En İyi Doğal Afet Filmleri: Tüm Zamanların En Çarpıcı 23 Felaket Filmi

doğal afet filmleri

Artık eskisi kadar sık olmasa da doğal afet filmleri, dönem dönem vizyonda kendisine yer buluyor. Özellikle 90’larda ve 2000’lerin başında patlama yapan bu tür, çeşit çeşit kıyamet senaryosunu ve sonuçlarını bizlere izleme fırsatı sunuyor. Bir de doğal afet filmleri gerçek hayatta yaşanan olaylardan esinlenince, yarattığı etki de bir ayrı ürpertici oluyor. Bu içeriğimizde uzaylı istilası veya virüs salgını gibi kıyamet senaryolarını içeren filmleri değil, daha klasik doğal afetleri konu alan filmleri; en iyi doğal afet filmleri listemizde bir araya getiriyoruz.
23) Geostorm – Uzaydan Gelen Fırtına (2017) | IMDb: 5.3

Yönetmen: Dean Devlin
Oyuncular: Gerard Butler, Jim Sturgess, Abbie Cornish
Google puanı: %74

Geostorm, yakın bir gelecekte küresel iklim değişikleri nedeniyle başı dertte olan dünyayı konu alıyor. Dünya liderleri, eşi benzeri olmayan doğal afetler ile sarsılan dünyayı korumak için küresel iklimi kontrol eden bir dizi uydu yerleştirme projesini başlatır. Fakat işler yolunda gitmez ve bu uydular dünyayı tehdit etmeye başlar.


22) Pompeii (2014) | IMDb: 5.5

Yönetmen: Paul W.S. Anderson
Oyuncular: Kit Harington, Emily Browning, Kiefer Sutherland
Google puanı: %83

Vezüv Yanardağı’nın patlaması ile antik Pompei şehrinin başına gelenlere hepimiz aşinayız. Pompeii filminde de hem bu trajik yok oluş hikâyesi hem de Pompei şehrinin sosyal ve kültürel dünyasına bir dalış yapılıyor. Tarihin en büyük felaketlerinden birinin anlatıldığı bu filmde olayları gemilerde köle olarak çalışan Milo’nun (Kit Harrington) gözünden izliyoruz.


21) Volcano – Cehennemden Daha Sıcak (1997) | IMDb: 5.5

Yönetmen: Mick Jackson
Oyuncular: Tommy Lee Jones, Anne Heche, Gaby Hoffmann
Google puanı: %81

Listemizin bir diğer yanardağ felaketi filmi olan Volcano, 1943 yılında tüm dünyanın ilgisini çeken Parícutin Yanardağı’ndan esinlenilerek çekilmişti. Filmde, Los Angeles’ın merkezinde daha önce keşfedilmemiş bir yanardağ aniden harekete geçiyor. Önce deprem dalgaları ile şehri vuran yanardağ ardından devasa bir patlama ile Los Angeles şehrini hiç hazırlıklı olmadıkları bir felaketin ortasında bırakıyor.


20) The Core – Kor (2003) | IMDb: 5.5

Yönetmen: Jon Amiel
Oyuncular: Aaron Eckhart, Hilary Swank, Delroy Lindo
Google puanı: %79

Dünyanın merkezindeki çekirdek, birçok araştırmaya, kitaplara ve filmlere konu olmuş bir yapı. The Core filminde de dünyanın çekirdeği dönmeyi bırakıyor ve bu nedenle dünyanın neredeyse sonuna geliniyor. İnsanlığı ve dünyayı bu felaketten kurtarmak üzere harekete geçen Dr. Keyes ve ekibi, dünyanın çekirdeğine ulaşmak için devasa bir kazı başlatıyor.


19) Into the Storm – Fırtınanın İçinde (2014) | IMDb: 5.8

Yönetmen: Steven Quale
Oyuncular: Richard Armitage, Sarah Wayne Callies, Matt Walsh
Google puanı: %79

Doğal afet filmleri severlerin aradığı saf heyecanı ve aksiyonu başarılı şekilde sunan Into the Storm, küçük bir kasaba olan Silverton’ı adeta işgal eden hortumları konu alıyor. Bu küçük kasaba birbirinden yıkıcı hortumların hedefi olurken, durumun daha da kötüye gideceğini öğrenen kasaba sakinleri yaşam alanlarını terk etmeye çalışıyor. Bir diğer yandan ise heyecan arayan maceraperestler ise hortumları görmek için kasabaya akın ediyor.


