Başarılı Olmak İstiyorsanız İkinci Kez Yapmamanız Gereken 25 Hata

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Hata yapmak hayatın bir parçasıdır. Hatalarımız sayesinde deneyim kazanır ve bu deneyimler sayesinde başarılı oluruz. Bazı insanlar hata yaptığını kabullenmekte zorluk çekse de başarılı kişiler hatasını hemen fark eder ve ondan bir şeyler öğrenmeye çalışır. Belki de okuyunca yaptığınızı fark edeceğiniz bu 25 hatayı yapmayı bir an önce bırakmalısınız. ☺

“Herkes hata yapar. Başarısızlık hata yapmak değil, aynı hatayı tekrar tekrar yapmaktır.”
1) İçgüdülerinizi görmezden gelmek

Zaman zaman nedenini bilmediğimiz bir şekilde bazı şeyleri yapmaktan kaçınırız. Akılcı bir yola girip içgüdülerimizi yok saymak kolaydır. Fakat, başarılı insanlar bu hatayı yalnızca bir kere yapmıştır. İçgüdülerinizi de hesaba katmak size neler olduğu hakkında daha geniş bir bakış açısı sunar ve kararlarınızda kendinize daha fazla güvenmenizi sağlar.
2) Zorlayıcı sorular sormamak

Bazen sürekli bir şeyleri bölen kişi olmaktan korktuğumuz için merak ettiğimiz detayları sormaya çekiniriz. Ancak, öyle anlar vardır ki zorlayıcı sorular sormanız gerekir. Belki bu hatayı daha önce yaptınız ama başarılı olmak istiyorsanız bundan vazgeçin. Garip durmasından çekinmeyin ve ihtiyacınız olan her bilgiyi sorun.


3) Güvenli sularda yüzmek

Köpekbalıkları ile dolu bir havuza atlayın da demiyorum tabii ki ☺. Ancak hayatta hep güvenli yolu seçiyorsanız muhtemelen hata yapmaktan kaçıyor ve kendinize hiçbir şey katmıyorsunuz. Başka bir deyişle, hata yapmaktan kaçarken farkında olmadan yapabileceğiniz en büyük hatalardan birini yapıyorsunuz. Başarılı olmak için bu huyunuzu bir an önce bırakıp risk almaya başlamalısınız. Başarılı insanlar yeni bir şey deneyip yenilmeyi, güvenli oynayıp sıkıcı bir hayata sahip olmaya tercih ederler.
4) Mükemmeli kovalamak

Harika görünen bir fırsat vaadinin peşine düşmek kolaydır. Karizmatik ve çekici bir adamın sözüne inanmak da öyle… Ama unutmayın, bir şey gerçek olamayacak kadar iyiyse muhtemelen gerçek değildir. Kimse mükemmel değildir ve başarılı insanlar bu tuzağa yalnızca bir kez düşer. Hayatlarının geri kalanında ise şüpheci kalmaya devam ederler.


5) Başkalarını suçlamak

Sorumluluk almaktan kaçmak ve hatalarınız için başkalarını suçlamak kendinizi ve ilişkilerinizi mahvetmek için harika bir yöntemdir. Başkalarını suçlamak, insan doğasının bir parçası olsa da başarılı olmak isteyen birisi sorumlulukları üstlenmeyi bilmelidir. Hatalarınızın sorumluluğunu alarak büyüyeceğiniz gibi etrafınızdaki kişilerin saygısını da kazanabilirsiniz.
6) Duygularınızın karar vermesine izin vermek

Aklımızın bir köşesinde bunu durdurmamız gerektiğini biliyor olsak da duygularımız zaman zaman kontrolü ele geçirebilir. Özellikle kıskançlık, şüphe ve sinir gibi negatif duygular en mantıklı insanların bile kötü kararlar vermesine sebep olabilir. Başarılı insanlar bu tuzağa birden fazla kez düşmezler.


7) Tükenene kadar çalışmak

Kimse hayalindeki hayata bir gecede ulaşmadı. Hayalini yaşayan insanlara baktığınızda arka planda çokça çalışma ve süreklilik görürsünüz. Fakat, başarılı biri olarak hayattaki dengeyi de sağlamalısınız. İşkolik olmak sizi uzun süreli bir strese sokacak ve eninde sonunda tüketecektir. Rahatlamak için kendinize biraz zaman ayırmayı unutmayın.
8) Kestirmeden gitmek

İş yerinde ya da özel hayatınızda kestirmeler yoktur. Arzuladığınız sonuca direkt atlamak yüksek ihtimalle başarısız olmanıza sebep olacaktır. Siz de daha önce kestirmeden gitmeyi denemiş olabilirsiniz ama önemli olan bu hatayı tekrarlamamanız.


