Yaz Aylarında Kendinizi Geliştirmek İçin Okumanız Gereken 6 Kitap

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Günlerini hızlı yaşadığımız, günlük aktivitel anlamda fazla enerji kaybettiğimiz yaz günlerinde bünyemiz gün içerisinde dinlendirici duraklamalar yaşamak ister. Okumak da bedeni ve zihni dinlendiren etkili bir aktivitedir. Böyle hissedilen zamanlarda okuduğumuz ve edindiğimiz bilgiler hafızamızda daha kalıcı yer tutar. Okumak deyince hiç şüphesiz ki akla gelen ilk şey kitaplardır. 🙂 Hal böyle olunca biz de kişisel gelişim odaklı küçük bir kitap listesi oluşturduk.


1) Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır (Ahmet Şerif İzgören)

Başucu kitabınız olmaya aday! Akıcı anlatımıyla çok çabuk okunabilen ve hem hayatı sorgulamanızı sağlayan hem de ufak ufak aralarda ince esprilerle gülümseten bir kitapla karşı karşıyasınız.


2) Her Şey Seninle Başlar (Mümin Sekman)

Ucundan “Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.” sözünü benimsemiş, bunun yanında insanın istediği takdirde her şeyi yapabileceğini gösteren, gazlayıcı bir kitap yazmış sevgili Mümin Sekman.


3) Kendi Kutup Yıldızını Bul (Nüvide Gültunca Tulgar)

Yazarın “sihir kitabı” olarak adlandırdığı kitap. Kitabın arka kapağı kapağı oldukça dikkat çekici : “Seçtiğiniz hayat sizi mutlu ediyor mu? Yoksa başkalarının hayatını yaşamaktan, başkalarının arzularını karşılamaya çalışmaktan yorulduğunuzu mu hissediyorsunuz? …… üzülmeyin, kalbinizin sesini dinleyin; o sizin pusulanız olacaktır.


4) Kendine İyi Bak Enneagram ile Kişilik Analizi (Uğur Batı)

Yazarın dediğine göre Enneagram analizi, Standford Üniversitesi MBA ve Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okutulup uygulamalı mahkeme savunmalarında uygulanıyor. Ayrıca Lost senaryosundaki karakterlerin yaratımında kullanılmış. Ağırlıklı olarak ABD’deki üniversiteler olmak üzere psikoloji, tıp, sanat, işletme, psikoloji ve eğitim bölümlerinde enneagram eğitimleri bulunuyor. Hatta şirketler enneagram yöntemini personel seçimlerinde, satış ve pazarlama çalışmalarında kullanıyor.


5) Üşenme Erteleme Vazgeçme (Ahmet Yıldız)

İstediğiniz şeylerden vazgeçmemeniz, başarısız olmamanız için yazılmış bir kitap. Kendinizi başarıya programlamanın ve motive etmenin yolu bu kitaptan geçiyor ve yazar başarılı öğrenci olmanın psikolojisini anlatıyor.


6) 59 Saniye Azıcık Düşünün, Çok Şeyi Değiştirin (Richard Wiseman)

Kişisel gelişime bambaşka bir boyut kazandıran bu kitap sizi tüm basit kalıplardan uzak tutacak ve bu kitap size tıpkı bir doktorun reçetesi gibi gelecek.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/