Global Meslekler: Dünyanın Her Yerinde Evden Yapılabilecek Meslekler

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Kalbiniz neredeyse, eviniz orasıdır. Wifi neredeyse işiniz oradadır.

İnternetin yayılmasıyla evden çalışmak isteyenler için, dijital göçebe olarak çalışmak isteyenler için sınırsınız fırsatlar ortaya çıktı. Günümüzde, nerede yaşarsanız yaşayın çevrimiçi olarak iyi miktarda para kazanabileceğiniz çeşitli meslekler var.
Bu mesleklerden bazıları daha fazla yetenek gerektirebilirken, bazıları işi öğrenmek için alın teri ve kararlılık gerektirir. Bununla birlikte, evden çalışmak, uzaklardaki bir sahilde çalışmak yalnızca hayal değil. Her insan, kendi işinin patronu olmanın sağladığı fırsatların ve özgürlük hissinin keyfini çıkarmak ister. Bu amaca ulaşmak için çağımız sayısız fırsatlar sunuyor. Bu fırsatları kaçırmamak için dikkatle takip etmeniz ve kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.Tabii ki bu, ciddi anlamda disiplin gerektiriyor. Tam zamanlı işinizden ayrılmanın hevesi ve coşkusunu kaybetmeye ve gerçekliğin farkına varmaya başladığınızda, işleri yoluna koymak için bazı başlangıçlar ve bitişler yapmanız gerektiğini anlamaya başlarsınız. Eğer ciddi amaçlarınız yoksa, zaman yönetiminde başarılı değilseniz ve önemli bir nedeniniz yoksa, zorlu bir mücadeleye giriyorsunuz demektir.
Değer katmaya odaklandığınızda, başarmak için ne yapmaya karar verdiğiniz, hangi mesleğe gireceğiniz ve hangi beceriyi kazanmak istediğinizin bir önemi yoktur. Gerçek şu ki, çoğu insan, çok az miktarda iş yaparak büyük getiriler elde etmeye çalışıyor. Bu “çalışan” zihniyetidir. Girişimcilerin bunun tam tersini düşünmesi gerekir.
Uzaktan yürüteceğiniz işte başarılı olacağınız konusunda ciddiyseniz, yalnızca değer katmaya değil, büyük miktarda bir katma değer sağlamasına da ihtiyaç duyacaksınız. Bir değer katacaksanız ve başkaları için yolunuzun dışına çıkarsanız, insanlar bunu fark edecektir. Ancak tam tersi bir yaklaşımı benimserseniz, uzaktan yürüteceğiniz işiniz için başarılı olma şansınızla vedalaşmanız gerekecektir.


1) Sanal Asistan: Hangi ülkeden olduğunuza bağlı olarak değişebilir ancak sanal asistan olmak gelir durumu olarak bakıldığında kazançlı bir iş olabilir. Çok büyük bir kazanç getirmese de, bu bir başlangıç. Tam zamanlı işinizden yeni ayrıldıysanız ve çok fazla teknik bilgi gerektirmeyen bir girişim arıyorsanız sanal asistanlıkta şansınızı deneyebilirsiniz.
2) Video Düzenleyici: İnternet kullanımı geliştikçe ve küresel bağlantı oranı arttıkça, video hemen hemen her platform için bir merkez haline gelmektedir. Tecrübeli bir video düzenleyicisi olmak, bu güçlü aracı kullanarak uzaktan yürütebileceğiniz sürdürülebilir bir iş yaratmanıza yardımcı olur.
3) Sanal Eğitmen: Skype ve Facebook Messenger üzerinden eğitmenlik, dünyanın dört bir yanındaki öğrencilere bir şeyler öğretebilmek için gerçek ve uygulanabilir bir fırsat. Asıl güzel olan, videolu sohbetin birçok platformda patlamış olması sayesinde aynı odada bulunmanıza gerek olmamasıdır. Bir dil, müzik aleti çalmak, hatta matematik, fen, tarih gibi konularda kolayca öğretmenlik yapabilirsiniz.
4) Müşteri Hizmetleri Temsilcisi: Global şirketler, her zaman satış ve destek kanallarıyla onlara yardımcı olabilecek serbest çalışanlar arıyorlar. Yarı zamanlı ya da tam zamanlı, iş yerinde olmadan çalışabileceğiniz bir iş arıyorsanız, bu harika bir fırsat.
5) Web Arayüz Geliştiricisi: Günümüzde, web geliştirme konusunda çok sayıda araç olsa da, sıfırdan kodlama yapabilmenin ve çeşitli amaçlar için zengin özellikli uygulamalar geliştirebilmenin yerini hiçbir şey alamaz. Ayrıca, bu alanda uzmanlaşırsanız, yüklü miktarda paralar kazanabilirsiniz.
6) Çeviri Hizmetleri: Birden çok dil biliyorsanız, çeviri hizmeti yapmayı düşünebilirsiniz. Dünyadaki şirketler ve profesyonel girişimciler sürekli çeviri hizmetlerine ihtiyaç duyuyorlar. Profesyonel bir internet sitesi oluşturun ve bu işte uzun vadede başarılı olmak istiyorsanız birkaç büyük referans edinin.
7) Tıp veya Sigorta Transkripsiyonisti: Yazı yazmada çok iyiyseniz, tıbbi kayıtları (hatta sigorta taleplerini bile) kopyalama işini düşünebilirsiniz. Büyük şirketler bu tarz işleri sürekli olarak dışarıya yaptırıyorlar ve bu da istediğiniz bir yerden para kazanmanın basit bir yolu olabilir. Belirli bir yerde yaşamanız ya da çok fazla beceriye sahip olmanız da gerekmez.

