10 Milyon TL Bütçe ile Kurulan Yerli Arama Motoru Arama Sonuçlarını Google’dan Çekiyoo

Geçtiğimiz haftalarda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bir “Yerli arama motoru” çalışmalarından bahsetmişti. Tıpkı Google, Yandex ve Baidu gibi online servisler yerine tamamen Türk yapımı bir arama motoru çalışmasına girilmesinin hemen ardından bugün bazı haber sitelerinde yerli arama motoru olduğu söylenen Geliyoo’nun beta olarak kullanıma sunulduğuna dair haberler yer aldı.

10 milyon TL bütçe ile 10 yıllık bir çalışma sonucunda kurulduğu söylenen Geliyoo.com’un arama sonuçlarında Google API kullanıldığı fark edildi. Sistem video aramalarını ise YouTube üzerinden gerçekleştiriyor.Bu da demek oluyor ki Geliyoo.com üzerinden yapılan aramalar ile Google üzerinden yapacağınız aramalar arasında ne yazık ki bir fark bulunmuyor. Dolayısıyla “Yerli Arama Motoru” olduğu düşünülen bu servis hiçbir milli ya da yerli teknoloji değeri taşımıyor.

10 Milyon TL gibi çok ciddi orandaki bir rakamın Google API ile çok kısa bir zamanda kurulabilecek bir site için nasıl harcandığı ise merak konusu.


[divider]GÜNCELLEME[/divider]

Bu projenin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile hiçbir alakası olmadığı söyleniyor. Bakanlık ve BTK tarafından geçtiğimiz hafta “Yerli arama motoru”ndan bahsedilmişti, fakat o bahsi geçen projenin bu proje olmadığı netleşti.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/