Think with Google: Önemli Anları Kazanmak

Zeynep Güçlükol

Zeynep Güçlükol

Bogazici University

Son zamanlarda popülerlik kazanan “micro-moments” (önemli anlar) kavramı ile ilgili bir Think with Google araştırması sonucu elde edilen istatistiksel bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik.

Bildiğimiz anlamıyla online olma dönemi sona erdi. Artık “online olmuyoruz”, “online yaşıyoruz”; her zaman açığız, her zaman bağlıyız. Sürekli bağlı olmak sadece davranışları değil, beklentileri de değiştirdi. Artık, bir şey yapmak istediğimiz, bir şey bulmamız ya da satın almamız gereken ve acil, uygun cevaplar beklediğimiz amaç odaklı anlarda cihazlarımızı eskisinden çok daha yoğun bir şekilde kullanıyoruz. Bu anlar markalar için kritik öneme sahip; çünkü bunlar kararların alındığı ve tercihlerin şekillendiği anlar, bu yüzden “önemli anlar”.
Screen-Shot-2015-11-02-at-10.54.12-AM

Satın Almam Lazım anları

  • Akıllı telefon kullanıcılarının %92’si belirli ürünler için alışveriş yaparken cihazlarını kullanmış.

Bulmam Lazım Anları

  • Akıllı telefon kullanıcılarının %92’si bağlı bir cihazda çevrim içi veya çevrim dışı içerik veya reklamlar tarafından anında daha fazla bilgi aranmaya yönlendiriliyor.

Yapmak İstiyorum anları

  • 35 yaşın altındaki internet kullanıcılarının %80’i öğrenmek istedikleri her şey hakkında YouTube’da bir video bulabileceğine inanıyor.

İzlemek İstiyorum anları

  • Akıllı telefon kullanıcılarının %60’ı ilgili araştırmanın yapıldığı haftadan önce eğlenmek ya da ilham almak için YouTube’u açmış.

ymca-iphoneBir marka olarak…

Önemli anlardan en iyi şekilde yararlanabiliyor musunuz? Kazanmak istediğiniz ya da kaybetmeyi kaldıramayacağınız anları belirleyin. İnsanların ilham bulmak, bir şeyler öğrenmek ya da hızlıca bir şeyler satın almak istediği anları belirlemek için tüketici yolculuğunun tüm aşamalarını inceleyin. Pazarlama stratejinizin merkezine bu amaç odaklı anları koyarak işiniz için önemli olabilecek tüm anlarda var olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Tercihleri şekillendirin.

  • İnternet tüketicilerinin %71’i bir şirketin mesajının konuyla ilgili olmasının, marka ile ilgili düşüncelerini etkilediğini kabul ediyor.
  • Akıllı telefonlarında araştırma yapanların %63’ü cihazlarında o anda telefonlarından ilgili bilgiye ulaştıkları için normalde düşünmedikleri bir markayı satın almayı düşünüyor.

Kararları etkileyin.

  • Akıllı telefon kullanıcılarının %75’i mağazada telefonlarını son kullandıklarında bir ürün ya da hizmet hakkında internette buldukları bilginin alacakları kararı etkilediğini söyledi.
  • Akıllı telefonlarında arama (araştırma) yapanların %54’ü cihazlarında o anda ilgili bilgiye ulaştıkları için normalde düşünmedikleri bir markayı gerçekten satın aldılar.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Dijital, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/