Elon Musk’ın Sevdiği Kitapları Okuduk, Yorumluyoruz: Benjamin Franklin (5)

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

CEOtudent’ta en çok okunan içeriklerden biri olan “Elon Musk’ın En Çok Etkilendiği 13 Kitap” isimli içerikteki kitapları tek tek okumaya başlamıştık. Şimdi ise serinin beşinci kitabını yorumluyoruz.
Diğer kitapların yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz:

Gelelim kitabımıza: Benjamin Franklin (Walter Isaacson)

Bazı insanların tek bir dokunuşu hayatları değiştirmeye yeterdir, kitabımızın ana karakteri sadece kendi dünyasını değil bizim dünyamızı da değiştiriyor. Biyografide artık bir dünya markası haline gelen Walter Isaacson da bu kitabı daha mükemmel kılan bir diğer detay.
Benjamin Franklin’in icatlarının günümüze ulaşırken bu denli önemli olmasının sebebi insan hayatına odaklanarak refah seviyesini en üste çıkarmayı hedeflemiş olmasıdır.
Franklin kendini gösterebilmek ve sesini kitlelere duyurabilmek için 21 yaşındayken entelektüel sanatçıların neyi okuduğunu ve toplumların nasıl gelişeceklerini tartışabileceği bir kulüp kurdu. Junto adı altında toplanan kulübün elinde iki önemli anahtar bulunuyordu; kitaplar ve benzer fikirli insanlar.
Küçükten büyüğe doğru ilerleyen Franklin, iletişim becerilerini hep bir adım öteye taşımak istedi.
Siyasi hayata atılımlarını bu şekilde başlatırken başkalarının saygısını ve güvenini de kazandı.
Franklin, ABD’nin Bağımsızlık Bildirgesi yazanlardan birisiydi. Musk’ın kalbini çalan bir başka sebebi de bu olsa gerek…

“Franklin en çok hayran olduğum insanlardan biri.”
– Elon Musk

Kitabın yazarı Isaacson, Franklin için kendi kendine öğrenen ve çokça okuyan bir insan olmuştur diyor ve küçük hikayelerle bunu pekiştiriyor. Musk’ın ise sadece ders kitaplarını okuyarak ve uzmanlara sorular sorarak uzay ve roket bilimini kendine öğrendiği söylenir.
Franklin icatlarını gün yüzüne çıkarırken başkalarının pencerelerinden bakmayı bildi, siyasi hayatında dürüstlüğü benimsedi. Yaptıklarımız ve yapacaklarımız için kendimize bir yol gösterici seçerken nelere dikkat etmeliyiz bir kez daha fark etmiş olduk.  Tıpkı Elon Musk gibi… ?
Kategoriler: İletişim, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version