Parizyen Stil: Paris Esintilerini Tarzınızla Hissettirin!

Parizyen stil hakkında ne biliyorsunuz? Klasik ve şık bir görüntü yakalamanın keyifli yöntemlerinden biri olan parizyen, aslında direkt olarak “Paris tarzı” anlamına gelir. Bu ifade dekorasyon ve tasarım gibi alanlarda kullanılıyor olsa da genellikle moda sektöründe kendisine daha çok yer bulmuştur. Kaliteli temel parçaların kullanımı ve az sayıda aksesuarın tercih edilmesi gibi temel bir mantığın üzerine inşa edilen parizyen stil, Parisli kadınların sahip olduğu şıklığı anlatır.

Parizyen stil, modanın başkenti olarak kabul edilen Paris’in esintilerini hissettireceğiniz bir tarzdır. Moda sektörünün popüler kavramlarından biri hâline gelmiş parizyen, doğru uygulandığı takdirde sade ve doğal görüntünüzün dahi son derece şık olmasını sağlar.

Parisli kadınlar başta olmak üzere Fransız ekolüyle şekillenen parizyen stil, âdeta yaşam tarzıyla bağdaştırılır. Çünkü parizyen, doğru uygulandığında kişinin hayatına dokunur. Peki, Parisli kadınlar dünyaca ün kazanmış şıklıklarını nasıl yakalamışlardır? Kendinden emin görüntülerini hangi parçalara borçlular?


Parizyen Stile Genel Hatlarıyla Bakış

Parizyen Stil

Parizyen stilde ön plana çıkan üç ana unsur bulunur: Sadelik, rahatlık, doğallık. Gün içinde rahat etmenizi sağlayacak parçaların kaliteli şekilde bir araya getirilmesi anlamını taşıyan bu stilde derin dekoltelere, aşırı aksesuarlara rastlanmaz.

Stilin tamamlayıcısı olarak görülen makyaja dahi bu stil içinde fazlaca yer verilmez. Bu noktada doğallık, kaybedilmek istenmeyen özellikler arasındadır. Parizyen stilde bahsedilen doğallık, saçlarda da kendisini bulur. Özellikle direkt kuaförden çıkıldığı belli modeller, bu tarzda kendisine yer bulamaz.

Dış görünüşün tamamlayıcısı olan kıyafet ve aksesuarlar, parizyen ekolünde oldukça önemlidir. Fakat bahsedilen stilin tümüyle kıyafetle ilgili olduğunu söylemek yanlış olur. Doğallığın ve sadeliğin hüküm sürdüğü bu tarzda kişinin kimi davranışları da stiliniz tamamlaması konusunda son derece önemlidir.

Giyim ve aksesuar uyumundan ziyade davranış ve hayata bakış açısı olarak algılanabilecek parizyen stil, kimilerine göre zahmetsiz şıklık olarak tanımlanır. Özellikle minimal parçaların abartıya kaçılmadan tercih edilmesi, sonucun her zaman son derece nitelikli bir görüntü sergilemesini sağlar.


Zahmetsiz Şıklıktan Kastedilen Nedir?

zamansız şıklık

Hazırlanmak için saatler harcanmasına gerek kalmadan şık bir görüntüye sahip olmak, parizyen stilin ana unsurları arasındadır. Hafif bir makyaj, doğal ve bakımlı saçlar, birbiriyle uyumlu sade ve rahat kıyafetler… Parizyen ekolünün zahmetsiz şekilde şıklığa ulaştırmasını sağlayan ana unsurlar, sıralanan bu önemli detaylardır. Fakat tüm bunların önemini geride bırakan bir madde bulunur: Davranışlardaki asillik. Parizyen ekolünü kendi yaşantınızın her anına uygulamayı başarırsanız kaliteli bir görüntü sergilemek konusunda herhangi bir problem çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Söylenene göre; bir Parisli kadının hazırlanmak için çok fazla zamana ihtiyacı yoktur. Çünkü dolabında pek çok farklı kıyafetle birlikte kullanılabilen ana parçalar mevcuttur. Bu ana parçaların üzerine uygun ve şatafata kaçmayan tercihler, Parisli kadınların hızlı şekilde hazırlanmasını sağlar.

