Ve Sonbahar Geldiii! – EYLÜL AYI OKUMA LİSTESİ  

Selam, nasılsın? 🙂

Benim için sonbahar demek kahvem, battaniyem ve kitaplarım demek.

Hazır eylül ayı da gelmek üzereyken seninle paylaşmak istediğim, olabildiğince geniş bir perspektif içerisinde tutup seni sıkmadan içine hapsedecek; bazen güldürüp bazen hüzünlendirecek hatta yepyeni başlangıçlar yaptırabilecek bir liste hazırladım.

1) HASAN ALİ TOPTAŞ – GÖLGESİZLER

       Kitabı bitirdiğimde ben ne okudum böyle ya deyip beynimden vurulmuştum! İç içe geçmiş olay örgüsü, ardı ardına kaybolan , beklenmedik anlarda geri dönen, ölen, ürperti ve sırlarla dolu eski unutulmuş bir köy.

Her şeyin cevabını buldum da bir şunun bulamadım;

       KAAR NEDEEN YAĞAAR KAAR?

    “Aynı yolda yürümekten başka çaresi olmayan tuhaf birer yaratıktı insanlar; tekrarın tekrarlananın örtüsü olduğunu anlayamadan, aynı el sallayışların, aynı gülüşlerin, aynı yürüyüşlerin ya da aynı oturuşların içinden geçe geçe damaklarına bulaşan uzak bir serüven tadıyla dönüp dolaşıp aynı noktada yaşıyorlardı.”

2) FAKAT MÜZEYYEN BU DERİN BİR TUTKU – İLHAMİ ALGÖR

       “Tütünümü, anahtarımı aldım, evden tam çıkıyorum, bir şeyin eksik olduğunu, eksik olanın ruhum olduğunu fark ettim. Önemsemedim. Yol bana yeni bir ruh önerebilirdi.” Diye başlıyor romanımız.
      Müzeyyene olan aşkı ile içimizi sımsıcak yapan, kısacık, bir anda hemen okuyup bitirebileceğimiz , bol bol racon keseceğimiz bir roman öneriyorum sizlere 🙂

 
-“Müzeyyen,” dedim, kendi kendime, elimde kürt börekleri ile dikildiğim kenardan, “çok güzelsin, çok”-
3)NOHUT ODA – MELİSA KESMEZ

Kendini bildi bileli kabuğunu arayanlara ithafen yazılmış, 5 öyküden oluşmuş bir eser mi desem yoksa şaheser mi karar veremediğim ama çok çok sevdiğim bir kitap.
 
  “Annemle babamı alıp uçsuz bucaksız bir çöle koysak, zıt yönlerde yürüyeceklerine emindim. Tut ki karşılaştılar, birbirlerine adlarını bile sormaz, öylece geçip giderlerdi. Ama işte şimdi bir balkonda yan yana koymuştu hayat onları. Biri onları aynı öyküye yazmıştı. İki insan, bir çanak karpuz, masaya serili Fotomaç’ın üzerinde anbean yükselen bir kabuk tepesi ve bir televizyon. Balkonun sinekler üşüşmüş lambasının altında, sessizce oturmuş ömür tüketiyorlardı.”
 
4) İKİNCİ BİR HAYATIN TEK BİR HAYATIN OLDUĞUNU ANLADIĞINDA BAŞLAR – RAPHAELLE GIORDANO

Kitabın ismi benim mottom olarak çalışma masamın üzerimde asılı 🙂

Bir rutinolog ile hayatını değiştirmesinin mümkün olmadığını kabullenmiş mutsuz bir kadının bambaşka bir kadına dönüşme hikayesini anlatan bir motivasyon kitabı. 
 
“ Hayalim, bir gün her insanın sahip olduğu yeteneklerinin farkına varıp kendi mutluluğunun sorumluluğunu eline alması. Çünkü hayatta hiçbir şey çocukluk düşlerini gerçekleştirmekten daha önemli olamaz. “
5) İNSANIN ACISINI İNSAN ALIR – ŞÜKRÜ ERBAŞ

Eylül dedik, yağmur dedik, kapalı havada battaniye içinde kahve içip kitap okumak dedik.
Şükrü Erbaş demeden olur mu peki? Onun derin, sorgulatan ve her sayfasında iç çektirip altını çizdirdiği yazıları ile şahane bir kitap.
Keyifli okumalar diliyorum.

SEVGİ VE IŞIK İLE..
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/