Starbucks’ın Hepimizde Yarattığı Güvenin Altında Yatan 3 Temel Neden

Batıhan Dizdaroğlu

Batıhan Dizdaroğlu

batihandizdaroglu.com

İnsan, doğası gereği sürprizlerden kaçar. Farklı olanı deneyimlemenin hepimiz için bazı zamanlarda ilgi çekici olduğu aşikâr olsa da çoğunlukla bir “müşteri” olarak tanıdık markalara yöneliriz.
“Müşteri” olmayı bir kenara koyalım. Yabancı olduğumuz bir yerde daha iyi hissetmek için tanıdık bir yüz aramaz mı gözümüz? Tanıdık olanın hissettirdiği güven, insanın doğası gereği de kararlarını ve yönelimini belirler.
Bahsettiğim bu hissi şu sıralar oldukça sık yaşıyorum. Güney Kore’ de kaldığım sürede farklılıkları deneyimlemek önceliğim olsa da bazen tanıdık olan bir insanı, eşyayı; bu yazıda bahsedeceğim üzere “markayı” görünce iyi hissediyor ve bu markayla etkileşim kurmayı tercih ediyorum.
Marka kavramına yoğunlaşırken müşteri olmaya geri dönelim. Güney Kore’de dışarıda geçirdiğim zamanlarda bir kafeye oturup kahve içmek istediğim zamanlarda her müşteri gibi tercihim yalnızca kahve olmuyor. Çünkü müşterinin tercihini deneyimleyeceği ürünün yanında içinde bulunacağı ortam ve daha birçok özellik belirliyor. Ben de herhangi bir sürprizle karşılaşmamak, kaliteli bir içecek içmek, bildiğim ve deneyimlediğim bir ortamda bulunmak adına genellikle Starbucks’ ı tercih ediyorum. Yalnızca ben değil, binlerce müşterinin Starbucks’ ı tercih etmesinin sebebi de bu; “Starbucks Güveni”.
Güncel verilere göre dünyanın 75 ülkesinde 26.000’ den fazla şubesi bulunan Starbucks’ ın her geçen yıl cirosunu dramatik ölçüde arttırıp dünyanın en büyük kahve zinciri olmasının ardında “Starbucks Güveni” yatıyor. Starbucks’ ın inşa ettiği bu güven’ in ve başarının ardında yatan üç temel nedeni inceleyelim.

1) Herkes için Starbucks!

Şüphesiz ki Starbuck’ ın en önemli avantajlarından birisi geniş fiyat aralığı. Ülkemizde bu konuda ciddi tartışmaların olduğu bilinse de Starbucks‘ ın düşük bütçeler için de yüksek bütçeler için de sunduğu ürünlerin mevcut olduğu düşüncesindeyim. Geniş fiyat aralığı sayesinde toplumun büyük kesimi Starbucks’ a gidebiliyor. Geniş bir müşteri kitlesine hitap etmesi Starbucks’ ın başarısının önemli bir sebebi.


2)Her şey için Starbucks!

Starbucks, bir kahve zinciri olsa son yıllarda içecek menüsünün yanı sıra yiyecek menüsünde de önemli bir çeşitlilik sunmaya başladı. Çeşitli atıştırmalık ve tatlıları da menüsünde sunması bu markayı tercih eden müşteri sayısını pozitif açıdan oldukça etkiliyor.
3)Her yerde Starbucks!

Yazımın başında bahsettiğim tanıdıklık hissi, Starbucks güveninin temelini oluşturuyor. Güney Kore’ den Japonya’ ya, Çin’ den Brezilya’ ya 75 farklı ülkede insanlar aynı marka kimliği ile karşılanıyor. Mekan giydirmelerinden baristaların giydikleri elbiselere kadar her detayıyla aynı kurumsal kimliği kullanması ve dünyanın her yerinde müşterilerine aynı menüyü sunması müşteriyi çeken unsurlar. İstanbul’dan Seul’ e gelip buradaki bir Starbucks şubesine girmeden önce ne yiyip ne içeceğimden, tahminen ne kadar ödeyeceğimden emin olmam ve herhangi bir sürprizle karşılaşmayacağımı bilmem Starbucks’ ın kapısından içeri atacağım adımı belirledi. Tıpkı diğer milyonlarca Starbucks müşterisi gibi!

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı, İş, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version