Beethoven’ın Yarım Kalan Eseri 10. Senfoni, Yapay Zeka Tarafından Tamamlanacak

Bilim Hayvanı

Bilim Hayvanı

Bilim yolunda koşulmaz, ağır ağır ilerlenir.

Alman besteci Ludwig van Beethoven 10. senfoniyi ömrü ömrü yetmediği için tamamlayamamıştı. 2020’de doğumunun 250. yılı kutlanacak olan büyük besteci Beethoven’ın bitiremediği 10. Senfonisi, yapay zeka tarafından tamamlanacak.
Besteciler, müzikologlar, bilgisayar bilimleri uzmanları ve ünlü piyanist Robert David Levin’in de bulunduğu bir çalışma grubu bir araya gelecek ve Beethoven‘ın eserini nihayete erdirmeye yardımcı olacak. Bu proje kapsamında geliştirilen yapay zeka, Beethoven’ın tüm eserlerinden ve geriye bıraktığı notalardan yola çıkılarak hazırlanan algoritma sayesinde 10. senfoniyi tamamlama işlemine başladı bile…
Karajan Enstitüsü Müdürü Matthias Röder, projenin koordinasyonunu üstleniyor. Röder, projenin her aşamasını şaşkınlıkla takip ettiğini söylüyor. Çünkü algoritmanın sunduğu veriler, projede görev alan bilim insanları için yepyeni bir sürpriz.
10. Senfoni üzerinde çalışırken hayatını kaybeden Beehtoven’ın eseri tamamlandıktan sonra, Beethoven’in doğduğu kent olan Bonn’da Beethoven Orkestrası tarafından icra edilecek. Tahminen 28 Nisan 2020’de eserin bitmiş halini dinleme şansı bulacağız.
Dinlemek isteyenler için 10. senfoniyi de buraya bırakıyoruz:
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/