Özgüveninizi Arttıran ve Her An Yapabileceğiniz 3 Bilinçaltı Telkini

“Düşüncelerinize dikkat edin. Doğru kabul edilen her düşünce bilinç korteksi tarafından bilinçaltı beyin yapısına gönderilecek ve bir gerçeklik olarak dünyanıza yansıyacaktır.” Joseph Murphy

Beynimiz sürekli çalışan bir makine. Bu makinenin katmanları var ve bu katmanlarda farklı görevler yerine getiriliyor. Bilinçaltımız ise; biz fark etmeden, düşüncelerimizi ve duygularımızı kontrol edebilecek güce sahip. Öylesine bir katman değil, farkında olmadan herşeyi depolayan inanılmaz bir bilgi yuvası. Ne zaman karşımıza çıkacağını bilmediğimi bilgiler burada depolanıyor.
Bilinçaltına yollanan telkinler sonucu hislerin ve düşüncelerin kontrolü de artık herkes tarafından kabul edilmiş bir gerçek.
Gündelik hayatımızda sıkça ihtiyaç duyduğumuz özgüveni, bilinçaltımıza yolladığımız telkinlerle arttırabiliriz. Kendinizi güvensiz hissettiğiniz zaman kısa sürede özgüveninizi toparlamanızı sağlayacak telkinlerin en sık kullanılan ve bir o kadar da ilginç 3 tanesi:
1) Süper kahraman duruşu yapın.

2012’de yapılan bir TEDx organizasyonunda, vücut dili uzmanı ve Harvard profesörü Amy Cuddyi süper kahraman pozu vermenin özgüveni arttıracağını; bunun sebebinin de bilinçaltında bu pozun güç ve güvenle özdeşleşmesi olduğunu söylüyor. Bu pozitif telkini yapmak çok basit:1) Dik durun, ayaklarınızı omuz genişliğinde açın.
2) Ellerinizi belinize koyun.
3) Göğsünüzü gerin.
4) Başınızı yukarıda tutun.
5) 30 saniye bekleyin.


2) Kendinizle konuşun.

“%100 Düşünce Gücü” adlı kitabın yazarı Jack Ensign Addington der ki:

“Bilinçaltı olumsuz cümleleri anlayamaz, kendinize olumlu cümleler ile emir verin.”

Bilinçaltına yollanan telkin mesajlarının olumlu olması, beyninizi ikna etmek için çok önemli bir yere sahiptir. Örneğin;

“Bunu yapabilirim, bunu yapabilecek bütün yeteneklere ve kapasiteye sahibim. Şimdi bunu gösterme zamanı.”

Bilinçaltınız kapasitenizi ve yeteneklerinizi sorgulamaz, açıkçası çok da umursamaz. O sadece mesajları alır ve duygu ya da düşünceye çevirir. Bu yüzden özgüveninizi arttırmak için ona olumlu mesajlar göndermeniz sizin için daha faydalı olacaktır.
Olumlu mesajları kağıda yazmak, telefonunuzun duvar kağıdı yapmak ya da kendinize e-posta atmak, kısaca sürekli görmenizi sağlamak bilinçaltınızı bu konuda dinç tutacaktır ve telkinin devamlılığını sağlayacaktır.


3) Göz teması rekabetine girin.

Doğada gözleri olan her canlı göz temasında bulunur ve ilk düello gözler arasında olur. Göz teması üstünlük demektir ve bu konu sanıldığından daha önemlidir. (Bu konuda daha detaylı bir yabancı kaynağa bakabilirsiniz.)
Sosyal çevrede olan her insan göz temasında bulunur, bir şekilde başlayan temas bir kişinin gözlerini kaçırmasıyla son bulur. Göz temasına girdiğiniz kişiden gözlerinizi kaçırmak karşınızdakine üstünlük hissi verirken; sizin özgüveninizi zayıflatır.
Bu yüzden girdiğiniz göz temaslarında gözlerinizi mümkün olduğunca karşı taraftan kaçırmamanız, özgüveninizi arttırmanızı sağlayacaktır. Göz temasını sürdüren üstünlüğü de elinde tutmuş olur.
Tabii ki burada mesele insanlara gözlerinizi dikip bakmanız değil, göz temasına denk geldiğiniz kişiyle göz temasından yenik düşmemeniz.
Eğer yanlış anlaşılmaktan çekinirseniz: YouTube’da göz teması için özel hazırlanmış videolar bulunmakta. Bu videoları izleyip bu konuda da kendinizi geliştirebilirsiniz.


“Bilinç, yani akıl yürüten zihin neye inanırsa, bilinçaltı onu kabul eder ve buna göre davranır.” Joseph Murphy

Kaynaklar 1, 2, 3

This post is also available in: English Français Español

Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version