Yapay Et Nedir? Nasıl Yapılır?

Yapay et hakkında neler biliyorsunuz? Her geçen dakika dünya nüfusunun artma eğiliminde olması, var olan kaynakların kullanımı konusunda farklı çalışmalar yapılması anlamını taşıyor. Nüfusun artmasına bağlı olarak hızla tükenen kaynakların yerini gelişen teknoloji ve ilerleyen bilim sayesinde kimi çözümler alabiliyor. Özellikle gıda sektörü, kaynakların kullanımı konusunda oldukça hassas birçok konunun gündeme gelmesini sağlayacak kadar önemli bir yere sahip.

Et tüketimi konusunda insanlık arasında fikir ayrılıkları olsa da et, çoğunlukla tüketilen ve sağlık için önerilen besinler arasında. Yüksek protein kaynağı olan et, besin değeri son derece yüksek bir yiyecek. Hâl böyleyken et tüketimi önerilse de kaynakların hızla tükenmesi, gelecekte bu durumun nasıl çözüme kavuşturulacağı konusunda endişe yaşanmasına neden oluyor. Gelecek nesillerin de protein ihtiyacını karşılamasını garanti altına almak isteyen bilim insanları, tamamen laboratuvar ortamında yapay eti ideal şekilde üretmek için çalışmalarına devam ediyor. 


Yapay Et Neyden ve Nasıl Yapılır?

yapay et

Yapay et, doğal etin yerine kullanılan bir üründür ve soy, tavuk gibi bitkisel proteinlerden veya sentetik maddelerden yapılabilir. Bu ürünler genellikle daha ucuz, daha uzun süre dayanabilir ve daha az hayvansal ürün kullanımına dayanır. Ancak, doğal et kadar lezzetli olmayabileceği ve belirli sağlık sorunlarına neden olabileceği de belirtilmelidir.

Laboratuvar ortamında üretilen yapay et, yabancı kaynaklarda hücre kökenli et olarak da bilinir. Bu yapay et üretim süreci, steril ortamda hayvan hücresinden çoğaltılarak gerçekleştiriliyor. Günümüzde tükenen kaynaklar neticesinde yapay üretime yönelen bilim insanları, gelecek neslin tehlikede olmasını istemediği için bir çözüm üretti. Et üretimi yapılacak hayvanlardan alınan kök hücreleri, laboratuvar ortamında kimi malzemelerle buluşturularak sonuç elde ediliyor.

Keçi, sığır, tavuk, dana eti gibi besinlerin üretilmesi için hayvandan alınan kök hücreye aminoasit, vitamin, mineraller ve glikozdan oluşan bir çözelti ekleniyor. Daha sonra bu çözeltiye uygulanan işlemler sonucunda ortaya kas hücreleri çıkıyor ve yapay et bu şekilde üretilmiş oluyor.


Yapay Et Tüketiminin Beklenen Avantajları Nelerdir?

yapay et

Yapay et üretimi nedir sorusunun cevabı aslında beraberinde tüketimiyle birlikte bizi bekleyen avantajlarını da kapsamalıdır. Bu noktada yapay et tüketimi sayesinde hayatımızda bizi bekleyen avantajlı durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yapay et tüketimi sayesinde her yıl milyonlarca canlı kesilmekten kurtulmuş olacak.
 • Tarıma ağırlık verilerek tahıl ürünleri ve meyve – sebze üretimi çok daha verimli bir hâle gelebilecek.
 • Artan kaynak kullanımına ihtiyaç hâlinde bir çözüm bulunmuş olacak.
 • Gelecekte protein ihtiyacının giderilmesini sağlayan bir çıkış yoluna tüm insanlık sahip olacak.
 • Hayvanların etinden yararlanmak için fazladan yapılan üretime artık gerek kalmayacak. Bu sayede hayvanların beslenme için kullandığı tarım alanlarının tahribatı engellenecek. Kolesterol içeriği ayarlanabilir bir et ürünü sayesinde kimi hastalıklarda dahi güvenle tüketimi sağlanabilecek. Hayvancılık nedeniyle meydana gelen toprak tahribatı en aza indirileceği için yeni yeşilliklerin büyümesini sağlayacak bir çabaya çok fazla gerek kalmayacak. Bu sayede bitkilerin sulanması azalacağı için kaynak kullanımı kontrol altına alınmış olacak.
 • Geleneksel et üretim yöntemlerinin çok fazla atmosfere zarar verdiği söyleniyor. Bu noktada et üretiminin laboratuvar ortamında yapılması sayesinde küresel ısınmayı tetikleyecek herhangi bir zararlı gazın meydana gelmesi engellenmiş olacak.

Yapay et nedir sorusuyla dahi kafa karışıklığı hisseden kişiler, tüm bu avantajların varlığını da pek kabul etmiyor gibi duruyor. Hazırlanan besinin direkt olarak laboratuvarda üretilmesi geçmiş tarihli dizi ve filmlerde ütopik bir kurgu gibi görünse de şimdinin gerçeği hâlini aldı. Bu noktada da her türlü gelişmede olduğu gibi yapay et üretimi serüveninde de avantajlarından olduğu kadar dezavantajlarında da bahsetmek gerek.


Laboratuvar Ortamında Et Üretimi Sağlıklı mı? Ne Gibi Dezavantajlar Bizi Bekliyor?

Laboratuvar Ortamı

Laboratuvar ortamında üretilen et, klasik tarım yöntemlerinden farklı olarak kontrollü ve steril ortamlarda üretilir. Bunun avantajı, daha hijyenik ve kontrollü bir üretim süreci sunmasıdır ancak aynı zamanda maliyetli ve henüz tam olarak kabul görmemiş bir yöntemdir. Sonuç olarak, laboratuvar ortamında üretilen etin sağlıklılığı konusunda kesin bir yargı yapmak zordur. Öte yandan kimi olası dezavantajları yine de şu şekilde sıralanabilir:

 • Et üretimine odaklanan hayvancılık sektöründe çalışan büyük bir kesim, bu gibi bir yapay çözümle işsiz kalabilir.
 • Alışkın olduğumuz et tadına benzerlik göstermesi özellikle ilk aşamada beklenen gelişmeler arasında değil.
 • Yapay etin insan vücudunda ne gibi bir etkileşime sebep olabileceği bilinmiyor. Bu noktada kısa vadeli araştırmalar yapılıyor olsa da uzun dönemde hangi etkilerin meydana çıkacağı konusu henüz netleşmiş değil.
 • Normal üretim yöntemlerine oranla çok daha pahalı bir işlem olduğu söylenebilir.
 • Kas hücrelerinden oluşan yapay et, alışkın olunan sulu lezzete sahip olmayacak. Şu anki aşamada ette herhangi bir yağ hücresi bulunmadığı için kuru bir görüntü ve tada sahip olacağı biliniyor.

Bahsedilen dezavantajların bir kısmı yapılacak çalışmalar sonucunda ortadan kaldırılabilir sorunlar. Öte yandan özellikle uzun vadede insan sağlığı üzerindeki etkisi konusunda herhangi net bir bilginin olmayışı, pek çok kişiyi yapay et nedir sorusu sorulduğunda dahi ürkütüyor. Fakat yapılan bir çalışmaya göre çok yakın bir tarihte olmasa da 3 – 5 sene içinde et piyasasının yarısından çoğunun yapay olacağı konusunda bir görüş de mevcut.

Kategoriler: Bilim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version