matrix gibi sıkılmadan 10 defa arka arkaya aralıksız seyredebileceğim filmleri seçtim (Yüzüklerin Efendisi 10 defa arka arkaya 100 saate falan denk geliyor. Aralıksız mümkün değil. Çaktırmayın).  
          2. Filmi İngilizce altyazıyla seyrediyorsunuz ve bilmediğiniz bütün kelimeleri filmi durdurarak not ediyorsunuz ve anlamlarını öğreniyorsunuz (Seviyenize ve filme de bağlı olmakla birlikte bir filmden 500 civarında yeni kelime öğrenebilirsiniz).  

 

          3. Filmi bir kere daha İngilizce altyazıyla izliyorsunuz ve anlamlarını unuttuğunuz kelimelerin anlamlarına tekrar bakıyorsunuz.  

          4. Birkaç kere daha İngilizce altyazıyla izleyin ve altyazılardaki her şeyi anladığınızdan emin olun.  
          5. Birkaç defa altyazısız izleyin. Altyazı olmadan bile konuşulanları anladığınızı göreceksiniz.  

          6. Yeni bir film bulun ve bu adımları tekrar edin.  

          Bu yöntemle 10-15 tane film izledikten sonra kelime dağarcığınızın ve dinleme becerinizin geliştiğini fark edeceksiniz. En önemlisi, bu şekilde öğrendiğiniz kelimelerin sadece anlamlarını ezberlemiş olmayacaksınız, gerçek hayatta o kelimenin nasıl kullanıldığını öğreneceksiniz. 
          Bu yöntemi uygulamak için eskiden orijinal bir film dvdsi almak veya filmi internetten indirip, uygun altyazıyı bulup senkronize etmek (çoğu zaman kaymalar olurdu) gerekiyordu. Almancayı iyi bir şekilde öğrenemememin bir sebebi de Almanca bir filme Almanca altyazı bulamamamdı. Şimdi artık her şey daha kolay. Netflix’e girip bir film seçip altyazılı seyredebilirsiniz. İngilizce birçok içerik olduğu gibi diğer dillerde de içerik bulabilirsiniz. Mesela La Casa De Papel seyrederek İspanyolca öğrenmek mümkün.

          Daha fazla yazı için blog sitemi ziyaret edin. Bir sonraki blog yazımda görüşmek üzere.
Kategoriler: Eğitim, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/