9) Herkesin onayını almaya çalışmak

Hepimiz başkalarından onay almak ve sevilen biri olmak isteriz. Başarılı olanlar ise herkesi mutlu etmenin imkansız olduğunu çok önceden fark etmiş olanlardır. Herkesin bir fikri var ve ne kadar çalışırsanız çalışın bazı kişiler hiçbir zaman memnun olmayacak. Herkesi mutlu etmeye çalışmanın üretkenliğinizi azalttığını bilin ve yalnızca hedef kitleniz için çalışmaya başlayın.
10) Değişimi reddetmek

Başarı için kararlılık olmazsa olmazlardandır. Ancak kararlılık ve inatçılık arasında ince bir çizgi vardır. Kararlılık hedeflerinize ulaşmanıza yardım ederken, inatçılık olayları gerçekçi bir şekilde ele almanızı engelleyebilir. Eğer değişmenizi gerektiren durumlarda ayak diretiyorsanız başarının gelmesini bekleyemezsiniz.


11) Anlık hazları tercih etmek

Hazları ertelemek birçoğumuz için zor olabilir. Ne de olsa, istediğimiz bir şey için beklemenin saçma ve gereksiz göründüğü bir çağda yaşıyoruz. Ama unutmayın, hayatta büyük hedeflere ulaşmak çok iş gerektirir. Başarılı insanlar başarıya olan kararlılıklarının anlık hazlardan daha önemli olduğunu ve istediklerini elde ettiklerinde alacakları hazzın ne denli büyük olduğunu öğrenmiş kişilerdir.
12) İşinizi tutkuyla yapmamak

Çok büyük başarılara imza atmış kişilerin bile işleri hakkında sevmedikleri şeyler olduğu doğru olsa da bu insanlar nihai hedeflerine ve hayallerine sıkıca bağlıdır. Birçok kişi kendisini hiç sevmediği bir işin içinde bulmuş olabilir. Bu noktada başarılı insanların yaptığı şey maaşları ne kadar olursa olsun vazgeçip hayallerine yönelmek olur.


13) Yalan söylemek

Hepimiz dürüstlüğün önemini biliyoruz ama zaman zaman iyi insanlar bile kötü kararlar verebilir. Yalan söylemek zor durumda kalınca ilk başvurduğumuz çözümlerden biridir ve eğer başarıyı kovalayan biriyseniz bunu tekrarlamamalısınız. İtibarınızın ne kadar önemli olduğunun farkına varın, saygınlığınızı ve güvenilirliğinizi yok edecek şeyler yapmayın.
14) Sınırları belirlememek

Başkalarıyla aranıza sınırlar koymak hayır diyebilme yeteneğiniz ile ilgili. Çevrenizdekilerle aranıza sağlıklı mesafeler koymadığınızda kendinizi hep başkalarının isteklerini yapmaya çalışırken ve yapmayı istemediğiniz şeyler için zaman ve enerji harcarken bulacaksınız. Başarılı insanlar sınırların farkındadır ve istemedikleri şeylere kibar ve net bir şekilde hayır diyebilirler.


15) Olmadığınız biri gibi davranmak

Başkalarının olmanızı istediği kişi gibi davranmak bazen cazip görünebilir. Fakat, olmadığınız biri gibi davranmanın ne olursa olsun kötü sonuçlar doğuracağını bilmelisiniz. İnsanlar sizin kişiliği oturmamış biri olduğunuzu düşünecektir.
16) Neredeyse her şeyde mağdur olduğunuzu düşünmek

Başarılı insanlar mağdur rolü yapma tuzağına düşerek bir kereliğine kendilerine acınmasına izin verebilirler. Ancak, mağdur zihniyetinin başkalarının dikkatini ve sempatisini kazanarak sorumluluktan kaçınmak ve kontrolü kaybetmek anlamına geldiğini hemen fark edip bu hatadan dönmeleri gerekir. Başarı, çaresizlik ya da kendine acıma ile gelmez. Başarı için bir şeylerin üstesinden gelebilmelisiniz.


