Robot Tarafından Hazırlanan Bir Hamburgere Ne Dersiniz?

Gelişen teknolojiyle beraber yiyecek sektöründe de mutfak robot diye kategorize ettiğimiz mikser gibi ürünleri işlevsellik olarak solda sıfır bırakacak ürün girişimlerine rastlıyoruz.

Mükemmel pişmiş bir burger için pişirme süresi ve çevirme anı gibi önemli kriterlerden ızgara başındaki şef sorumluyken bu görev artık bir robota teslim edilerek çok daha risksiz gerçekleştirilebilecek. Pasadena merkezli Miso Robotics tarafından geliştirilen bu robot mutfak asistanı Flippy, şefleri sürekli ve kusursuz hale getirmek için herkesin karşılayabileceği fiyatlarda ürünler geliştirmek adına bulunduğu ilk girişimidir.

Flippy; küçük, tekerlekli bir arabaya monte edilen 6 eksenli bir robot kolu olup bir fritözün veya ızgaranın önüne kurulabilir. Algılayıcı çubuğu, termal sensörleri ve farklı kameralar dizisi sayesinde yiyeceklerin pişirilme miktarını tespit edebilir hatta bir insan aşçıyı engelliyorsa kenara bile çekilebilir.

Robotun görüş açısı:Canyon Creek Capital ve bireysel melek yatırımcıları tarafından fon sağlanan Miso Robotics şimdiden Kaliforniya tarzı burgerler satan fastfood restoranı CaliBurger tarafından finanse edildi ve bugün 12 ülkede faaliyet gösteriyor.

Bu robotun bir insanla aynı mutfakta beraber nasıl çalıştığını merak ediyorsanız bu videoya göz atabilirsiniz:

Yiyecek sektörüne entegre olan bir başka teknolojik trend 3D yazıcılar. Mars’a gönderilecek astronotlar için NASA tarafından finanse edilen Silikon Vadisi’nden BeeHex’in son buluşu ile 5-10 dakika içerisinde şekline, boyutuna, malzemelerine karar verebileceğiniz lezzetli bir pizza önceden programlanmış 3D bir yazıcıyla basılabilecek.

Mucitler, eylemleri otomatikleştirip bu eylemleri daha hızlı, daha risksiz gerçekleştirecek buluşlar ortaya koydukça insanlar için mevcut olan işlerin yerini teknolojinin aldığı haberlere daha çok rastlayacağız gibi görünüyor.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/