Silikon Vadisinin Başarısının Ardındaki 6 Neden

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Girişimcilik dendiğinde çoğumuzun aklına Facebook, Apple, Microsoft, Uber gibi en büyük teknoloji firmalarının hikayesinin başladığı Silikon Vadisi geliyor. Peki daha önce hiç California’nın özellikle bu bölgesinin neden bu kadar başarılı olduğunu düşündünüz mü?

1) Üç önemli faktörün bir araya gelmiş olması

Silikon Vadisi, akademi, özel sektör ve ABD hükümetinin kesiştiği bir kavşak olmasıyla tektir. Bu üç önemli sektör dünyada eşsiz olan bir çevre yaratmak için birlikte çalışır.

Stanford ve Berkeley Üniversiteleri merkez üssü sayesinde, her yıl Vadi’ye, teknolojiye yetenekli ve girişimci kişiler geliyor.

Bu etmenlere bir de California yasalarının iş kurmayı zahmetsizleştirmesini eklersek Silikon Vadisi’nde işlerin neden bu kadar kolay başlayıp geliştiğini görebiliriz.


2) Varlıklı yatırımcıların ve finans kurumlarının yoğun olması

Kişisel ve kurumsal refah Silikon Vadisi’ni iş geliştirme için mükemmel bir alana dönüştürüyor. Varlıklı binlerce melek yatırımcı, her yıl vergi vermek yerine paralarını yatıracak işler arıyor. Bunun sonucunda yüksek kâr getireceğini de umut ederek farklı iş kollarına yatırım yapmaya hazır birçok yatırımcı ortaya çıkıyor.

Girişimcilerin tarafından bakacak olursak, yatırımcı bulabilme kolaylığı finansal desteğe ulaşma şansını artırıyor. Ayrıca yatırımcı kişi ve kuruluşlar finansal desteğin ötesinde mentörlük ve network gibi ekstra yardımlarda da bulunuyor.


3) Fırsatlarla çevrili bir bölge olması

Üçüncü bir neden ise bölgenin çekici iş aktivitelerine ulaşım kolaylığı. Silikon Vadisi ve yakınlarındaki San Francisco, bu körfez alanını yatırımcılar, kongreler ve daha pek çok şey için cazip bir merkez haline getiren tonlarca olanağa sahip. Bu olanaklar arasında şaşırtıcı uygun fiyatlarla birinci sınıf oteller, büyük konferans merkezi, bazı dünyanın ünlü restoranlar, popüler spor takımları ve benzersiz eğlence seçenekleri yer alıyor.

Girişimciler açısından bu olanaklar yatırımcıları, müşterileri ve potansiyel yeni işleri şehre getirebilmek için kolaylık sağlıyor. Karmaşık ekosistem ayrıca, teknolojinin ön planında birçok yeni ürün ve hizmet türü için mükemmel bir test pazarı olduğu anlamına geliyor. Hedef pazarınızı genellikle Silikon Vadisi’nde bulursunuz zira yerli halkın çoğunluğu uzay yolculuğu, yapay zeka, sürücüsüz araç gibi yenilikleri denemeye ve benimsemeye hazır.


4) Geçmiş başarı hikayeleri yeni girişimcilere ilham vermesi

Silikon Vadisi’nde yeterince zaman geçirirseniz, inanılmaz savaş hikayeleri, vaka çalışmaları ve eşsiz deneyimler dinleyebilirsiniz. Bölgede, gelecek nesilleri yeni bir şeyler başarmaya cesaretlendiren bir birlik var ve bu, bir şekilde yeniliği, hayal etmeyi ve başarıyı kolaylaştırıyor.

Hem girişimciler hem de yatırımcılar için başarı hikayeleriyle çevrili bir alanda, gelecekteki zaferlerini hayal edebilmek daha kolaydır.


5) Hatalara karşı akılcı ve yenileyici yaklaşımın yeni nesili cesaretlendirmesi

Tıpkı başarı hikayeleri gibi başarısızlıklar da Silikon Vadisi girişimcilerini cesaretlendiriyor. Elizabeth Charnock Silikon Vadisi’ni bu denli başarılı yapanın hatalara karşı yaklaşımı olduğunu düşünüyor ve “Silikon Vadisi’nin mottosu ‘hızlı başarısız ol’ iken dünyanın geri kalanında bu ‘başarısız olma’ şeklinde.” diye ekliyor. Ayrıca bu yaklaşımla başarılı olan girişimciler, genç nesillere bu başarısızlık ve yineleme yaklaşımını öğreterek, onları başarıya bir adım daha yakınlaştırıyorlar.


6) Ürün yerine platform geliştirmeye odaklanması

Geleneksel olarak iş dünyası sattığınız ürün kadar para sözü veren bir sistem olarak kurulmuştur. Bu, teknik açıdan doğru olsa da fazla ürün çıkışı her zaman uzun dönemdeki kârlılıkla eşdeğer değildir. Özellikle müşterileri için fiziksel ürünler oluşturmayan teknoloji şirketlerinin gittikçe arttığı Silikon Vadisi’nde bu eşitsizliği görmek mümkün.

Silikon Vadisi’nin başarısının altında yatan sebeplerden biri, ürün yeniliği karşısında platform gelişimine öncelik veren kültürel düşünce yapısıdır. Bir ürünün yapabilecekleri çok sınırlıyken, bir platformun değeri, onu kullananlar tarafından belirlenir ve ileride başka bir şeye kolayca dönüştürülebilir. Kullanıcılarının taleplerine daha iyi yanıt verebilmek için platformlarını sürekli geliştiren Facebook ve Uber gibi şirketler tarafından doldurulan bir dünyada, platform geliştirmeye odaklanarak ilerlemenin mümkün olduğunu açıkça görebiliriz.

Silikon Vadisi’nin, bu eşsiz tarih, kaynak ve insan kombinasyonu sayesinde daha çok uzun yıllar boyunca dünyanın en büyük ve en parlak girişimcilerinin başlıca varış yeri olarak tanınacağına inanıyoruz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version