Dünyanın en pahallı kahvesi Kopi Luwak 

Kahve severlerin ismini sık sık duymaya başladıkları Kopi Luwak, aynı zamanda dünyanın en pahalı kahvesidir. İlk duyduğunuzda itici olan üretiminden dolayı pek çok kişinin içmekten çekindiği kahveye, eleştirmenlerden ise karışık yorumlar geliyor.

Dünyanın en pahallı kahvesi olarak bilinen Luwak kahvesi misk kedisinin dışkısından yapılıyor.

Anavatanı Endonezya olan misk kedisinin, yerliler tarafından ilk farkettiği kahve meyvelerini yedikleri oldu.  Bu kediler, kahve meyvelerinin en iyilerini seçmek konusunda ustaydı. Şaşırdıkları ikinci konu ise, kahve meyvelerini tüketen kedilerin dışkılarında çekirdeklerinin bulunmasıydı.

Bu iticiliği fırsata çevirmek isteyen Endonezyalılar, misk kedilerinin dışkılarındaki kahve çekirdeklerini toplayarak temizlemeye başladılar. Temizlenen çekirdekler önce kavruluyor, çekildikten sonra demlenerek içilebiliyordu.

Endonezya’da kahve anlamına gelen “kopi” ve misk kedisinin cinsi için kullanılan “luwak” sözcüklerinden oluşan Kopi Luwak, Türkiye’de Luwak kahvesi olarak anılıyor. Türk kahvesine benzer telveli bir yapısı var bu türün. Deneyenler tadını çikolataya benzetiyor ve içiminin oldukça kolay olduğunu söylüyor. Diğer kahveler gibi acı olmamasının sebebi ise luwakların mide asidi. 

Uzun süre yerlilerin sırrı olarak kalan Kopi Luwak ismi verilen kahve, Hollandalı koloniciler tarafından fark edildi. İlginç bir işlem gören kahvenin tadını çok beğenen Hollandalıların yeni favorisi Kopi Luwak’tı. Daha da ilginci, bugün dünyanın en pahalı kahvesi olan Kopi Luwak koloni döneminde dahi pahalı fiyatıyla dikkat çekiyordu.Hollandalılar tarafından dünyaya yayılan kahve, bugün seçkin kahve dükkanlarının neredeyse tamamında satışa sunulmakta.

                                      Peki ya fiyatı ? 

                                   
Kilosu 1200 Dolar fincan’ı ise 100 dolar.  Dünyanın her yerinden turistler Bali’ye bu kahvenin üretimini izlemeye gidiyorlar. Türkiye de bu kahvenin orjinal halini deneyimlemek isteyen kişiler için ise özel olarak getirten coffe shoplar bulunmaktadır.

Sizi lüks kahvemizle baş başa bırakıyorum iyi seyirler.
Kategoriler: Kreatif, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/