Mühendislerin ve Mühendis Adaylarının İzlemesi Gereken 10 Film

UniverList

UniverList

Hayalinizdeki Üniversiteyi Bulun!

Mühendis ve mühendis adaylarının ilgisini çekebilecek 10 film karşınızda!

1) The Imıtation Game – Enigma (2014)

IMDb: 8.0
2014 ABD ve İngiliz yapımı dram biyografik ve gerilim türündeki filmin yönetmenliğini Morten Tyldum yapmaktadır. Başrolde Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley var. Filmde hükümet tarafından seçilen bir grup matematikçiden en esrarengiz ve zeki olan Alan Turing’in hikayesi anlatılıyor. Alan Turing, Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözmeye çalışırken başı durmadan derde girer fakat ülkenin içine girdiği savaşta gidişat ona bağlıdır. Her şeye rağmen kişiliğinden taviz verip takım çalışmasıyla Almanların kullandığı şifreli mesajları çözmelidir. Filme 15 milyon dolar bütçe ayrılmıştır.

2) A Beautiful Mind – Akıl Oyunları (2001)

IMDb: 8.2
2001 yapımı biyografik ve dram türündeki film, aynı adlı kitaptan uyarlanmıştır. Filmde John Nash adındaki şizofren bir matematikçinin hayat hikayesi anlatılıyor. Nash, oyun kuramı teorisini ortaya atıp ,büyük başarılar elde etmiştir. Fakat öğrencilik yıllarından itibaren hayaller görmeye başlar. Şizofreni hastalığı çocuğuna zarar verecek aşamaya geldiğinde hastalığını kabul etmek zorunda kalır. Gördüğü tedavi etkili olmasa da eşinin desteğiyle hastalığını görmezden gelerek akademik çalışmalarına kaldığı yerden devam eder. Matematiğe katkılarından dolayı Nobel ödülüne layık görülür.

3) The Matrix (1999)

IMDb: 8.7
Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi yıldızların rol aldığı bilim kurgu türündeki film 1999 yılında gösterime girmiştir. Filmde, olaylar teknolojinin son derece geliştiği yapay zekaların dünyayı ele geçirdiği bir zamanda geçiyor. Büyük bir yazılım şirketinde çalışan Thomas, geceleri “Neo” adıyla Matrix’i araştırır. Daha sonra Morpheus ve Trinity ile tanışan Neo, yaşadığı dünyanın beyninde bir simülasyon olduğunu aslında Matrix’in içinde yaşadığını öğrenir ve oradan kurtularak, Morpheus’un ekibine katılır. Tekrar simülasyon dünyaya girerek Matrix’in ne olduğunu anlamaya çalışıp, yeni kimliğini çözmeye çalışacaktır.

4) Devrim Arabaları (2008)

IMDb: 8.0

Dram türündeki Türk filmi 1961 yılında Devrim adlı otomobilin üretim aşamasını ve bu esnada çalışanların yaşadığı engelleri ve zorlukları anlatır. Zaman kısıtlıdır, mühendislerin Cumhuriyet Bayramına kadar sadece 130 günü vardır.23 mühendis, yoklukla ve dönemin politikasıyla baş etmek zorunda kalır. Devrim arabaları yakın bir tarihte dışarıdan bağımlı yaşayan bir ülkenin gelecek nesillere yol gösterecek bir başarı öyküsüdür.

5) The Social Network – Sosyal Ağ (2010)

IMDb: 7.7
Yönetmenliğinin David Fincher‘ın üstlendiği 2010 yapımı ABD filmidir. Filme, dünyaca ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının hikayesi anlatılmaktadır. Mark, kız arkadaşının terk edildiği bir dönemde Harvard Üniversitesinin veri tabanına sızar ve yazdığı uygulama ile kız öğrencilerin fotoğraflarını oylayarak hangisinin daha güzel olduğu seçilebilmektedir. Site bir anda popüler olur. Fakat gizliliği ihlal etmesinden dolayı Harvard Üniversitesinin tepkisini çeke. Facemash ile başlayan bu öykü evrimleşerek Facebook’a dönüşür. Film 3 dalda Oskar kazanmıştır.

6) Pirates Of Silicon Valley – Silikon Vadisinin Korsanları (1999)

IMDb: 7.3
1999 yapımı dram biyografi türündeki film Martyn Burke yapımı. Filmde Bill Gates ve Steve Jobs arasında geçen rekabeti ve iki dev bilişim şirketi olan Microsoft ve Apple’ın kuruluş hikayesi anlatılıyor.

7) The Theory of Everything – Her Şeyin Teorisi (2014)

IMDb: 7.7
The Theory of Everything adlı filmde bilime ve teknolojiye yön veren İngiliz fizikçi Stephen Hawking‘in hayatı anlatılıyor.Hawking daha henüz 21 yaşındayken hastalığının teşhisi konur. Ünlü fizikçi tüm olasılıklara rağmen eşi Jane Hawking’le evlenir ve çocuk sahibi olur. Yıllar geçtikçe Hawking’in hastalığı ilerlese de bilime katkılarını devam ettirir. Başroldeki Eddie Redmayne’e en iyi erkek oyuncu Oscar Ödülünü kazandırmıştır.

8) Steve Jobs (2015)

IMDb: 7.2
2015 yapımı biyografi türündeki ABD filmi. Filmde Apple şirketinin kurucusu Steve Jobs’un üstün zekası ve bilişim sektöründeki başarıları anlatılıyor. Steve Jobs’un hayatını anlatılan diğer filmlerden farklı olarak kızı ile ilişkisi de izleyiciye sunuluyor.

9) Einstein and Eddington (2008)

IMDb: 7.4
İkinci Dünya Savaşında geçen film biyografi ve tarih türünde. Genel görelilik kuramının çıkış öyküsü işlenirken Einstein ve Eddington’un arasındaki ilişkiye de yer veriliyor.

10) Artificial Intelligence: AI – Yapay Zeka (2001)

IMDb: 7.1
Steven Spielberg’in yönetmenliği üstlendiği 2001 yapımı bilim kurgu filmidir. Filmde, kendi halinde 11 yaşındaki David’in hikayesi anlatılıyor. Fakat David normal bir çocuk gibi gözükse de diğerlerinden farklıdır. Tıpkı insan gibi davranıp duyguları olsa da yapay zekaya sahip bir robottur. David, çocuğu olmayan ailelere verilen bir oyuncaktan başka bir şey değildir. Bu durumu fark etmesiyle birlikte gerçeği öğrenmeye çalışacaktır.

En kapsamlı üniversite platformu UniverList.com seni bekliyor.

Kategoriler: İletişim, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version