40 Yıl Süren Araştırma ve Z Kuşağını Anlamak

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Z kuşağı farklı kaynaklara göre 1999’dan sonra doğan, milenyum çağının nesli olarak ifade edilse de Amerika’da 40 yıldır süren araştırmanın, araştırmacılarına göre; Z kuşağı 1995 ile 2000 yılları arasında doğan nesil. Araştırmanın yapı taşları da buna göre şekillenmiş. Fakat araştırma sonuçlarına bakılarak şu söylenebilir ki, yıllar baz alınmaksızın Z kuşağı özellikleri birbirinden farklılık göstermiyor.
Amerika’ da 1976’dan beri süren araştırma sonucunda “kristal çocuklar” olarak adlandırılan Z kuşağı özelliklerinin temelinde, diğer nesillerle kıyaslandığında, “daha az sosyal olma isteği” yatıyor.
Hatta Z kuşağının birden fazla ismi de mevcut. Teknoloji çağında doğdukları için “teknoloji kuşağı” veya sorunlarını seslerini yükselterek çözmek yerine iletişim araçları ile çözdükleri için “suskun kuşak” olarak da adlandırılıyorlar.
2016 yılında sonlanan araştırma ABD’de 8.3 milyon kişi üzerinde yapıldı. Anketlerle belirlenen sonuçlar ise oldukça ilgi çekici.Araştırmaya göre, Z kuşağının en dikkat çekici özelliği, telefonda çok fazla vakit geçiriyor olmaları!

Günde ortalama 2,5 saatlerini telefonda geçirdikleri ön görülüyor. Türkiye’de Z kuşağının cep telefonunu kullanma yaşının 10 olduğunu da göz önünde bulundurursak bu durum oldukça normal.
Araştırmacılar bu durumu Y kuşağı ile kıyasladıklarında bunu oldukça olağan görüyorlar. Çünkü Y kuşağının gençliğinde telefon kullanımı hem bu kadar yaygın değildi hem de telefonların özellikleri de oldukça kısıtlıydı.Araştırmanın bir diğer ilgi çeken maddesi ise, Z kuşağının aileden bağımsız yaşama isteğinin Y kuşağına göre daha az olması.

Araştırmaya göre, 1976 yılında yapılan anketlerde lise son sınıftaki öğrencilerin aileden bağımsız haftada 3 gün dışarı çıktığını fakat 2014 yılına gelindiğinde yine aynı yaş grubunun aileden bağımsız haftada 2 kere dışarı çıkmayı tercih ettiğini gösteriyor.

Araştırmaya göre, Z kuşağı işe başlamak için daha geç yaşları tercih diyor.

Araştırmanın başladığı tarihlerde 18 yaşındaki gençlerin bir işte çalışma oranı %75-80 oranında iken 2016 yılına gelindiğinde bu oran %55’e düşüyor.Araştırma da anlaşıldı ki Z kuşağı araba kullanmayı da pek dert etmiyor.

1976’da başlayan araştırma da var olan genç kitlenin %90’ ının ehliyeti varken 2014 yılındaki var olan genç kitlenin sadece %73’ünün ehliyete sahip olduğu belirlendi.

Z kuşağının flört etmesi ve bir randevuya çıkması da diğer kuşaklardan çok farklı!

Araştırmaya göre Z kuşağının flört etme oranı diğer kuşaklara göre daha düşük. Fakat araştırmacıların göz önüne aldıkları bir durum var, o da gelişen teknoloji. Oran yüz yüze flört etme de düşük çünkü Z kuşağı sosyal medyayı kullanarak flört ediyor. Bu durumda belki de eski nesil ile yeni nesil arasındaki oransal olarak değişmeyen tek madde bu.Şunu da eklemek gerekirse, teknolojinin içine doğan bu nesilden bilim dünyası oldukça umutlu!

Kategoriler: Uncategorized @tr, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/