Yerli Otomobil Merakla Beklenirken: Dünden Bugüne Türk Otomotiv Sektörü

Yerli otomobilin tanıtımının yankıları sürerken ülkemizdeki otomotiv sektörü gündemde kendisine geniş yer buldu. Türk otomotiv sektörü; tarihsel gelişiminden bu yana birçok sektörle olan yakın ilişkisinden dolayı sanayinin mihenk taşı olma özelliğini korumaktadır.

Türkiye’de otomotiv sektörü, ilk 3 büyük sektör olmanın yanında, 60 yıla yakın bir geçmişe sahiptir. İlk adımı, 1954’te Tuzla Jeep fabrikası kurulması ve askeri cip ile kamyonetlerin üretilmeye başlamasıyla atılmıştır. Sonraki yıllarda ticari kamyon üretimine başlanmıştır. Ford Motor Company ve Koç Holding grubu girişimiyle Otosan kurulmuş ve 1960 yılında üretime başlamıştır.
Otomobilde ilk ciddi üretim ise 1966 yılında başlamıştır. 12 yıl boyunca üretimi sürecek olan yerli araba “Anadol” seri üretime başlamıştır. Anadol’un seri üretime geçmesiyle otomotiv sektörü yeni bir döneme girmiş ve 1968 yılında Türk Otomobil Fabrikası kurulmuştur. 
Üretimlerin olumlu sonuçları sonrasında hız kazanan otomotiv sektörü, Oyak Renault’un kurulması ile de 70’li yıllara çok güzel bir başlangıç yapmıştır. Sektörün gelişmesi beraberinde diğer sektörlerde doğan ihtiyaçlardan dolayı talepleri artırmış ve MAN, Otoyol, Karsan, Otomarsan, Genoto, Chrysler, BMC fabrikaları da üretime geçmiştir. Özellikle 1985-1990 yılları arasında Opel, Ford, Renault üretimde yerini almışken 90’lı yıllarda Hyundai, Honda gibi firmalar da Türk otomotiv sektöründe yerlerini aldılar. 
2000’li yıllara geldiğimizde ise sürekli değişen küresel ve yerel ekonomi, sosyal koşullar gibi nedenlerle birlikte otomotiv sanayi, model, markai yenilik ve farklılık açısından gelişmesini hızla sürdürdü. Son yıllarda birçok girişimci prototip yerli otomobil sundu. Global gelişmelerle beraber elektrikli otomobil Türkiye’de de gündem oldu ve bu yönde firmalar gerek hibrit gerekse elektrikli araçlarıyla piyasaya çıktı. 2015 yılına geldiğimizdeyse Sanayi Bakanlığı Saab 9-3 aracının tüm haklarını satın aldı ve yerli elektrikli otomobil üretimine ilk adım atıldı. 

2017 yılında, Türkiye’de yerli otomobil üretebilmek için birlikte çalışma kararı alan Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB tarafından 25 Haziran 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu kuruldu. 27 Aralık 2019 tarihinde Gebze’de tanıtımı yapılacak olan “yerli otomobil” hem yerel çevrede hem de küresel çevrede meraklarını üzerine topluyor.

Kaynak: ODD, OSD, İTO.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/