Başarılı Bir Logo Yaratmanın 5 Kriteri

Logo, bir markanın duruşunu yansıtır. Bu nedenle her girişimin başlangıç aşamasında üzerinde durduğu önemli noktalardan biridir. Markaların imzası olan logoların bir mesaj iletmesi, göze hitap etmesi ve müşterilerin gördükleri yerde tanıyabilmeleri için ilgi çekici olmaları gerekmektedir. Bu yazımızda şirketlerin ve kurumların logolarını yaratırken üzerinde durmaları gereken 5 kriterden bahsedeceğiz.


1) Sadelik

Gelmiş geçmiş çoğu başarılı logonun ortak noktası sadelikleridir. Toplumdaki genel düşünce dikkat çeken şeyin gösteriş gerektirdiği yönünde olsa da, söz konusu bir kurumun, şirketin vs. tanıtımı olunca minimalist olmak gerekiyor. Sade tasarım tüketiciye daha samimi geliyor ve bilinçaltında tercih sebebi oluyor. Apple, logosunda sadeliği kullanarak başarılı olmuş şirketlerden biri. İlk logosu gökkuşağı renginde olan Apple, bu tespiti yaptıktan sonra logosunu değiştirmiştir.


2) Mesaj iletebilmek

Logoların markanızın imzası olduğunu söylemiştik. Bu nedenle logonuzun markanızın duruşunu yansıtan bir mesaj içermesi gerekiyor. Apple’ın teknolojiyi herkesin anlayabileceği kadar basit bir düzeye getirme mottosuyla hareket ederken sade bir logo kullanması buna örnek gösterilebilir.


3) Akılda kalıcılık

Akılda kalan bir logo, müşterinizle aranızda bir bağ oluşmasını sağlayan unsurlardan biridir. Logonuzu farklı yerlerde görecek olan müşterilerinizin dikkatini çekebilmek için kendinizi hatırlatmaya yardımcı olacak bir logo belirleyin.


4) Dikkat çekebilmek

Bir markanın logosunda kendini diğer markalardan farklı kılan özelliğini göstermesi logonun dikkat çekmesini sağlar. Örneğin; Snapchat’in başlıca özelliği gönderilen fotoğrafların birkaç saniye sonra kayboluyor olmasıdır. Snapchat’in hayalet şeklindeki logosu, farklı olan özelliği öne çıkararak dikkat çeken başarılı logolardan biri.


5) Deneme yapmak

Yukarıdaki maddeleri dikkate alarak logonuzun tasarımını yaptıysanız geriye yapacak tek bir şey kalıyor: Logonuzu test etmek. Birkaç anket ve araştırma ile markanıza uygun olduğunu düşündüğünüz yeni logonuzun toplum tarafından da uygun görülüp görülmediğini öğrenebilirsiniz. Kalıcı olarak logonuzu tanıtmadan önce detaylı bir pazar araştırması yapmak logonuzu garantiye almanızı sağlayacaktır.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Yorumlar (0) Yorum Yap

/