Düşük Bütçe İle Gezebileceğiniz 10 Ülke

Kardelen Sepetçi

Kardelen Sepetçi

İAL13'/ YTÜ / #biryenipalmiye

Seyahat etmek  özgürlüktür, bir yaşam tarzıdır, bir tutkudur. Yeni yerler keşfetmek, yeni, kültürleri ve o kültürün insanlarını tanımak bazıları için adeta bir hayat felsefesidir. İmkanların bu kadar gelişmiş olduğu yeni dünyada artık ülke ülke gezmek de sandığımız kadar zor değil.

Keyifli seyahat planlarını yaparken bizi sıkça düşündürense hep maddi konulardır. Fakat bazı ülkeler var ki yaşamak, gezmek düşündüğünüzden çok daha ucuz. Biz de sizin için düşük bütçe ile gezebileceğiniz 10 ülkeyi bir araya getirdik.

1) Endonezya

Endonezya, görmeye alışık olmadığımız şekilde birçok küçük adacıktan oluşmuş ve 240 milyon popülasyonuyla dünyanın en kalabalık 4. Ülkesi. Görmeniz gereken şeyler arasında hala aktif olan volkanlar, izole edilmiş şehirler, tertemiz kumsallar ve Endonezya’nın yerel Legong dansı bulunuyor. Ve muhteşem bir akşam yemeği sadece 13.500 Endonezya rupiahına yani 1 dolara mal olacak.


2) Kamboçya

Bütçeniz için uygun olan diğer ülke Kamboçya’da, Angkor Vat’ın antik kalıntılarını görebilir, oldukça ucuza dalış yapabilir ve ülkenin ışıltılı, bozulmamış olan muhteşem plajlarının tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik restoranda yiyeceğiniz bir yemek nadiren 5 doların üzerine çıkıyor ve biralar da 25 sentten başlıyor.


3) Tayland

Tayland’ın başkenti Bangkok her ne kadar ışıltılı ve görülesi bir şehir olsa da konaklama fiyatları yüksek olacağından dolayı burası dışında gezmenizin uygun fiyatlı olacağı bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Khao Phing Kan, diğer adıyla James Bond’un Adası, egzotik güzelliğiyle doğaseverleri karşılıyor. Ayrıca Tayland’ın birçok yerinde kaplanları yakından görebilir, hatta onları sevebilirsiniz.


4) Hindistan

Hindistan oldukça güzel ve görkemli bir ülke. Eğer yolunuzu nasıl bulacağınızı da biliyorsanız, paranızın çoğu cebinizde kalacaktır. Örneğin bir tabak dhal (bir tür mercimek yemeği) ve pilav sadece 40 Hint rupisi; yani 60 sent. Ayrıca uygun fiyatlara birkaç günlük tren bileti alıp gezebilirsiniz de.


5) Filipinler

Kalabalık şehirleri, aktif volkanları, 2000 yıllık pirinç tarlaları, çeşit çeşit adalarıyla dünyanın en egzotik ve kalabalık ülkeleri arasında olan Filipinler dünyanın en hızlı nüfus artışına sahip ülkelerinden biri. Haziran-Kasım arası yağmurlu olan ancak geneli sıcak olan, bozulmamış beyaz kumsalları ve yağmur ormanlarıyla harika manzaralar sunan bu ülkede hizmet sektörü çok gelişmiş ve aynı zamanda ucuz. Filipin adaları arasında gezmek için her türlü araç mevcut. Günlük 30-40 lirayla güzel bir tatil geçirebileceğiniz, doğaya doyacağınız, alışılmadık tecrübeler yaşayacağınız bu ülkeye mutlaka seyahat etmelisiniz.


6) Bulgaristan

Düşük bütçe ile seyahat edebileceğiniz bir diğer ülke ise Bulgaristan. 7 milyon nüfusa sahip ülke, Türkiye’nin de sınır komşusu. Arabayla ya da otobüsle seyahati tercih ederseniz ulaşım masrafınız minimuma inecektir. Ülke içinde de yeme-içme ve konaklama fiyatları çok uygun. Bir hafta sonunuzu bu geziye ayırıp uygun fiyata hayalinizdeki tatili yaşayabilirsiniz!


7) Çin

Güzel ve mistik bir tatil isteyenler için alternatif ülkelerden birisi de Çin. Nüfusu ve ucuz iş gücü ile bilinen Çin’de 40 lira civarında bir bütçeyle otel bulmanız mümkün, yemek başı vereceğiniz ortalama fiyat ise 4 ile 10 lira arası. Yemekler ile ilgili sorununuz varsa fastfood zincirlerinden de uygun fiyata yemek yiyebilirsiniz. Güzel plajlar, dağlar ve Uzak Doğu’nun mistik havası için gidebileceğiniz güzel bir yer.


8) Güney Kore

1 TL’ye denk 500 KRW ( Güney Kore Wonu) ile orada çoğu ihtiyacınızı karşılayabilecek olduğunuzu düşünürsek gezmek için oldukça cazip bir ülke. Gelişen ve artan rekabetin ucuz bir yer olmaya ittiği Kore’de bir restoranda lezzetli bir bonfile etle birlikte içeceğinizi 15 TL’ye karşılayabilirsiniz. Güney Kore’de gezip görmeniz en önemli şehir ise Seul.


9) Portekiz

5 yıldızlı otellerde kalmanın diğer ülkelere oranla daha ucuz olduğu bu güzel Akdeniz ülkesinde normal bir yemek için 15 lira, kola için de yaklaşık 3 lira vermeniz gerekiyor. Para harcamadan da yapabileceğiniz aktiviteler arasında Lagos’ta su parklarına gitmek, dalış gerçekleştirmek ve sahil yürüyüşlerini sayabiliriz. Şehirde gezinmek isterseniz tek yön 4 lira, aylık bilet ise 80 lira. 


10) Yunanistan

Yan komşumuzun mükemmel denizi, iklimi, tarihi güzelliklerinin yanı sıra ceplerinizi boşaltmayacak olması bir diğer artısı. Mükemmel taş oluşumlarıyla onların üzerinde manastırlar barındırmakta olan ve ziyareti ücretsiz Meteora ile batık bir geminin ardına saklanmış Zakintos adasında bir sahil olan Navigato görülmeye değer yerler arasında. Otelleri ortalama 20 dolar yiyecek ve içecekleri ise ortalama 7 dolara karşılayabilirsiniz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Seyahat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/