18) 2012 (2009) | IMDb: 5.8

Yönetmen: Roland Emmerich
Oyuncular: John Cusack, Thandiwe Newton, Chiwetel Ejiofor
Google puanı: %84

Felaket ve yıkım filmlerinin vazgeçilmez yönetmeni Roland Emmerich imzalı 2012, güneşten gelen bir felaketin hikâyesini bizlere aktarıyor. Dünyanın 2012’de yok olacağına işaret ettiği düşünülen Maya takvimlerine nazaran çekilen bu filmde, güneş fırtınaları sonucunda meydana gelen radyasyon dalgası dünyayı etkilemeye başlıyor. Dünyanın bir anda doğal afetler ile sarsılarak yok oluşa yaklaştığı bu film, senaryosu ile eleştirilse de çıktığı yılın en çok hasılat yapan yapımlarından biri oldu.
17) Hard Rain – Sel (1998) | IMDb: 5.9

Yönetmen: Mikael Salomon
Oyuncular: Morgan Freeman, Christian Slater, Randy Quaid
Google puanı: %82

Farklı bir doğal afet filmi olan Hard Rain, bir soygun hikâyesi ile şiddetli bir sel felaketini harmanlıyor. Bankanın 3 milyon dolar taşıyan kamyonunu soymak isteyen bir grup, tam da planlarına uygun olarak yağmurun şiddetini arttırdığı günü seçerler. Çamura saplanan kamyonu soymak isteyen çetenin ise hiç beklemediği bir sel felaketi kapıdadır.


16) Dante’s Peak – Dante Yanardağı (1997) | IMDb: 6.0

Yönetmen: Roger Donaldson
Oyuncular: Pierce Brosnan, Linda Hamilton, Jamie Renee Smith
Google puanı: %86

Dante’s Peak, aktif olmadığı düşünülen devasa Dante Yanardağı’nın etrafında kurulmuş oldukça güzel bir kasabadır. Bu kasabadaki sismik dalgalanmaları incelemek için gelen uzman Harry Dalton ise yanardağın her an patlamak üzere olduğunu keşfeder. Kasabada kaldığı sürece Rachel adında bir kadına da aşık olan Dalton, bu küçük ve sevimli kasabayı kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır.


15) San Andreas – San Andreas Fayı (2015) | IMDb: 6.1

Yönetmen: Brad Peyton
Oyuncular: Dwayne Johnson, Carla Gugino, Alexandra Daddario
Google puanı: %88

Dwayne “Rock” Johnson’ın kurtarma helikopteri pilotu olduğu San Andreas, dünyanın en tehlikeli deprem hatlarından biri olan San Andreas fay hattını konu alıyor. San Fransisco ve Los Angeles’ı etkileyen 9.1 büyüklüğündeki depremin yıkımını bizlere göz alıcı özel efektler ile gösteren filmde, depremin yıkıcı gücünü tedirgin olarak izliyoruz.


14) Deep Impact – Derin Darbe (1998) | IMDb: 6.2

Yönetmen: Mimi Leder
Oyuncular: Robert Duvall, Tea Leoni, Elijah Wood, Morgan Freeman
Google puanı: %83

Yine listemizde bulunan bir diğer afet filmi Armageddon ile hemen hemen aynı zamanda gösterime giren Deep Impact, Armageddon ile aynı konuda ve bilim insanları tarafından daha doğru bulunuyor. Bir kuyruklu yıldızın dünyaya yaklaştığını fark eden lise öğrencisi Leo, sesini yetkililere zamanında duyurmaya çalışır.


