2016’nın Zekice Tasarlanmış 10 Kickstarter Projesi

Zeynep Güçlükol

Zeynep Güçlükol

Bogazici University

Kickstarter, birçok alanda çalışmaları olan sanatçılara ve mucitlere sermaye bulma konusunda yardımcı olan bağımsız bir şirket ve bir kitlesel fonlama plaformu. 2016 yılı bitmeden, Kickstarter’da göze çarpan ve zekice tasarlandığını düşündüğümüz bazı ürünleri sizlerle paylaşmak istedik. 


1) Ruggie: Dünyanın En İyi Alarm Saati

          Sabahları erken uyanan insanların hayatlarında daha başarılı olduğunu sizler de eminim çoğu yerde duymuşsunuzdur. Hatta şuradan da ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz. Gel gelelim, erken kalkmak öyle her baba yiğidin harcı değil ne yazık ki. Her sabah neredeyse 10 tane alarm kuran biri olarak en azından bu acımı sizinle paylaşmak isterim. Kickstarter’da ise bu sorunumuza belki de çözüm niteliğinde –ciddi anlamda!– bir ürün var, Ruggie.

          Ruggie, görünüşü itibariyle paspasa benzeyen bir alarm. Kalkmak istediğiniz saate kuruyorsunuz ve çalınca, sizden 3 saniye kadar üzerine basmanızı istiyor. Haliyle 3 saniye ayakta kalınca biraz ayılıyorsunuz. Bunun yanında, bu 3 saniyeden sonra sizi motive edici sözler de söylemeye başlıyor. Bu özelliklerinin neticesinde, Ruggie, sizin daha mutlu ve motive olarak güne başlayacağınıza inanıyor.

Ürünün Kickstarter Profili⇒


2) ODO: Kendi Kendini Temizleyen Jean

Kendini geleceğin dokuması olarak tanımlayan ODO, yalnızca jeanler değil, çeşitli giysiler de üretmiş. Başlığından anlayacağınız üzere temel amacı, mühendislik ürünü olan bu kumaşların günlük hayatta kullanımını sağlamak. Size belki biraz iğrenç gelecek ama, leke tutmadığı ve ilk günkü halini koruduğu için bu jeanlerin yıkanma gibi bir ihtiyacı da olmuyor yani öğrenciler için bire bir! 🙂

Ürünün Kickstarter Profili⇒


3) OLO: Akıllı Telefonunuzu 3D Yazıcıya Dönüştürün

OLO, kendi akıllı telefonunuzu kullanarak 3D ürünler çıkartmanızı sağlayan bir yazıcı. Kendi tasarımlarınızı, internette gördüğünüz şeyleri ya da o an tarattığınız bir objeyi OLO yardımıyla 3D biçimde elde etmeniz mümkün. Görsel olarak da sizin için birşeyler ifade etmesi adına, aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz.

Ürünün Kickstarter Profili⇒


4) Bento Lab: Herkes İçin DNA Laboratuvarı

Hayatımızın kodu olan DNA ile çalışmak hatta incelemek belki çoğu insan için bu zamana kadar mümkün olmadı. Bilgisayarların bile küçülüp, kişiselleştirilmesinden ilham alan Bento Lab kurucusu ise DNA laboratuvarlarının herkes tarafından ulaşılabilir olmasını istemiş. Bento Lab, elektrobiyoloji için gerekli olan tüm araçları sağlayan bir kit. Barındırdığı araçlar ayrı ayrı çok pahalı olmasına rağmen bu kit daha uygun bir fiyatta satışa sunulmuş.

Ürünün Kickstarter Profili⇒


5) Immersit: Koltuğunuz İçin Hareket Aracı

Immersit, ev ortamında oynanan oyunların veya izlenen filmlerin pasif birer tecrübe olmaktan çıkıp, kullanıcıyı olaya dahil eden daha aktif bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Açıkçası heyecan verici bir proje.

Ürünün Kickstarter Profili⇒


6) Mighty: Telefonun Olmadan Online Müzik Dinle

Spor yaparken, bir yere giderken müzik dinlemeyi sevenler ama telefonunu bu işe pek de karıştırmak istemeyenler için tasarlanmış bir ürün. Bilirsiniz, böyle durumlarda telefonun sarjı azalır, zaten ağırdır sizin için ya da kimi zaman onu koyacak bir yer bulamazsınız. iPod Shuffle görünümlü ve Spotify renkli Mighty, aslında tam da görüntüsüyle uyuşan bir ürün. Bluetooth yardımıyla akıllı telefonunuzla bağlantı kurabiliyorsunuz. Böylelikle, iPod Shuffle’dan ayrılıyor ve Spotify listelerinizi dinlemenize olanak sağlıyor.

Ürünün Kickstarter Profili⇒


7) Orison: Enerjinin Gücünü Yeniden Düşünün

Yenilenebilir enerji kaynakları, gelecekte karşılaşacağımız enerji sorunu için bir çözüm niteliği taşıyabilir fakat rüzgar ve güneş enerjisinin sürekli olmadığının bilincinde olmamız gerekiyor. Orison ise etkili biçimde enerji depolamanızı sağlayan bir çözüm olarak ifade ediliyor. Ne zaman enerji depolayıp, ne zaman, nerede kullanabileceğinizi kontrol edebiliyorsunuz. Bu hem enerji tasarrufu sağlıyor hem de bütçeniz için epey faydalı sonuçlar doğuruyor.

Ürünün Kickstarter Profili⇒


8) ALEX: Giyilebilir Duruş Koçu

Son yıllarda akıllı telefon ve bilgisayar kullanımının artmasıyla sıkça karşılaşılan boyun ve bel ağrıları için geliştirilen ALEX, giyilebilir bir duruş koçu olarak tanımlanıyor. Belli bir açıyla eğildiğinizde 1 dakikadan daha kısa bir sürede titşreşim göndererek, duruşunuzu düzeltmenizi sağlıyor.

Ürünün Kickstarter Profili⇒


9) Kurv Guitar

Gitar çalmayı öğrenmek için zaman ayırmanız gerekiyor şüphesiz. Bu da gitar çalmaya heveslenen insanları vazgeçirebiliyor. Kurv Guitar da gitar çalma zevkini herkese yaşatmayı amaçlayan bir ürün, üstelik telleri olmadan.

Ürünün Kickstarter Profili⇒


10) GeoOrbital Wheel: Bisikletinizi 60 Saniyede Elektrikli Bisiklete Dönüştürün

GeoOrbital, bisikletinizin ön tekeri yerine monte ettiğiniz eklenti sayesinde, onu elektrikli bisiklete dönüştürebiliyor, hem de 1 dakika kadar kısa bir sürede. Üretilen elektriği USB girişi sayesinde telefonunuzu şarj etmede kullanabiliyorsunuz. GeoOrbital ekibi ise oldukça nitelikli kişilerden oluşuyor. SpaceX projesinde uzay aracı, Ford ile elektrikli araç tasarlayan mühendislerden oluşuyor.

Ürünün Kickstarter Profili⇒


facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Girişimcilik, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/