Tamamen Bilimsel: 30 Günde Beyin Gücünüzü 2-3 Katına Çıkarmanız Mümkün

Herkes bilgiyi daha hızlı işlemek ve daha iyi hafızaya sahip olmak için daha iyi ve daha akıllı bir beyin ister. En parlak beyinler, ortalama bir insandan daha fazla beyin gücüne sahip değildir. Sadece daha verimli kullanırlar. Beyninizin sağlığı, günlük alışkanlıklarınızın bir ürünüdür. Beyninizi optimize etmek için tek yapmanız gereken, rutininizde küçük ayarlamalar yapmaktır.
30 gün, daha akıllı olmanıza ve daha iyi düşünmenize yardımcı olabilecek yeni alışkanlıkları gerçekçi bir şekilde benimsemeniz için yeterlidir. 30 gün veya daha kısa bir sürede, beyin gücünüzü artırmak, zihinsel netliğinizi geliştirmek ve daha iyi bir beyin oluşturmak için bu alışkanlıklardan bazılarını benimseyebilirsiniz.
Beyninizi tüketin.

Yepyeni bir deneyimle kendinize meydan okuyun. Beyninizi tüketen şeylerden daha fazlasını yapın. Unutmayın, beyninizin büyümesi için yorgunluğa ihtiyacı var. Sizin için yeni, bilişsel olarak zorlu bir aktiviteye başlayın. Örneğin dans etmeye başlayın, yeni bir dil öğrenmeye çalışın. Bu durumda beyinin işlem hızını artırma, sinapsları güçlendirme ve işlevsel ağları genişletme veya oluşturma olasılığı daha yüksektir.Ünlü psikolog Dr. Jennifer Jones, “Yeni bir şey öğrenirken ve beyniniz kestirmek istiyormuş gibi hissettiğinde, işte o zaman beyninizi nörolojik olarak büyüten şeyler yaptığınızı bilirsiniz.” diyor. Her bir şey öğrendiğinizde, yeni bağlantılar kurarsınız ve ne kadar çok bağlantı kurarsanız gelecekte yeni bilgileri saklamak o kadar kolay olacaktır.

Konforunuzu beslemeyi bırakın.

Konfor, bir zihinsel güvenlik durumu sağlar. Rahat olduğunuzda ve hayat güzel olduğunda, beyniniz dopamin ve serotonin gibi kimyasalları serbest bırakabilir. Bu da mutlu duygulara yol açar. Ancak uzun vadede rahatlık beyniniz için kötüdür.
Aktif bir yaşam, dendrit ağlarını artırır ve ayrıca beynin plastiklik olarak bilinen yenilenme kapasitesini artırır. Norman Doidge, Kendini Değiştiren Beyin adlı kitabında “Yoğun öğrenmenin ihmal edilmesi, plastiklik sistemlerinin boşa gitmesine neden oluyor.” diyor. Esneklik araştırmalarının öncüsü Michael Merzenich, tanıdık olanın ötesine geçmenin beyin sağlığı için gerekli olduğunu söylüyor.
Yeni deneyimler aramak, yeni beceriler öğrenmek ve yeni fikirlere kapı açmak bize ilham verir ve zihinsel berraklığı geliştirecek şekilde bizi eğitir.
Sizi gerçekten rahat ettiren hiçbir şey beyniniz için yeterince iyi değildir. Konfor bölgenizin içindeyken, geliştirme bölgesinin dışında olabilirsiniz. Jones, “Beyninizin büyümesi için yeniliğe ihtiyacı var.” diyor. Konfor bölgenizden çıkmak, dendritlerin küçük çalılar yerine tam dalları olan büyük ağaçlar gibi olmasına izin vererek beyninizi tam anlamıyla esnetir.


Zihin odaklama egzersizlerine başlayın.

Farkındalığı kucaklayın. Meditasyonun beyninizdeki gri maddeyi artırdığını gösteren çok sayıda araştırma var. Meditasyon, dikkati kontrol eden ve dış dünyadan gelen duyusal sinyalleri işleyen bölgelerin kalınlığını artırabilir. Evet, meditasyon beyninizi, kelimenin tam anlamıyla büyütür. Meditasyon, zihni susturma sanatıdır. Zihin sessiz kaldığında konsantrasyon artar ve iç huzuru ve daha fazlasını yaşarız.
Ancak konsantrasyon, büyük miktarda çaba ve zaman gerektirir. Öğle yemeği yemeye harcadığınız zamandan daha kısa sürede beyninizi genişletiyor olabilirsiniz. Tıpkı kas yapmak gibi, beyninizin gücünü ve hatta büyüklüğünü en sağlıklı ve en doğal yollarla faydalı bir şekilde inşa edebilirsiniz.


Beyninizin her gün okumanıza ihtiyacı var.

