Mars’ın Mimari Çalışmalarına Katılma Hakkı Kazanan İlk Türk: Saadet Yüncü

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Son yıllarda Elon Musk’ın da atılımlarıyla beraber Mars, potansiyel yaşam alanımız olma konusunda en güçlü adaylardan birisi. Eskinin hayali artık gerçek olma yolunda hızla ilerliyor.

Bu gelişim sürecinde ise bizi gururlandıran bir haberle karşılaştık: Mars’ta inşa edilebilecek yapıları, kullanılabilecek malzemeleri ve yapılabilecek projeleri araştırmak üzere kurulan ekibe katılmaya hak kazanan ilk Türk Saadet Yüncü oldu.

“Başka bir gezegende yaşamak mümkün mü?” sorusu yıllardır gündeme gelen konulardan biri olmuştur. Elon Musk’ın SpaceX ile Mars’a kolonileşme adımları, bütün kalıpları yıktı.

Musk’ın projesi o kadar ilerledi ki Mars’a gerçekleştirilecek ilk yolculuk 100 kişiyle 2023 yılında yapılma kararı alındı.

Birçok bilim dalının yanında kolonileşme süreci için en önemli noktalardan biri de mimari.


İngiltere’de kurulan ve dünyanın en yetkin mimarlık olma özelliğini taşıyan The Architectural Association’da 6 yıldır Mars’ta inşa edilebilecek mimari yapılar ve kullanılabilecek malzemeler araştırılıyor.


Mars gezegenine en yakın yapıya sahip olan Ürdün’de tasarım, araştırma geliştirme ve atölye çalışmaları yapılıyor. Her yıl yaklaşık 10 kişi bu araştırma çalışmalarına katılmaya hak kazanıyor.


Dünyanın her yerinden başvurular alan bu proje kapsamında en büyük seçim kriteri ise genel başarı. Yüksek Mimar Saadet Yüncü ise bu projeye kabul edilen ilk Türk oldu.

Ekibiyle Dünya’da Mars gezegeniyle benzerlik gösteren tek yer olan Ürdün’ün güneyinde bulunan Wadi Rum çölüne giden Saadet Yüncü, orada önemli bilim insanlarıyla telekonferans gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilern telekonferanslarda bilim insanları Mars’ın yer şekilleri, iklimi gibi özellikleri aktardılar. Ekip, bu bilgiler üzerinden Ürdün’de araştırmalar yaptı.


Namık Kemal Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi veren 24 yaşındaki Saadet Yüncü, hepimizi gururlandırdı. Ayrıca hepimize bir mesajı var. ???

“Uluslararası projelerde görev almaktan çok mutluyum, dünya gelişiyor benim gibi başka Türk öğrencilerin de bu alanlarda görev almasını çok isterim, bilimi takip etmeyi bırakmayın lütfen.”

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/