l Cannes Film Festivali'nde Ödül Almış 5 Türk Filmi - CEOtudent

Cannes Film Festivali’nde Ödül Almış 5 Türk Filmi

Cannes Film Festivali'nde Ödül Almış 5 Türk Filmi 1
1946’dan beri Fransa’nın güneyinde gerçekleşen tören, adını törenin gerçekleştiği kentten alır. Oscar’dan sonra dünyanın en çok merak edilen ödül töreni olan Cannes Film Festivali de bu sene koronavirüsten nasibini alanlardan. 12-23 Mayıs tarihinde yapılması planlanan festival ne yazık ki ertelendi. Bu seneye kadar, bu önemli ödülü alan Türk filmlerini sizin için derledik:

1) Yol (1982)

IMDb: 8.2
Cannes Film Festivali'nde Ödül Almış 5 Türk Filmi 2
İmralı Cezaevi’nde yatan beş mahkum, kendilerine verilen bir izin sayesinde bir haftalığına köylerine dönebileceklerdir. Ancak yol uzundur, yol tehlikelidir, yol can alır. Dışarıdaki dünya içeridekinden hiç farklı değildir. Zulüm her yerdedir, bu topraklarda insan olmak hiç kolay değildir.
Cannes Film Festivali'nde Ödül Almış 5 Türk Filmi 3
Senaryosu Yılmaz Güney’e ait olan Yol filminin yönetmeni  Şerif Gören’dir.  Yılmaz Güney filmi hapishaneden yönetmiştir ve Şerif Gören’e neyin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vermiştir. Çekildiği dönemde Türkiye’de yasaklanan film 1999 yılında Fatoş Güney’in çabalarıyla Türkiye’de vizyona girer.

2) Uzak (2002)

IMDb: 7.7
Cannes Film Festivali'nde Ödül Almış 5 Türk Filmi 4
Yusuf kasabada ona bir gelecek olmadığına karar vererek İstanbul’a gelmiştir. Daha önce şehre yerleşmiş akrabası Mahmut’un yanında kalıp uzaklara giden gemilerde miço olarak iş bulmak ister. İdeallerine ulaşmak için her şeyi yapmaya hazırdır. Fotoğrafçı Mahmut ise, idealleriyle arasının gitgide açıldığının bilincindedir. Üstelik, kendini bu durumdan kurtarmak için de hiçbir şey yapamaz ya da yapmaya yanaşmaz.
Cannes Film Festivali'nde Ödül Almış 5 Türk Filmi 5
Nuri Bilge Ceylan‘ın 4. uzun metraj filmi olan Uzak‘ın başarılarını saymakla bitiremeyiz. Film, aynı zamanda 76. Oscar ödüllerinde “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında aday adayı seçilmiştir.

3) Yaşamın Kıyısında (2007)

IMDb: 7.9
Cannes Film Festivali'nde Ödül Almış 5 Türk Filmi 6
Altı insan, altı biyografi, altı hayat yazgısal bir şekilde iç içe geçiyor. Her biri bir yolculuğa çıkıyor Gündüzlerden ve gecelerden geçen, sarp ve dikenli yollardan yaşamın kıyılarında dolaşan ve bizzat yolcuların benliğine giden birer yolculuk. Bir ucu Almanya Bremen’den başlayıp Karadeniz kıyılarına ulaşırken, başka bir uç İstanbul’dan başlayıp Bremen’e ulaşmaktadır.
Cannes Film Festivali'nde Ödül Almış 5 Türk Filmi 7
2007 yılında ödülle evine dönen Fatih Akın’ın en dikkat çeken filmlerinden biri olan Yaşamın Kıyısında, iç içe geçmiş hayatları konu alır. Film, hikayesini Türkiye-Almanya arasında gidip gelerek anlatır.

4) Sessiz (2012)

IMDb: 7.0
Cannes Film Festivali'nde Ödül Almış 5 Türk Filmi 8
 Üç çocuğuyla yaşayan bir kadının, cezaevindeki kocasını ziyaret etmek ve ona bir çift ayakkabı götürmek istemesiyle başlıyor. Dışarıdan hiçbir eşyanın içeri sokulmasına izin verilmeyen cezaevinde dil bilmeyen bu kadın bakalım bununla nasıl başa çıkacaktır.
Cannes Film Festivali'nde Ödül Almış 5 Türk Filmi 9
   “Ödülü ülkemin sessiz ve yalnız bırakılmış bütün kadınlarına adıyorum.”

5) Kış Uykusu (2014)

IMDb: 8.2
Cannes Film Festivali'nde Ödül Almış 5 Türk Filmi 10
Artık emekliye ayrılmış ve emeklilik günlerini geçirmek üzere Orta Anadolu’nun küçük bir şehrine taşınan ve burada bir otelde çalışmaya başlamış eski bir oyuncu olan Aydın’ın (Haluk Bilginer), eşi (Melisa Sözen) ve kardeşi (Demet Akbağ) ile sorunlu ilişkisini anlatan filmin çekimlerinin önemli bir kısmı Kapadokya bölgesinde yapıldı.
Cannes Film Festivali'nde Ödül Almış 5 Türk Filmi 11
Altın Palmiye ödülünü, Yılmaz Güney‘den sonra kazanan ikinci uzun metrajlı Türk filmi olmuştur.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/