Fransız kadınları, kusursuz şekilde görünmeye çabalamamalarına rağmen sadeliği ve doğallığıyla birleştirdiği asilliği sayesinde bu ekolün tüm dünyaya yayılmasını sağlayacak kadar şık görünürler. 

Vücut şekline uygun birkaç pantolon, her renge uyum sağlayabilecek sade tişörtler, rahat ve şık ayakkabılar parizyen stilin ana unsurlarıdır. Tüm bu sade görüntünün hafif şekilde hareketlenmesini sağlamak için makyaj ve takı tercih ediliyor olsa da her ikisinin de asla abartıya kaçılmadığı bilinir.

Makyaj yapılacaksa yalnızca kırmızı rujun ön planda olduğu, aksesuar tercih edilecekse de hareket katmak için bir ya da iki tane seçim yapıldığı bu stil, zarafet ister. Parizyen stili doğru şekilde uygulayan kadınlar, şıklığın ve zarifliğin çok çabayla değil yeterli özenle olacağına inanırlar.


Parizyen Stilin Olmazsa Olmazı: Ölçülü ve Sade Görüntü

parizyen stil

Doğal tonların hâkim olduğu parizyen stilde canlı ve göz alıcı renklere genellikle çok nadir yer verilir. Görüntünün sade çizgisini korumasını sağlamak amacıyla doğal tonların arasında parlak renkler, yalnızca detaylarda tercih edilir. Azın gerçek anlamda çok bir görüntü sunduğunu düşünen parizyen ekolü, kimileri için renksiz hatta sıkıcı olsa da zarafet bu stilde gören herkesin buluştuğu paydadır.

Bir Parisli, benimsediği tarzın duygusal olmasını arzular. Kişinin bireyselliğini vurguladığı tarzı, kendine has birçok detayla bezenmiş olmalıdır. Burada bahsedilen durum, stil belirlemesi yapılırken kadının fazla dekolte vermesi ya da makyajla ön plana çıkması anlamını taşımaz. Bu durumda bahsedilen en küçük detaylara dahi dikkat ederek oluşturulan dış görüntünün kişiye özel olması gerektiğidir.

Aynı kıyafet farklı kadınlarda bir başka durmalıdır. Çünkü ölçülü ve sade olmak yalnızca kıyafetlerin detaylarıyla alakalı bir durum değildir. Kadının en kıymetli aksesuarlarından biri, sahip olduğu tavrın ne denli asil ve ölçülü olduğudur.


Parizyen Stil Oluşturmak İsteyen Kadınlara Tavsiyeler

Parizyen Stil

Parisli kadınların dillere destan şıklığını kendi hayat felsefeniz olarak belirlemek isterseniz dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar olduğunu daha önceden de belirtmiştik. Doğal ve sade görünümün hüküm süreceği parizyen stilde büyük ve abartılı olan her detaydan kaçmanız gerekir. Şıklığınızı tamamlayacağınız aksesuarın göz alıcı olmasını istiyor olsanız dahi bunu ölçülü ve dengeli şekilde yapmalısınız. Peki, parizyen stil oluşturmak isteyenlerdenseniz dolabınızda hangi parçalara yer vermeniz gerekir?

 • Parizyen stilin vazgeçilmez parçalarından biri olan düz renkli ya da sade çizgili tişörtler,
 • Vücut şeklinize uygun pantolon çeşitleri,
 • Düz renkli ya da sadeliğin ön planda olduğu basit kesim elbise ve etekler,
 • Küçük ve göz yormayacak desenleri bulunan bluzlar, 
 • Şıklığın tamamlayıcısı olacak zarif şapkalar,
 • Sadeliğin zarafetle yoğrulmasını sağlayacak ipek fularlar,
 • Spor ayakkabılar, sandaletler ve yüksek olmayan topuklular, 
 • Küçük ve zarif küpeler.