17) Yapamayacağınız şeyler için söz vermek

İş hayatının altın kurallarından biri de vaad ettiğinizden fazlasını verebilmektir. Bu şekilde müşterilerinizin beklentilerini aşabilirsiniz. Başarılı insanlar bile hayatlarının bir noktasında tutamayacağı büyük sözler vermiştir. Ancak teslim süresi geldiğinde ve verdikleri sözleri tutamadıklarını gördüklerinde bu hatayı bir daha yapmamak üzere deneyimler listesine eklerler. İş hayatında sizin için “sözü senettir” denmesini istiyorsanız karşınızdakileri büyük beklentilere sokmamalısınız.
18) Yardım iste(ye)memek

Kimse başkalarından yardım almadan büyük başarılar elde edemez. Bunu bildiğimiz halde hala zaman zaman işleri kendi başımıza yapma isteğimize yenik düşebiliyoruz. Başlangıçta, başarılı insanlar, kimsenin onlara yardım etmesine izin vermemek için inatçı olsa da herkesin yardıma ihtiyacı olduğunu ve yardım etmeye istekli olduğunu hızlı bir şekilde fark ederler.


19) Büyük resmi görmeye çalışmamak

Büyük resmi görmek ve temel hedeflerimizin farkında olmak hayatın günlük koşuşturması içinde zorlayıcı olabilir. Başarıya ulaşmak için kaybolduğunuzda kendinizi çekip çıkarmanız ve birincil hedeflerinizi hep aklınızda bulundurmanız gerekiyor. Günlük önceliklerinizi belirleyin ve bu önceliklerin birincil hedeflerinize doğru bir yol çizmesini sağlayın.
20) Rakiplerinizi düşman gibi görmek

İş ve özel hayatımızda en çok yaptığımız yanlışlardan biri rakiplerimizi yenmek için çok fazla enerji harcamak. Başarıyı yakalamış olanlar kazanmak için asıl gerekenin müşterileri mutlu etmek olduğunu biliyor ve enerjilerini trendleri takip etmeye harcıyorlar. Rakiplerinizi düşman olarak görmeyi bırakın ve kendi zayıflıklarınızı düzeltmeye odaklanın.


21) Paramparça olan şeyleri tamir etmeye çalışmak

Bir şeyi önceden kafanızda belirlediğiniz şekilde görmek için çok fazla zaman, enerji ve para harcadığınızı düşünün. Sorun şu ki; bu şey her neyse tamir edilemez şekilde bozuk. Hala uğraşıyor olmanızın sebebi ise şimdiye kadar harcadıklarınızı kaybetmiş olmayı kabullenememeniz. Başarılı olmak istiyorsanız bir noktada kayıplarınızı görüp çekilmelisiniz. Unutmayın, ne kadar erken kabul ederseniz o kadar az şey kaybedersiniz.
22) Bir bütçeye bağlı kalmamak

Finansal hatalar sıkça karşımıza çıkar. Başarılı insanların bile bir zamanlar maddi konularda yanılmış olduğunu görürüz. Ancak başarılı olmak isteyenler bir bütçeye sahip olmanın ve ona bağlı hareket etmenin değerini hemen fark eder. Gelirlerinize ve harcamalarınıza dayalı bir finansal planınız olsun.


23) Kendinizinkilerden ziyade başka insanların önceliklerine önem vermek

Birine ihtiyacı olduğunda destek olmak başka bir şey, başkalarının önceliklerini sürekli kendi önceliklerinizin önüne koyarak hareket etmek bambaşka… Başarı için kendinize yatırım yapmalı ve kendinizi ikinci plana atmamalısınız. Kendiniz ve öncelikleriniz için ayağa kalkabilmek oldukça önemlidir.
24) Kendinize karşı dürüst olmamak

Kendinizi tanımak şu dünyadaki en kolay şeylerden biri gibi görünebilir. Sonuçta, kendi zihnimizin derinliklerinde yaşıyoruz. Fakat, bazen yüzleşmekten korktuğumuz gerçekleri kendimizden bile gizleriz. Kendinizi kandırmanın sonu kendinizi sabote etmeye kadar gidebilir. Bu nedenle, her şeyden önce kendinize dürüst olun ve sorunlarınızla yüzleşin.


25) Küçük şeyler için bolca ter dökmek

Hayat önemsiz detaylara takılmak için çok kısa. Son derece değerli olan zamanınızı ve enerjinizi küçük şeylere takılı kalarak harcamaktan vazgeçin. Küçük takıntılarınızın önünüzdeki bir sürü büyük işi engellediğini fark edip işiniz için en iyisini yapmaya başladığınızda başarının sizi takip edeceğini unutmayın.

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version