8) SEO veya SEM Uzmanı: Arama motoru optimizasyonu (SEO) veya arama motoru pazarlaması (SEM) konusunda bilginiz varsa, başkalarına bu konuda hizmet sunabilirsiniz. SEO, çok fazla miktarda bilgi içeren ve insanların, düzene koymayı bilen insanlar için yüklü miktarda para ödediği çok karmaşık bir alandır. SEM, PPC(tıklama başı ödeme (pay-per-click)) ve Facebook, Google ve Youtube gibi ücretli reklamları yönetmektir. İkisi de çok kazançlı alanlardır. Size yardımcı olabilecek iyi bir kurs ya da kuruluş bulabilirsiniz.
9) Yazma ve Düzenleme: Yazma konusunda becerikliyseniz, birinin yerine yazma ve düzenleme konusunda şansınızı deneyebilirsiniz. Bu, zaman içinde ve pratik yaptıkça geliştirilebilen bir beceridir. Gerçekten iyiyseniz, bir metin yazarı olabilir ve bir satış mektubu için binlerce doları yönetebilirsiniz.
10) Bayilik Sahibi: Bazı bayilikler evden ya da bulunduğunuz başka bir yerden yönetilebilir. Çok küçük masraflarla ve fiziksel bir yere ihtiyaç duyulmadan işletilebilen bir dizi ev-tabanlı bayilikler bulunmaktadır. Bunların çoğu, pazarlama alanındadır ve tek yapmanız gereken sizin ihtiyaçlarınıza uyan doğru bayiliği bulup onunla işe koyulmaktır. Bunlar, aynı zamanda fiziksel bir konumu olan bayiliklerden daha düşük ön maliyetlere sahiptir.
11) Veri Girişi İşleri: İş yerine gitmeden gelir elde edebileceğiniz sabit bir işiniz olmasını mı istiyorsunuz? Bir sürü şirket ya da profesyoneller için veri girişi uzmanı veya serbest çalışanı olabilirsiniz. Veri girişi yapan büyük bir şirket için uzaktan çalışabilirsiniz. Fakat bunun için hassas ve verimli çalışmak gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın.
12) Satış ve Pazarlama Ortaklığı: İş yeri dışında bir yerden yürütebileceğiniz karlı işlerden biri de satış ortağı olmaktır. Satış ve pazarlama ortağı, diğer şirketlerin ürün ve hizmetlerini pazarlar. Bunu kendileri için yapmazlar. Ancak, büyük bir listeye sahip veya trafiği nasıl yöneteceğini bilen ya da trafik ve dönüşüm ninjası olan bir ortak için, satış ve pazarlama ortaklığı finansal açıdan oldukça ödüllendirici olabilir.

13) Muhasebeci veya Sayman: Sayılarla uğraşmayı seviyorsanız, evinizden kolayca yapabileceğiniz bir iş de muhasebeci veya sayman olmaktır. Özel müşterileriniz olabilir veya büyük bir şirket için çalışabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Yaptığınız işte iyi olduğunuz sürece, dünyanın her yerinden bu işi yapabilirsiniz.
14) Gizli Müşteri: Gizli müşteri olmak için fiziksel bir yere ya da mağazaya ihtiyacınız yoktur. Gizli müşteriler genellikler kendileri için çalışan, satın alma ve destek hizmetlerini deneyimlemek için bir yerden bir yere dolaşan kişilerdir. Hatta günümüzde, internet sitelerinden alışveriş yaparak ve müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek bunu çevrimiçi şekilde de yapmaktadırlar.
15) Blogger: Çevrimiçi para kazanmak için bir blog açmak ister misiniz? Doğru bir şekilde yapıldığında, bloglar çok iyi para kazandırabilir ancak bu, e-posta üzerinden pazarlama, satış kanallarıyla birleştirilerek bir mıknatıs gibi insanları çekerek yapılmalıdır. Kendi sesinizi bulun, bir blog açın ve satabileceğiniz ürün ve hizmetler bulun. Başlangıçta reklamları unutun. Kendi dijital ürünlerinizi de oluşturabilirsiniz. Her iki durumda da, potansiyel büyüktür ancak herkes bunu başaramayabilir.

16) Sosyal Medya Pazarlamacısı: Sosyal medya pazarlaması, kazanç getirebilen bir yetenektir. Büyük ve küçük işletmeler, sosyal medyada ortaya çıkan pazarlama fırsatının farkına vardılar. Fazla takipçi ve fanlara sahip olmak, bir mesajı nasıl yayacağını bilmek ve dijital dünyada söz sahibi olmak giderek önem kazanmaktadır.
17) Grafik Tasarımcı: Bu günlerde başarılı grafik tasarımcı bulmak zor. Ancak bu, her zaman ihtiyaç duyulacak bir yetenektir. Bir grafik tasarımcı olarak ve logolar, el ilanları tasarımı, kartvizitler vb. gibi konularda uzmanlaşarak önemli miktarda gelir kazanabilirsiniz. Pazar rekabetçi olsa da, insanlar iyi grafik tasarımcılar için yüklü miktarda para ödemeye her zaman istekli olacaklardır.

This post is also available in: English

Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version