13) Twister (1996) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Jan de Bont
Oyuncular: Helen Hunt, Bill Paxton, Cary Elwes
Google puanı: %88

Çıktığı yıl en çok hasılat yapan ikinci film olan ve iki dalda Oscar adayı olarak karşımıza çıkan Twister, Bill ve Jo isimli iki fırtına avcısının hikâyesini anlatıyor. Bilimsel araştırma nedeniyle garip hava olaylarını takip eden bu çift, daha iyi bir fırtına haberci sistemi kurmaya çalışırken, kendilerini oldukça şiddetli bir hortumun ortasında buluyorlar.
12) Hours – Yaşam Savaşı (2013) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Eric Heisserer
Oyuncular: Paul Walker, Genesis Rodriguez, Nancy Nave
Google puanı: %74

2005 yılında oldukça büyük yıkıma neden olan ABD tarihinin en ölümcül kasırgalarından Katrina Kasırgası, 1,836 kişinin ölümüne ve 81,2 milyar dolar zarara sebep olmuştu. Bu kasırgayı konu alan Hours, Katrina Kasırgası sırasında yeni doğmuş bebeğini kurtarmaya çalışan Nolan Hayes (Paul Walker) isimli bir babanın hikâyesini anlatıyor.


11) The Perfect Storm –Kusursuz Fırtına (2000) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Wolfgang Petersen
Oyuncular: George Clooney, Mark Wahlberg, John C. Reilly
Google puanı: %83

Gerçek hayatta yaşanmış bir fırtınadan esinlenen The Perfect Storm, 1991 yılında gerçekleşen ve filmle aynı adı taşıyan fırtınanın ortasında kalan Andrea Gail isimli balıkçı gemisinin trajik hikâyesini işliyor. Sebastian Junger tarafından yazılan aynı isimdeki kurgu olmayan kitaptan uyarlanan filmde George Clooney, Andrea Gail gemisinin kaptanı Billy Tyne rolünü üstleniyor.


10) The Day After Tomorrow – Yarından Sonra | IMDb: 6.4

Yönetmen: Roland Emmerich
Oyuncular: Dennis Quaid, Jake Gyllenhaal, Emmy Rossum
Google puanı: %90

Doğal afet filmleri denilince ilk akla gelen yapımlardan biri olan The Day After Tomorrow, küresel ısınmanın dünyamıza ne gibi felaketler getirebileceğini anlatıyor. Antartik’dan kopan bir buz parçası dünyanın iklim dengesini tamamen değiştirirken, Hollywood sinemasında sürekli felaketlerin kurbanı olan New York buzul çağına geri dönüyor.


9) Bølgen – Dalga (2015) | IMDb: 6.7

Yönetmen: Roar Uthaug
Oyuncular: Kristoffer Joner, Ane Dahl Torp, Jonas Hoff Oftebro
Google puanı: %82

Norveç yapımı Bølgen, Hollywood sinemasındaki doğal afet ve felaket filmlerinden sıkılanlar için iyi bir alternatif oluyor. Norveç’in uçsuz bucaksız ovalarında, dağlarında ve ağzımızı açık bırakan doğasında çekilin Bølgen, bir tsunami hikâyesini bizlere aktarıyor. Bu doğal afeti mümkün olduğunda gerçekçi izleyen film, sadece bu yönüyle de Hollywood doğal afet filmlerinin arasından sıyrılmayı başarıyor.


8) Armageddon (1998) | IMDb: 6.7

Yönetmen: Michael Bay
Oyuncular: Bruce Willis, Billy Bob Thornton, Ben Affleck
Google puanı: %87

Hemen hemen her yıl dünyaya yaklaşmakta olan bir meteor haberi duyuyoruz. Hatta birçok bilim insanı dünyanın sonunun çarpacak bir meteor sonucu olabileceğini de düşünüyor. Armageddon da tam olarak bu konuyu işliyor. Dünyaya yaklaşmakta olan bir meterou fark eden NASA, bu meteoru durdurmak için astronot Harry ve ekibini görevlendiriyor.
7) The Finest Hours – Zor Saatler (2016) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Craig Gillespie
Oyuncular: Chris Pine, Casey Affleck, Ben Foster
Google puanı: %78

1952 yılında ABD’nin Cape Cod burnunda meydana gelen amansız bir fırtınayı konu alan The Finest Hours, sahil güvenlik çalışanlarının mücadelesini bizlere aktarıyor. Cape Cod burnunda çıkan fırtına sonucunda SS Penleton petrol tankeri ortadan ikiye ayrılıyor. 30 kişilik mürettabat ikiye ayrılmış gemide hayatta kalmaya çalışırken, Amerikan Sahil Güvenlik ofisinden 4 yetkili küçük bir bot ile batmakta olan SS Penleton’a doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkar.


