Kızılderili Sözleri: Geçmişten Günümüze Bilgelik Örnekleri

Kızılderili sözleri anlamları ile pek çoğumza ders verir niteliktedir. Günümüzde merhameti, sevgiyi ve saygıyı mumla arıyoruz. İnsana, hayvana, doğaya ya da herhangi başka hiçbir değere kıymet verilmiyor, saygı gösterilmiyor. Yaşadığımız teknoloji çağındaki nimetleri iyiliğe, güzelliğe kullanmak yerine güç ve para için kullanıyor, güzellikleri mahvediyoruz.

Bu durumdan çıkmak için herkesin bir şekilde kendisini dinlemesi, ne yaptığını oturup düşünmesi gerekiyor. Bunun için ise bazen -tabir-i caizse- tokat gibi bir söz bizi kendimize getirip, düşünmeye sevk edebiliyor. Tam olarak bahsedilen bu etkiye sahip olan Kızılderili sözleri, belki bizi düşünmeye sevk eder diye bu yazımızda size birbirinden anlamlı olanlarını derledik:

kızılderili sözleri

1) “Derinin rengi insanları farklı kılmaz. İyi iyidir, kötü kötüdür. Büyük yaratıcı hepimizi kardeş olarak yaratmıştır.”

2) “Yeryüzü üzerindeki her şeye saygılı ol. İster insan ister bitki olsun. Doğa bizim için değildir, o bizim parçamızdır. Onlar senin dünyasal ailenin parçalarıdır.”

3) “Arkamda yürüme, ben öncün olmayabilirim. Önümde yürüme, takipçin olmayabilirim. Sana uymayabilirim. Yanımda yürü ki böylece seni görebileyim, böylece ikimiz eşit oluruz.”

4) “Barış ve mutluluk her anda mevcuttur. Barış ve mutluluk her adımdadır. Ruhun meseleleri için siyasi çözümler yoktur.”

5) “Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde, beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak.”

6) “İhanet arkadaşlık zincirini karartır, fakat vefa onu her zamankinden parlak yapar.”

7) “Hayvanlar olmadan insanlar nedir ki? Eğer bütün hayvanlar kaybolup giderse insanoğlu büyük bir ruh yalnızlığı içinde ölecektir. Hayvanlara ne olduysa insanlara da aynısı olur. Her şey birbirine bağlıdır. Yerkürenin başına gelen, yerkürenin çocuklarının da başına gelecektir.”

8) “Üç barış vardır: Birinci barış, en önemli barıştır. İnsan ruhundadır o. İnsan, kâinatla ve kâinatın bütün güçleri ile olan ilişkisini, beraberliğini fark ettiğinde, kâinatın merkezinde Büyük Ruh’un durduğunu ve bu merkezin her yerde, her birimizin içinde olduğunu fark ettiğinde birinci barış sağlanmıştır. Bu gerçek barıştır, diğerleri sadece bunun akisleridir. İkinci barış iki fert arasında olan barıştır. Üçüncü barış ise iki millet arasında yapılır. Fakat hepsinden önce, anlamalısınız ki ‘gerçek barış’ dediğim birinci barış, insanın ruhundaki barış yoksa ne fertler ne de milletler arasında barış olabilir.”

9) “Yapmamız gereken: her şeyi eski sadeliğine döndürmektir, böylece bozulan düzenimiz yeniden kurulacaktır.”

10) “Bir insanı küçümsemek akılsızlık, çok büyük görmek de korkaklıktır.”

kızılderili sözleri

11) “Kartalı vuran kendi tüyünden yapılmış oktur.”

12) “Düşmanımı cesur ve kuvvetli yap! Eğer onu yenersem utanç duymayayım.”

13) “Gözlerde yaş yoksa, ruh gökkuşağına sahip olamaz.”

14) “İnsan iki ruhludur. İçinde bir iyi köpek bir de kötü köpek kavga eder. Hangisini daha çok beslersen o kazanır.”

15) “Kaybetmeyi ahlaksız bir teklife tercih et. İlkinin acısı bir an, diğerinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer.”

16) “Ölüler güç ve bilgilerini beraberinde götürmez, yaşayanlara ilave eder.”

17) “Yanlışı gören ve önlemek için eli uzatmayan, yanlışı yapan kadar suçludur.”

18) “Eğer herkes fikrini söyler ve yapması gerekeni yaparsa, barış güneşi sonsuza kadar parlar.”

19) “Dur, dinle. Hep konuşursan hiçbir şey duyamazsın.”

20) “Bir başkasının kabahati hakkında konuşmadan önce daima kendi çarığının içine bak.”

 

 

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Alıntılar, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/