Soichiro Honda’nın İnanç ve Başarı Dolu Hikayesi 

İnsanın başına gelebilecek her türlü olumsuzluklara rağmen ayakta kalabilmesi, inancını yitirmemesi ve vazgeçmemesi sonucunda neler yapılabileceğinin en büyük örneklerinden biri olan, Japon devi Honda’nın kurucusu olan Soichiro Honda hakkında neler biliyoruz ? İşte bu başarının altında yatan garip hikaye.

Soichiro Honda 1906’ da Japonya’da dünyaya geldi. Dokumacı bir anne ile bisiklet tamircisi babanın çocuğu olan Honda küçük yaştan itibaren atölye ortamında yetişti. Okul hayatının pek başarılı geçmediğini söyleyen Honda, o yıllara ait bir anısını röportajında şöyle paylaşıyor ; 

‘’Karnemdeki zayıf notları düzeltmeyi deniyordum. Başarmıştım. Hatta arkadaşlarımın karnesine de yardım etmiştim. Ancak yaptığımız teknik hatalı çıkınca bu sahtekarlık girişimim herkes tarafından öğrenilmişti.Bu nedenle babam bana tek ayak üzerinde durma cezası vermişti. Bu cezayı sahtekarlığım için değil, notları düzeltirken yaptığım hatayı farketmediğim için vermişti. ‘’

Çocukluk yıllarından itibaren hep kendi fabrikasını kurmak istiyordu. Bu nedenle okulunu bir an önce bitirip çalışmak istiyordu. 1922 yılında mezun olan Honda, Tokyo’da bir oto tamir atölyesinde çalışmaya başladı. Atölyenin en genç çalışanı olan Honda burada yarış otomobillerinin tasarımlarını yakından izleme fırsatı buldu. Çalışştığı Art Shokai isimli bu aölye Tokyo’da gittikçe popüler olmaya ve yeni atölyeler açmaya başlamıştı. Bu atölyelerden birinin başına 21 yaşında olan Soichiro getirilmişti.1923 yılında yaşanan depremden ders çıkaran Honda, yanmaya ve kırılmaya dayanıklı yedek parçalar üretmeye başladı. Tahta olan jantları metal olarak değiştirdi ve daha sonra da bunun patentini aldı.

Artık tüm hayatı atölye olmuştu. Bir süre sonra orada yatıp kalkmaya başlamıştı ama bir türlü istediği başarıyı yakalayamadığını farketti. Bu nedenle eğitim almaya karar verdi. Bir süre sonra kendi motor soğutma yöntemini bularak büyük bir sorunu ortadan kaldırdı. Onun ürettiği motorlar yarışlarda fazla ısınma ile bozulmaya neden olan sorunu çözmüştü. Bu motorları yarışlarda kendi pilotluk deniyordu. 1936 yılında katıldığı ralli yarışında geçirdiği kaza sonucu yarış kariyeri son buldu. Bu süreçte hastanede yattığı dönemlerde Toyota için ürettiği 30.000 adet piston yayı testten geçememişti ve büyük zarara uğramıştı.  
İyileştikten sonra ” Tokai Seiki ” isimli yeni şirketini kurdu. Bu kez ürettiği piston yayları sorunsuzdu ve iyi bir ivme kazanmıştı. 2. Dünya Savaşı sırasında Honda’nın şirketi Toyota’nın yedek parça ihtiyacının nerdeyse yarısını karşılıyordu. Ayrıca uçaklar ve uçak gemileri için de parça üretiyordu. Kurduğu şirket kısa zamanda bu kadar başarı yakaladıktan sonra Japonya savaşı kaybetti. Ayrıca Honda’nın fabrikası ABD savaş uçakları tarafından bombalanmıştı. Ülkenin kötü bir döneme girdiğini ve zor toplanacağını düşünerek fabrikasını restore etmedi. Şirketi 450.000 Yen karşılığında Toyota’ya sattı.

1946 yılına geldğimizde Soichiro bir kez daha kendi şirketini kurdu ; Honda Teknoloji Araştırma Ensititüsü.

1949 yılına kadar moped ve çift pistonlu motorlar üreten Honda o yıl Japonya’nın ilk dört pistonlu motorunu üretti. Artık ülkenin en önemli motorsiklet ve yedek parça üreticisi haline gelmişti. 1958 de SuperCup adlı motorsiklet ile ABD pazarına girdi. Bu yıllarda dünya üzerindeki 200’den fazla motorsiklet üreticisini geride bırakmıştı. 
Yönettiği ensitütü hızla büyürken, Soirchiro şirket yönetiminde devrim niteliğinde yeniliklere imza atıyordu. Örneğin şirketi hissedarlara açmadı. Yani şirketin yönetimini başarılı mühendisler ve yetenekli elemanları sürdürüyordu. 1961 yılına gelindiğinde ayda 100.000 motorsiklet üretebilecek kapasiteye erişmişti.
1962’de otomobil üretimine girmek isteyn Honda, yetkililerin olumsuz önerilerine kulak asmadı ve üretime başladı. Otomobil dünyasının henüz aşılamayan bir problemi vardı ; araç egzoz sorunu. Honda bir kaç yıl içerisinde katalitik dönüştürücü ile bu sorunu ortadan kaldırdı. Çalışanları ona ”Bay Fırtına” olarak seslenirdi. Oldukça ani şekilde sinirlenebilir veya mutlu olabilirdi. 
Şirketin 25. yılı kutlamalarında emekliliğini açıkladı ve yönetimi yüksek mühendislerine bıraktı. Emekli olduktan sonra Tokyo Ticaret Odası başkanlığı ve Japon Otomotiv Federasyonu başkanı seçildi. Ayrıca çevre dostu teknolojilerin gelişmesi için Honda Vakfı’nı kurdu. 
Şirketi kurduğundan bu yana sayısız başarıya ve yeniliğe imza atan Honda, 1980’lere gelindiğinde motorsiklet, bisiklet,otomobil, tekne motoru , mini traktör, tarım aletleri ve farklı türde motorlar üreten devasa bir şirket haline gelmişti. Kendisine bu başarılarında ötürü Japonya İmparatorluk Nişanı verilmiştir. 
1991 yılında hayata veda ettiğinde arkasında 470 küsür icat, ABS fren sistemi de dahil 150’den fazla patent ve çeşitli üniversitelerden fahri doktora dereceleri bıraktı. En başta 3200 dolara kurduğu şirketin bugün yıllık kazancı 30 milyar dolardan fazla.
”Başarı ancak defalarca başarısız olmakla elde edilir. Başarının temelinde zorluklarla mücadele etmek vardır. Zorluklardan korkmazsanız başarı size kendi gelecektir. ”
Soichiro Honda
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version