Snapchat Kurucularından Varlık İçinde Büyüyen Evan Spiegel’in Hikayesi

Sena Topaloğlu

Sena Topaloğlu

Editör @ceotudent

Evan Spiegel, birçoğumuzun severek kullandığı Snapchat uygulamasının CEO’su. Bu başarısı ile henüz 24 yaşındayken dünyadaki en zengin girişimcilerden biri haline geldi. Alışık olduğumuz başarı hikayelerinden biraz daha farklı olarak Evan, hayatı boyunca müthiş bir varlık içindeydi. Lüks yaşama alışık halde büyüyen genç CEO hala konfor konusunda mütevazi davranmıyor.

Avukat bir anne-babanın en büyük çocuğuydu. Maddi açıdan oldukça rahatlardı ve Evan tabiri caizse şımarık bir çocuktu.

Evan henüz lisedeyken annesi ile babasının boşanması ergenlik döneminin oldukça zor geçmesine sebep oldu. Manevi olarak yıkım yaşasa da ebeveynlerinin avukat olması maddi açıdan oldukça rahat büyümesini sağladı.

16 yaşındayken ehliyetini aldığında, babası 2006 model bir Cadillac Escalade hediye etti. 2 yıl sonra yazdığı bir mektup ile ailesinden o zamanlar 75.000 dolar değerinde olan bir BMW 550i istedi ve babası onu kırmayarak bu isteğini gerçekleştirdi.

Üniversite hayatı Stanford Üniversite’sinde başladığında, Snapchat’in o zamanki kurucu ortakları olan Reggie Brown ve Bobby Murphy ile tanıştı.

Snapchat kurma aşamaları tamamlanırken tam zamanlı çalışabilme amacıyla mezun olmasına birkaç ders kalmışken okulu bıraktı.

2012’de Snapchat neredeyse tamamlanmış haldeydi. Bir ofis kurmak isteyen Spiegel’e ailesi destek oldu. Babasının Los Angeles’taki evine yerleşen ve burada ofisini kuran Spiegel, Snapchat’i piyasaya sürmek için sabırsızlanıyordu.

2 yıl içinde beklenmedik şekilde büyüyen Snapchat’e Facebook’tan teklif geldi. O dönemde 1 milyar dolara İnstagram’ı satın alan Facebook, 3 milyar dolara Snapchat’i de almak istedi fakat Spiegel bu teklifi reddetti.

Red üzerine karşı saldırı olarak Facebook ve Instagram’a Snapchat özellikleri gelse de Spiegel servetinden hiçbir şey kaybetmedi ve büyümeye devam ediyor.

Küçüklüğünden beri lüks düşkünü olan Evan Spiegel servetini bir de Ferrari alarak taçlandırdı. Helikopterlere karşı da ilgisi bulunan teknoloji lideri bir dönem aldığı lüks araçlar ile de gündeme geldi.

26 yaşına geldiğinde milyarder unvanını kazandı.

O mükemmel hayatını da Mayıs 2017’de ünlü manken Miranda Kerr ile birleştirdi.  Güncel servetinin 3,5 milyar dolar olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Kategoriler: Dijital, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version