Okumak beyin bağlantısını artırır. Beynimiz okuduğumuzda bazı büyüleyici şekillerde değişir ve gelişir. Bu kelimeleri okurken beyniniz bir dizi soyut sembolü deşifre ediyor ve sonuçları karmaşık fikirlere dönüştürüyor. Bu inanılmaz bir süreç. Okuyan beyin, bir senfoni orkestrasının senkronize şekilde çalışmasına benzetilebilir. Beynin çeşitli bölümleri, önümüzde yazılı metni çözme yeteneğimizi en üst düzeye çıkarmak için enstrüman bölümleri gibi birlikte çalışır.
Okumak; görsel ve işitsel süreçler, fonemik farkındalık, akıcılık, anlama ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli beyin işlevlerini içerir.
Beynin aynı nörolojik bölgeleri, bir şeyi deneyimleyerek olduğu gibi okuyarak uyarılır. Haskins Laboratories for the Science of the Spoken and Written Word’de devam eden araştırmaya göre, medyayı izlemekten veya dinlemekten farklı olarak okumak beyne bizden gelen anlatıyı durdurması, düşünmesi, işlemesi ve hayal etmesi için daha fazla zaman veriyor. Her gün okumak, ileri yaştaki bilişsel gerilemeyi yavaşlatabilir ve beyni daha sağlıklı tutar.


Günlük tutun.

Genel refahınız için önemli olan şey günlük tutmaktır.
Günlük tutma, öncelikleri doğru belirlemenize, düşünmeyi netleştirmenize ve en önemli görevlerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olur. Çok sayıda araştırma, kişisel yazmanın insanların stresli olaylarla daha iyi başa çıkmalarına, kaygıyı gidermelerine, bağışıklık hücresi aktivitesini artırmalarına yardımcı olabileceğini göstermiştir.Bir nörolog ve eski sınıf öğretmeni olan Judy Willis MD bunu şöyle açıklıyor: “Yazma pratiği beynin bilgi alımını, işlemesini, muhafaza etmesini ve geri çağırmasını geliştirebilir. Beyni odaklanmaya teşvik eder. Uzun vadeli hafızayı güçlendirir, kalıpları aydınlatır.”
İlgili İçerik: Günlük Tutmanın Dayanılmaz Hafifliği

Oturmayı bırakın.

Bütün gün hareketsiz oturmak tehlikelidir. Sevin ya da ondan nefret edin, fiziksel aktivitenin beyniniz ve ruh haliniz üzerinde güçlü etkileri var. Beyin genellikle “kas gibi” olarak tanımlanır. Daha iyi performans için kullanılması gerekir. Araştırmalar, vücudunuzu hareket ettirmenin bilişsel işlevinizi geliştirebileceğini gösteriyor. Vücudunuzla yaptığınız şey zihinsel yeteneklerinizi etkiler. Hoşunuza giden bir şey bulun, sonra kalkın ve yapın. Ve en önemlisi, bunu bir alışkanlık haline getirin. Daha iyi bir egzersiz rutini oluşturun ve devam ettirin.


İyi ve rahat uyuyun.

İyi bir uyku hem fiziksel hem de zihinsel stresi azaltır. Beyin, uyku sırasında bilgiyi yeniden düzenlemeyi başarır. Daha da önemlisi, öğleden sonra kısa bir şekerleme beyin için enerji artırıcı görevi görür. Bilim adamları on yıllardır beynin öğrenme ve hafızayı pekiştirmek için uykuya ihtiyaç duyduğunu biliyorlar. Tembellikten uzak, şekerleme yapmanın bir beyin gücü platosuna ulaştığınızda konsantrasyonu artırmaya ve üretkenliği artırmaya yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uyuklama üzerine yapılan araştırmalar, şekerlemelerin 20 dakikadan uzun olmaması koşuluyla, tepki hızını artırdığını ve öğrenmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.
Değişim için hiçbir şey yapmayın.

Hiçbir şey yapmamak bir beceridir. Meşgul olmak ters etki yaratabilir. Zor olduğunu biliyoruz, ancak hiçbir şey yapmamak beyninizi yeniden odaklamanın ve şimdiki ana odaklanmaya yardımcı olmanın iyi bir yoludur. Elektriksiz, bağlantısız ve sessizce zaman geçirmek odaklanmanızı, üretkenliğinizi ve yaratıcılığınızı artırabilir.
Sinirbilim ayrıca sessizliğin beyniniz için besleyici faydaları olduğunu ortaya koyuyor.
Sinirbilimci Marcus Raichle, en iyi düşüncesinin sessiz yerlerde gerçekleştiğini söylüyor. Raichle için sessizlik, düşünceli yalnızlığın kısaltması. Beyin, sessizlik sırasında aktif olarak bilgiyi içselleştirir ve değerlendirir. Olağanüstü yaratıcılık genellikle yalnızlık içinde olur.
Kaynak.

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version