6 Ay Çalıştıktan Sonra Ayda 140 Dolara Dünyayı Gezen Gezgin: Kutluhan Özdemir

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

İnsanların merak ve keşfetme duygusu oldukça gezme isteği de hiç bitmeyecektir. Ve bazılarımız bu durumu ulaşılmaz olarak görsek de, elimizdekileri sonuna kadar kullanıp dünyanın bir ucuna gitmek sanıldığı kadar zor değil. Ve bunu başaran Kutluhan Özdemir’in minik detaylarıyla dünyayı gezmek daha da ucuz ve kolay hale geliyor.
Kutluhan, 6 ay boyunca doğal tarımla uğraşmış. Hem parasını kazanmış hem de yeni deneyimlerin doğal yolla bir parçası olmuş. Kendisi bu deneyimlerini şu şekilde aktarıyor:

“Günden güne zorlaşan hayat şartları, sistem dayatması ve sabah 8 akşam 5 çalışmayı gerektirecek bir hayattan çok daha farklı ve içinde yüzlerce hatta binlerce hayatla kesişme imkanı sunan bu yaşam şekli beraberinde getirdiği manevi tatmin ve doğanın mucizeleri karşısında sadece arkanıza yaslanıp kendinizi akıp giden doğaya bırakacağınız bir gerçeklik.”

Toplumsal normların altında yatan gerçekliği arayan Kutluhan bu yolda giderken de çokça fedakarlıkta bulunmuş. Gezmeye karar verdiği ilk sene evini başkalarıyla paylaşmış. Onlardan öğrendikleriyle düşündükleri şekillenmiş ve bir cesaret bulup yola koyulmuş.
Dokuz ay içerisinde; Brezilya, Paraguay, Bolivya, Uruguay ve Arjantin’i gezmiş. Hala daha gezmeye devam ediyor ancak belirli bir rotası ve zamanı yok.

Kutluhan Özdemir bunu nasıl yapıyor?

Kutluhan, gezerken harcamalarını olabildiğince düşük tutuyor. Konaklamaya ihtiyacı olduğunda ise başka gezginlerle kalıyor. Para ihtiyacını karşılamak için çeşitli işlerde çalışıyor. Örneklemek gerekirse Kutluhan’ın sözüyle tamamlayalım:

“Uruguay’da tüm gün 15 Dolar amele yevmiyesi ile taş taşımıştım mesela.”

Yemek ihtiyacını ise bol bol pirinç yiyerek karşılıyor. Ulaşımı otostop ile sağlıyor ve rotasını küçük yerlere çevirmeye dikkat ediyor.
Yaşadığı deneyimlerin ve gezdiği yerlerin kendinden bir parça olduğunu, yolunda gitmeyen durumlar olsa da sabırlı yaklaşıp durumu ele aldığını belirtiyor Kutluhan.

“Kendime dair en çok şaşırdığım şey ise aslında ne kadar az şey ile yaşayabildiğim ve tüm evimi bir sırt çantasına sığdırarak aylarca yaşayabildiğim oldu. Şu ana kadar attığım hiçbir adımdan ya da yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim. Tüm bunlar olmasaydı “ben” olmazdım.”

Kategoriler: Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/