Son Zamanların En Önemli Pazarlama Trendi; Influencer Marketing

Pazarlama sektöründe özellikle son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir kavram olan Influencer Marketing’i yüksek ihtimalle duymayan kalmadı.

Fenomen pazarlama, etki alanı pazarlaması, kanaat önderi üzerinden pazarlama derken influencer markaların gündemi, dijitalin getirisi ve yeni nesil pazarlamanın en önemli yöntemi. Dijitalleşmenin artmasıyla, dijital kanallar üzerinden büyük bir kitleyi etkilemek yerine daha küçük kitleler üzerinde etkisi olan fenomenlerin potansiyel ve mevcut müşterinin tercihlerini şekillendirmesi bu stratejinin temelini oluşturuyor.

Dijital dünyada markaların ürün ya da hizmetleri ile ilgili yorum, tavsiye, şikayet gibi deneyim paylaşımları kullanıcıları daha fazla araştırma, düşünme ve bilgi sahibi olmaya iterek başkalarının alışkanlıklarına göz atmayı gerektiren bir trendi ortaya çıkardı.

Bu trendin önemli iki aktörü var. Mikro önderler olarak adlandırılan, etkileme gücünü elinde bulunduran ( Influencerler), tüm etkileme çabalarına maruz kalan ve etkilenen müşteriler. Bir ürünün reklamını yapmadan karşısındaki ile sohbet ediyormuşcasına markanın müşterisi gibi davranan influencerlar, ürün ya da hizmetin fonksiyonel özelliklerine değinerek kitleleri etkilemeyi amaç ediniyor.Tüm bunları yaparken hedef kitlesine en doğru kanaldan ulaşmayı ve bunu sıkmadan eğlenceli bir hale getirmeyi amaç ediniyorlar.

Influencerlar müşteri güvenini kazanmada, müşteriyi ikna etme, onu sürece dahil etme ve güven kazanmada en etkili yollardan biri olarak markaların yeni partnerleri arasında yer alıyor. Influencer marketing’in ilerleyen dönemlere de damgasını vurmaya devam ederek, dijitalde rekabet avantajı sağlayacağı yönünde öngörüler olduğunu da sizler ile paylaşalım.

Kategoriler: Girişimcilik, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version