Ankara’nın Dillere Destan Lezzet Mekanı: ASPAVA

ASPAVA ya da açılımıyla “Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin” Ankara denince akla gelen ilk şeylerden birisidir. Ankara’nın neredeyse her semtinde bulunan ASPAVA, Ankara’ya ilk defa gelen herkesin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Menüsü kebap ve dönerle dolu olsa da bir kebapçı veya dönerci olarak tanımlanamaz. Gelin ASPAVA’ya ve ASPAVA kültürüne yakından bakalım:

aspava

 


ASPAVA Kültürü Nedir?

ASPAVA bir yemek ismi değildir. Yemekleriyle Ankaralıların ve Ankara’ya gelenlerin kalbine taht kuran bir restorandır. Farklı farklı ön isimlerle neredeyse Ankara’nın her semtinde bulunan ASPAVA’nın kendine ait bir kültürü vardır. Kapıdan giren müşterileri oldukça güler yüzlü garsonlar karşılar. Siz daha siparişinizi vermeden masaya pek çok meze dizilir. 

Menüye baktığınızda farklı isimler görebilirsiniz. Örneğin en çok tercih edilen yemeklerinden biri olan “soslu soğanlı kaşarlı dönerinden” sipariş etmek isterseniz garsona “SSK istiyorum.” demeniz yeterlidir. Porsiyonları diğer işletmelere nazaran çok daha büyük olan ASPAVA’da ana yemekten ziyade mezelerle doyarsınız. Üstelik meze tabakları hiçbir zaman boşalmaz. Bir meze azalmaya başladığı an tabağınız yenilenir.

Yemeğiniz bittikten sonra ikram tatlılar gelir. İkram olarak gelen dondurmalı irmik tatlısı veya künefenin yanında semaverle çay gelir. Dilediğiniz kadar çay içebilirsiniz. Hatta çoğu ASPAVA’larda yemeğin üstüne sigara ikram edilir.


ASPAVA’da Ne Yenir?

aspava

ASPAVA’da genel olarak döner çeşitleri vardır. Ancak döner dürümün içine konulan malzeme yelpazesi geniş değildir. Dürümünüzde sos, soğan ve kaşar isteyebilirsiniz. ASPAVA’nın asıl lezzeti kullanılan etin lezzetidir.


ASPAVA Behzat Ç.’nin de En Sevdiği Yerlerdendir.

aspava

Ankara’da çekilen ve yayınlandığı günden itibaren izleyicilerin büyük beğenisini kazanan Behzat Ç. dizisinin başrolü Behzat komiserin en sevdiği yerlerden birisi ASPAVA’dır. Dizide sık sık ASPAVA sahneleri vardır. Behzat Ç. sevenler için bu yönden de özel bir mekandır. Behzat komiserin gittiği ASPAVA ise Küçük Esat’ta yer alan Özçelik ASPAVA’dır.


ASPAVA Sabaha Kadar Açıktır.

Pandemiyle gelen kısıtlamalar durumu değiştirmiş olsa da kısıtlamanın olmadığı zamanlarda ASPAVA’lar 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Canınız ne zaman ASPAVA’da yemek isterse bulunduğunuz semtteki ASPAVA’ya giderek karnınızı doyurabilirsiniz. Üstelik açık olduğu bu zaman diliminde sürekli önünde araç trafiği vardır. Bazen oturacak yer bulmanız oldukça zor olabilir.


Tanınmış Kişilerle ASPAVA’da Karşılaşma İhtimaliniz Yüksektir.

Ankara’nın en çok tercih edilen yemek yeme yerlerinden biri olan ASPAVA’da tanınmış kişilerle karşılaşabilme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Örneğin bir konser çıkışı konserine gittiğiniz sanatçı ile yan yana masalarda yemek yiyebilirsiniz. Çünkü herkes ASPAVA lezzetlerini çok sever.

This post is also available in: English

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/