Yukarıda sıralanan tüm parçaların parizyen stil içinde değerlendirilmesi için de dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunur. Kısacası sıralanan tüm kıyafet ve aksesuarların dolabınızda bulunması, sizin parizyen stil sahibi olduğunuz anlamına gelmesi bazı önemli detaylara bağlıdır. Bunlar;

 • Kullandığınız her kıyafetin ve parçanın vücudunuza uygun kesimde olması gerekir.
 • Sade çizgiden uzaklaşılmayan bir görüntü sergilemeniz bu stilde son derece önemlidir.
 • Her bir parça bütün hâline geldiğinde ortaya uyumlu bir görüntü çıkmalıdır.
 • Kullanılan aksesuarlar ilk bakışta dikkat çekecek kadar büyük ya da göz alıcı olanlarından tercih edilmemelidir.
 • Saçlar abartılı olmaktan uzak doğal bir görüntüye sahip olmalıdır.
 • Tırnaklar sade ve temiz görüntüye uygun şekilde bakımlı ve abartıdan uzak olmalıdır.
 • Kullanılan her parça son derece temiz bir görüntüye sahip olmalı ve kaliteli duruşun çizgisi her açıdan korunmalıdır.
 • Ayakkabılar yürüyüşünüzü bozacak bir forma sahip olmamalıdır. Parizyen stilin en büyük belirleyicilerinden birinin sahip olunan kendinden emin duruş olduğu unutulmamalıdır.

Tüm bu detaylara dikkat etmenin yanı sıra zarif hareketlerinizle şıklığınızı tamamlamayı başardığınızda parizyen stil, sizin için âdeta bir yaşam tarzı hâline gelecektir. Bu sayede görüntünüzün zarafetiyle hatırlanacak ve akıllarda stil sahibi oluşunuzla kalmayı başaracaksınız.


Peki Parizyen Stilde “Olmaması” Gerekenler Nelerdir?

abartı

 

Parizyen stilde olmaması gerekenler aslında gün içinde sizi zorlayacak her detayda gizlidir. Kendinizi rahat hissetmediğiniz hiçbir detay, bu stilde kendisine yer bulamaz. Özellikle hareketlerinizi kısıtlayacak derecede yanlış ölçüler, bu ekolün hiçbir noktasında yoktur. Parizyen stile uygun bir yaşam biçimi benimsemek istiyorsanız ve tarzınızda aşağıda sıralananlardan herhangi biri varsa bunları ivedilikle yaşantınızdan uzaklaştırmanız gerekir.

 • Büyük ve görünür şekilde yerleştirilmiş logoların bulunduğu tüm kıyafet ve aksesuarlar,
 • Abartılı makyaj,
 • Yürümekte zorlandığınız topuklular ya da rahat bir forma sahip olmayan spor ayakkabılar, 
 • Çok dar kıyafetler,
 • Abartılı ve cesur şekilde bilerek verildiği belli olan dekolteler,
 • Trende uymak amacıyla alındığı belli olan birçok kıyafet ve aksesuar,
 • Kusursuz bir görünüm için bolca şekil verilmiş saçlar.

Aslında burada bahsedilen tüm maddeler, günlük yaşantınızda da rahatlığınızı kısıtlayan detaylar. Örneğin çok dar kıyafetler, hareket alanınızı kısıtlamakla kalmayıp cildinizin de olması gerektiği gibi hava almamasına neden olur. Bu da aslında uzun vadede yine sizin zararınıza olacak bir tercihtir.

Görüldüğü gibi Parizyen stilde rahatlık ve sadelik her zaman ön plandadır. Bu noktada stil belirlemede atılacak her adımın aslında çok daha rahat hissetme anlamına geldiği unutulmamalıdır. Bunun yanında her parçanın kaliteli görüntüye sahip olmasını sağladığınızda da kendi Parizyen stilinizi oluşturmak noktasında önemli bir adım atmış olacağınızı unutmamanız gerekir.

Kategoriler: İlham, Kreatif, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version