6) Everest (2015) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Baltasar Kormakur
Oyuncular: Jason Clarke, Jake Gyllenhaal, Josh Brolin
Google puanı: %88

Listemizin bir diğer gerçek hayattan esinlenilen doğal afet filmi olan Everest, Everest’e tırmanan iki dağcı ekibinin aniden bastıran kar fırtınası içerisindeki hayatta kalma mücadelesini işliyor. Görselliği ile adeta büyüleyen Everest, Yeni Zelanda’lı dağcı Rob Hall ve ABD’li dağcı Scott Fischer’a da saygı duruşu niteliğinde bir film.


5) Deepwater Horizon – Deepwater Horizon: Büyük Felaket (2016) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Peter Berg
Oyuncular: Mark Wahlberg, Kurt Russell, Douglas M. Griffin
Google puanı: %86

ABD’nin en büyük petrol kaçağı felaketlerinden birinin işlendiği Deepwater Horizon, tam olarak bir doğal afet filmi olmasa da petrol sızıntısının sonuçları doğal afeti aratmıyor. Nisan 2010’da gerçekleşen sızıntı ve ardından gelen patlamada Macondo Sahası’nda çalışan 126 kişilik ekip adeta cehennemin ortasında kalmıştı.


4) Aftershock – Artçı Şok (2010) | IMDb: 7.5

Yönetmen: Xiaogang Feng
Oyuncular: Daoming Chen, Chen Li, Yi Lu
Google puanı: %91

Çin yapımı oldukça gerçekçi bir doğa afet-dram filmi olan Aftershock, 1976 yılında Çin’in Tangshan kentinde meydana gelen devasa depremi konu alıyor. 240 bin kişinin hayatını kaybettiği bu deprem faciasını oldukça gerçekçi ve görsel anlamda çok başarılı şekilde beyazperdeye aktaran Aftershock, klişe Hollywood filmlerinden uzaklaşmak isteyenler için iyi bir alternatif olacaktır.


3) Only the Brave – Korkusuzlar (2017) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Joseph Kosinski
Oyuncular: Josh Brolin, Miles Teller, Jeff Bridges
Google puanı: %90

Only the Brave, 2013 yılında Arizona’nın Prescott bölgesinde bir şimşek düşmesi sonucu çıkan Yarnell Tepesi Yangını’nı beyazperdeye taşıyor. Filmde, kısa sürede kurak arazideki ormana yayılan yangına müdahale eden Granite Mountain Hotshots isimli itfaiye grubunun mücadelesi anlatılıyor. ABD tarihinin en büyük yangın facialarından biri olan bu olayda 19 itfaiyeci hayatını kaybetmişti.


2) The Impossible – Kıyamet Günü (2012) | IMDb: 7.6

Yönetmen: J.A. Bayona
Oyuncular: Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland
Google puanı: %91

Listemizin gerçek hayattan uyarlanan son doğal afet filmi olan The Impossible, 2004 yılında yaşanan Hint Okyanusu depremi ve tsunamisini konu alıyor. 9.1 ila 9.3 şiddetinde olan bu deprem ve ardından gelen tsunami, Endonezya başta olmak üzere Tayland Sri Lanka ve Hindistan’ı vurmuştu. Filmde, Tayland tatilleri sırasında 230 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği bu felaketin ortasında kalan Bennett ailesinin yaşadıkları anlatılıyor.


1) Children of Men – Son Umut (2006) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Alfonso Cuaron
Oyuncular: Julianne Moore, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor
Google puanı: %87

Bir doğal afet sırasında değil, fakat bir dizi doğal afetlerin ardından yıkıma uğrayan dünyada geçen Children of Men, dünyada hayatta kalmayı başarmış bir avuç insanın hikâyesini anlatıyor. Gerçekleşen birçok felaketin ardından kısırlığın da baş göstermesiyle yaşayan en genç insanın 18 yaşında olduğu bu dünyada, son kale İngiltere’ye mülteci olarak sığınmak isteyen bir yığın insan mücadele vermektedir.


Doğal afet filmleri listemizden sonra aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir:

21. Yüzyılın En İyi Korku Filmleri

Netflix Korku Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version