Mars’ın Mimari Çalışmalarına Katılma Hakkı Kazanan İlk Türk: Saadet Yüncü

Son yıllarda Elon Musk’ın da atılımlarıyla beraber Mars, potansiyel yaşam alanımız olma konusunda en güçlü adaylardan birisi. Eskinin hayali artık gerçek olma yolunda hızla ilerliyor.

ojsuv6 - Mars'ın Mimari Çalışmalarına Katılma Hakkı Kazanan İlk Türk: Saadet Yüncü
Bu gelişim sürecinde ise bizi gururlandıran bir haberle karşılaştık: Mars’ta inşa edilebilecek yapıları, kullanılabilecek malzemeleri ve yapılabilecek projeleri araştırmak üzere kurulan ekibe katılmaya hak kazanan ilk Türk Saadet Yüncü oldu.

“Başka bir gezegende yaşamak mümkün mü?” sorusu yıllardır gündeme gelen konulardan biri olmuştur. Elon Musk’ın SpaceX ile Mars’a kolonileşme adımları, bütün kalıpları yıktı.

kk6v7d - Mars'ın Mimari Çalışmalarına Katılma Hakkı Kazanan İlk Türk: Saadet Yüncü
Musk’ın projesi o kadar ilerledi ki Mars’a gerçekleştirilecek ilk yolculuk 100 kişiyle 2023 yılında yapılma kararı alındı.

Birçok bilim dalının yanında kolonileşme süreci için en önemli noktalardan biri de mimari.

ab0kta - Mars'ın Mimari Çalışmalarına Katılma Hakkı Kazanan İlk Türk: Saadet Yüncü

İngiltere’de kurulan ve dünyanın en yetkin mimarlık olma özelliğini taşıyan The Architectural Association’da 6 yıldır Mars’ta inşa edilebilecek mimari yapılar ve kullanılabilecek malzemeler araştırılıyor.

ptmhsg - Mars'ın Mimari Çalışmalarına Katılma Hakkı Kazanan İlk Türk: Saadet Yüncü

Mars gezegenine en yakın yapıya sahip olan Ürdün’de tasarım, araştırma geliştirme ve atölye çalışmaları yapılıyor. Her yıl yaklaşık 10 kişi bu araştırma çalışmalarına katılmaya hak kazanıyor.

8fp182 - Mars'ın Mimari Çalışmalarına Katılma Hakkı Kazanan İlk Türk: Saadet Yüncü

Dünyanın her yerinden başvurular alan bu proje kapsamında en büyük seçim kriteri ise genel başarı. Yüksek Mimar Saadet Yüncü ise bu projeye kabul edilen ilk Türk oldu.

usg1ai - Mars'ın Mimari Çalışmalarına Katılma Hakkı Kazanan İlk Türk: Saadet Yüncü
Ekibiyle Dünya’da Mars gezegeniyle benzerlik gösteren tek yer olan Ürdün’ün güneyinde bulunan Wadi Rum çölüne giden Saadet Yüncü, orada önemli bilim insanlarıyla telekonferans gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilern telekonferanslarda bilim insanları Mars’ın yer şekilleri, iklimi gibi özellikleri aktardılar. Ekip, bu bilgiler üzerinden Ürdün’de araştırmalar yaptı.

f8ni02 - Mars'ın Mimari Çalışmalarına Katılma Hakkı Kazanan İlk Türk: Saadet Yüncü

Namık Kemal Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi veren 24 yaşındaki Saadet Yüncü, hepimizi gururlandırdı. Ayrıca hepimize bir mesajı var. 1f44f - Mars'ın Mimari Çalışmalarına Katılma Hakkı Kazanan İlk Türk: Saadet Yüncü1f44f - Mars'ın Mimari Çalışmalarına Katılma Hakkı Kazanan İlk Türk: Saadet Yüncü1f44f - Mars'ın Mimari Çalışmalarına Katılma Hakkı Kazanan İlk Türk: Saadet Yüncü

21rczc - Mars'ın Mimari Çalışmalarına Katılma Hakkı Kazanan İlk Türk: Saadet Yüncü

“Uluslararası projelerde görev almaktan çok mutluyum, dünya gelişiyor benim gibi başka Türk öğrencilerin de bu alanlarda görev almasını çok isterim, bilimi takip etmeyi bırakmayın lütfen.”

Görüş Bildirin!

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için
görüşlerinizi bekliyoruz